« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Blatter "Afrika" dedi

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

<ı>2006 Dünya Kupası evsahipliği için tercihini açıkladı

FIFA Başkanı, ‘‘Almanya ve İngiltere, 2006 Dünya Kupası'na mükemmel evsahipliği yapabilirler ancak ben futbolun Afrika'da da yayılmasını istiyorum. Fas ve Güney Afrika gerekli garantileri verirse ben kurulumuza bu iki ülkeden birini seçmelerini tavsiye edeceğim’’ dedi...

FIFA Başkanı Sepp Blatter, 2006 Dünya Kupası finallerinin gerekli şartlar yerine getirilirse iki aday ülkesi olan Afrika kıtasında yapılmasını istediğini söyledi. Blatters, Almanya'nın günlük Frankfurter Allagemeine Zeitung (FAZ) gazetesindeki röportajında Afrika'ya yönelik tercihini açıkca belirtti.

Blatter, ‘‘İcra kurulu olarak futbolun tüm dünyada gerçek anlamda yayılmasını istiyoruz. Bu yüzden Afrika'nın iki aday ülkesi Fas veya Güney Afrika istediğimiz ve beklenilen garantileri verirse, ben de kurula bu aday ülkelerden birini seçebileceğimizi söyleyeceğim’’ dedi.

FIFA'nın 6 Temmuz'da Zürih'te yapılacak 24 kişilik icra kurulu toplantısında 5 aday ülke arasında yapacakları seçimle 2006'nın evsahibini belirleyeceklerini belirten Blatter konuşmasında şu görüşlere yer verdi:

‘‘Benim kesin favorim Afrika'dır. Fakat ille de bu iki ülkeden biri olacak diye bir iddiam yok. Ayrıca unutulmamalı ki, Fas daha önce iki kez aday oldu ancak ikisini de kazanamadı. Adaylar arasında Brezilya, İngiltere ve Almanya da var. Özellikle Almanya ve İngiltere bu turnuvaya başarıyla evsahipliği yapabilecek özelliklere sahip. Bu iki ülkenin seçilmesi mükemmel bir tercih olabilir. Ancak Afrika gelişim ve yayılması açısından daha uygun.’’


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler