Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bizimle alay ediyorlar...

AZİZ dostumuz, stratejik ortağımız Amerika Birleşik Devletleri, PKK’ya sözde "silah bırakma" çağrısı yaptı. Yaptı ama buna ilişkin açıklama daha çok PKK’ya moral destek vermeyi amaçlıyormuş gibiydi.

Sözcü, sanki "tarihi bir olay"dan söz ediyormuş gibi, "PKK’nın silahlı eylemlere başlamasının 22’nci yıldönümüne" işaret ediyordu.

Zaten açıklamanın basına yansıyan şekli "ABD’nin ricası" diye algılanabilecek bir üslup kullanıldığını göstermekteydi.

ABD tarafından iki yılı aşkın süredir "PKK’ya karşı mücadele" konusunda oyalanan bir ulus olarak bulunduğumuz yeri artık saptamak zorundayız. O nedenle hafıza tazelememiz doğru olacak:

ABD yönetiminden bir yetkilinin, "ABD’nin amacının PKK’nın Irak’ın kuzeyinden tasfiyesi" olduğunu ilk söylediğini yazan gazetelerin tarihi 4 Haziran 2004 idi.

Başkan Bush, NTV’ye verdiği mülakatta, "PKK ile mücadelede birlikte çalışacağız. Bir grubu terörist ilan ettiğimizde bu konuda samimi davranırız. Bu konuda hem Türk hükümeti hem de Irak hükümetiyle birlikte çalışacağız" dediğinde tarih 26 Haziran 2004 idi.

ABD Başkanı’nın o zamanlar Güvenlik Başdanışmanı olan Condoleezza Rice 21 Ağustos 2004’te "Terörist ilan ettiğimiz bu düzensiz güçlerin Türkiye’ye saldırmasını istemiyoruz ve Türk müttefiklerimizle birlikte çalışmaya devam ediyoruz" diyordu.

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell’ın New York’ta kendisiyle görüşen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’e, "Komutanlar ve danışmanlarımla oturup PKK konusunda neler yapabiliriz konuşacağım" dediği 25 Eylül 2004 tarihli gazetelerde bildiriliyordu.

Gerçi "ABD’li yetkililerin Kandil Dağı’nda, PKK yetkilileriyle görüştüğü" 4 Ocak 2005 tarihli gazetelerde bildirildi ama...

ABD’nin Irak’taki güçlerinin komutanı Orgeneral John Abizaid’in "PKK’nın yuvalandığı Kandil Dağı’na ulaşım ve lojistik desteğini engelleme" sözü verdiği 12 Ocak 2005 tarihli Türk gazetelerinde yayınlandı.

Onun ardından ABD Dışişleri Bakanı C. Rice’dan, "PKK’ya göz yummayacaklarını" duyduk. Bunu 7 Şubat 2005 tarihli gazeteler yazdı.

Göz yummayıp ne yapacaklarını hiçbir zaman öğrenemesek de 8 Haziran 2005 tarihli gazetelerde Rice’ın Dışişleri Bakanı Gül’le, "PKK’ya karşı sıkı bir işbirliği yapma" konusunda anlaştıkları bildirildi.

Bakın daha 2005’in kalan kısmı ile 2006 yılındaki vaatleri sayacak yerimiz kalmadı. En az yukarıdakiler kadar da o dönemde bunlar konuşuldu. Sonunda gele gele "ABD’nin PKK’dan silahlarını lütfen bırakmaları için ricada bulunduğu" anlamına gelen resmi açıklamasına geldik.

Şimdi "PKK ile mücadele için Türkiye, Irak ve ABD tarafından tayin edilmiş koordinatörlerden oluşan bir organ yaratma" aşamasına geldiğimiz bildiriliyor.

Türkiye de kendi koordinatörünü, ABD’nin tayin edeceği kişinin düzeyi belli olduktan sonra tayin edecekmiş...

Bize kalırsa o organa bir de PKK temsilcisi alsınlar. Mücadelede ancak o zaman başarıya ulaşırlar...
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI