« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Blatter: Ülke liglerinde çok takım var

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Başkanı Sepp Blatter, geçen sezon bazı Avrupa takımlarının şikayetine yol açan maç takvimindeki yoğunluğun, ülke liglerinde çok takım bulunmasından kaynaklandığını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Blatter, FIFA'nın internet sitesindeki açıklamasında, Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Başkanı Michel Platini'nin de kendisiyle aynı görüşte olduğunu ve ülke liglerinde çok takım bulunması nedeniyle çok fazla maç oynandığını belirtti.

Blatter, “20 takımlı liglerdeki takımlar 38 maç yapıyor. Ayrıca kupa maçları da oynuyorlar. Bu, milli takımlarla kulüplerin karşı karşıya gelmesine yol açıyor. Kulüp takımlarının yetkilileri oyuncularının milli takımdan yorgun ve sakat döndüğü gerekçesiyle şikayette bulunuyor. Bunun sorumlusu uluslararası maç takvimi değil, yine de bu konunun tartışılması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Brezilya'da düzenlenecek 2014 Dünya Kupası'nda maçları sadece profesyonel hakemlerin yönetmesini istediğini kaydeden Blatter, “Teknik adamlar profesyonel, oyuncular da. Hakemlerin de tümünün profesyonel olmaması için hiçbir neden yok” dedi.

Blatter, FIFA yetkililerinin Dünya Kupası'nda eleme maçlarının berabere bitmesi halinde uzatmalara gidilmesinin tek seçenek olup olmadığını da görüştüğünü, uzatmalarda ilk golü atanın maçı kazanmasını öngören altın gol uygulamasını tekrar gözden geçirilebileceğini belirtti.

Bu arada Blatter 2022'de düzenlenecek Dünya Şampiyonası'nın yaz sıcağına denk gelmesinden dolayı kış aylarına alınabilineceğini söyledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz