Black Friday harcamaları düşük geldi

A.A.
02.12.2014 - 01:13 | Son Güncelleme:

Amerikalı tüketiciler, indirimli alışverişlerin tüm ülkeye yayıldığı "Kara Cuma" olarak adlandırılan günde yaklaşık 9,1 milyar dolar harcadı. Harcama geçen yıl aynı dönemde 9.8 milyar dolardı. 'Kara Cuma' hasılatının bu yıl 10 milyar doları aşması bekleniyordu.

Merkezi Şikago'da bulunan uluslararası araştırma şirketi ShopperTrak'ın verilerine göre, Amerikalılar yılın en büyük indirimlerinin uygulandığı "Kara Cuma"da mağazalardan 9,1 milyar dolarlık alışveriş yaptı. Geçen yıl yaklaşık 9,8 milyar dolar olarak belirlenen "Kara Cuma" hasılasının bu yıl düzelen ekonomiyle yüzde 3,8 artış göstererek, 10 milyarın üzerine çıkması bekleniyordu.Black Friday harcamaları düşük geldi AKILLI TELEFONUN YÜKSELİŞİ

Black Friday harcamaları düşük geldi

ŞÜKRAN GÜNÜ SATIŞLARI ARTTI

ABD'de birçok perakende zinciri önceki yıllarda yaşanan arbedeler ve meydana gelen can kayıpları nedeniyle açılış saatlerini cuma sabahı yerine perşembe akşamına çekmişti. ShopperTrak'ın verileri, "Şükran Günü"nde yapılan harcamaların geçen seneye kıyasla, yüzde 24 artarak 3,2 milyar dolara çıktığını ortaya koydu. "Şükran Günü" ve "Kara Cuma"da yapılan alışverişlerin toplamı böylece yaklaşık 12 milyar 300 milyon dolara ulaşmış oldu. Ancak bu rakam da geçen senenin aynı döneminde elde edilen 12 milyar 350 milyon dolarlık satış hasılasının gerisinde kaldı.

Black Friday harcamaları düşük geldi İKİ YÜZLÜ KARA CUMA

Black Friday harcamaları düşük geldi

4 GÜNDE 51 MİLYAR DOLAR

Öte yandan, ABD Ulusal Perakende Federasyonunun (NRF) verilerine göre, yaklaşık 1 ay sürecek alışveriş sezonunun "Kara Cuma" ile başlayan ve "Siber Pazartesi" ile son bulan ilk dört günlük döneminde 134 milyon civarında Amerikalı yaklaşık 51 milyar dolar tutarında alışveriş yaptı. NRF, yapılan alışverişlerin yüzde 26,2'sinin çevrim içi gerçekleştirildiğine işaret ederken, en çok rağbet gören ürün kategorilerini giyim, oyuncak ve elektronik eşya olarak sıraladı.

KARA CUMA NEDİR?
Amerika'da 2000'li yılların başından bu yana Şükran Günü'nü takip eden cuma gününe 'Black Friday' yani Türkçe Kara Cuma deniyor. Kara Cuma boyunca büyük perakende mağazaları yılın en büyük indirim sezonunu başlatıyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı