Dünya Haberleri

  Blair'den Irak itirafı

  hurriyet.com.tr
  12.12.2009 - 17:55 | Son Güncelleme:

  İngiltere’nin eski başbakanı Tony Blair, Irak'ın elinde kitle imha silahı bulunmadığını bilmiş olsa bile bu ülkeyi işgal edeceğini ve kamuoyunu da bunun doğru bir karar olduğuna inandırmanın bir yolunu bulacağını söyledi.

  Blair 2004 yılında yaptığı bir açıklamada, "Irak'ın kitle imha silahları bulundurduğuna yönelik bilgilerin yanlış çıkmasından ötürü özür dilerim ama Saddam’ın devrilmesi için özür dileyemem" demişti. 

  Savaştan altı sene sonra ise, Blair savaş nedeni olarak gösterdiği kitle imha silahlarının Irak’ı işgal etmek için gerekli kanıt oluşturmadığını açıkça kabul etti ve işgal için gerekirse başka bir neden bulunmalıydı dedi.

  İngiliz BBC1 kanalına verdiği röportajda Blair, kitle imha silahlarına dair kanıt olmamasına rağmen, Saddam Hüseyin’i devirmenin gerekli olduğuna inandığını söyledi.

  Blair, "Var olan tehdit karşısında kitle imha silahları olmasa da başka nedenler ortaya koymak zorunda kalırdınız" diyerek kendini savundu. Blair, "Saddam ve iki oğlu hayatta olsaydı daha iyi bir konumda olacağımızı düşünemiyorum, ancak bu gerçekten çok zor. Bu yüzden gerçekten iyi sebeplerden dolayı savaşa karşı olan insanlara artık iyi gözle bakıyorum ama kendi adıma o kararı almak zorundaydım” dedi.

  Blair, Saddam Hüseyin’in kendi insanlarına karşı kimyasal silah kullanmış biri olmasından dolayı bölgesine tehdit oluşturan bir insan olarak gördüğünü ifade etti.

  İngiltere eski Başbakanı, Irak’ın Saddam olmadan çok daha iyi bir geleceği olacağını, kamuoyu ve parlamentoya ısrarla kabul ettirmeye çalışmış ve onu devirmek için askeri operasyonu gerekli göstermişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı