Dünya Haberleri

  Blair: Abbas'ın kararı derin hayal kırıklığı

  Hürriyet Haber
  10.11.2009 - 15:43 | Son Güncelleme:

  Orta Doğu barışıyla ilgili Dörtler Grubunun özel temsilcisi, eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın başkanlık seçimlerinde yeniden aday olmama kararının siyasi bir gösteri değil, daha çok "derin bir hayal kırıklığının sonucu" olduğunu söyledi.

  Blair, Batı Şeria'daki Filistin kentlerinden Cenin'de "Calame" geçiş noktasının İsrailli Arapların araçlarıyla geçişine açılması dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmelerinin kısa süre içinde yeniden başlayacağını umduğunu belirtti.

  Blair, Abbas'ın liderliği altında iki taraf arasında anlaşmaya varmanın Filistin halkı için mümkün olan en iyi çözüm olacağını ifade ederek, böyle bir çözümün Gazze Şeridi'nde yönetimdeki Hamas'ın popülaritesini zayıflatacağını da söyledi.

  İsrail'in bölgesel kalkınmadan sorumlu bakanı ve Başbakan Yardımcısı Silvan Şalom da törendeki konuşmasında, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Başbakan Selam Feyyad'ı derhal görüşme masasına dönmeye çağırdı.

  "Biz barış süreci istiyoruz. Ama tango yapmak için iki kişi gerekir" diyen Silvan Şalom, Abbas ve Feyyad'a, "Vakit kaybediyoruz. Siyasi ve ekonomik süreçler için karar vermenin zamanıdır. Aksi takdirde barış için fırsat olmayacak" diye seslendi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı