Bizimkisi feminist dayanışması değil

Her biri kendi alanında başarılı üç kadın "Bu feminist dayanışması değil, biz erkekleri de seviyoruz" dedi.

Hürriyet Haber
04.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme :

Aysun Kayacı fotoğrafları için tıklayın

Çiğdem Anad, Müjde Ar, Pınar Kür ve Aysun Kayacı’nın güncel olayları tartışacağı "Haydi Gel Bizimle Ol" adlı program, bugün NTV'de başlıyor. Kelebek, ilk bölüm öncesi ekibi bir araya topladı. Aysun Kayacı'nın dizi çekimleri nedeniyle katılamadığı görüşmede, her biri kendi alanında başarılı üç kadın "Bu feminist dayanışması değil, biz erkekleri de seviyoruz" dedi.

Çiğdem Anad, Müjde Ar, Pınar Kür ve Aysun Kayacı’nın güncel olayları tartışacağı "Haydi Gel Bizimle Ol" adlı program, bugün NTV’de başlıyor. Kelebek, ilk bölüm öncesi ekibi bir araya topladı. Aysun Kayacı’nın dizi çekimleri nedeniyle katılamadığı görüşmede, her biri kendi alanında başarılı üç kadın "Bu bir feminist dayanışması değildir, biz erkekleri de seviyoruz" dedi.

ir araya geliş hikayeniz nasıl?

- Çiğdem Anad: Hep erkekler konuşuyor, biraz da kadınlar konuşsun dedik ve bu program üzerine çalışmalara başladık. Yapım ekibi bir araya gelip uzun bir isim listesi içerisinde kim olabiliri konuşurken ilk üzerinde uzlaştığımız isim Müjde Ar oldu.  Sonra Pınar Kür’e herkes ’evet’ dedi. Biz orta yaş grubuna giriyoruz, bir de yanımıza genç olsun dedik ve Aysun Kayacı’yı kadroya dahil ettik.

n Neden manken?/images/100/0x0/55ea6846f018fbb8f87de615

- Ç.A: Son zamanlarda "Güzel, genç kadın" denince akla gelen ilk isim Aysun Kayacı oluyor. Hem çok güzel, hem de öğrenci. Aysun’a bu projeyi ilettik, baktık ki birçok konuyla, hayatla ilgileniyor, onu kadromuza dahil ettik. Yani birbirine çok benzeyen kadınlar bu programda bir araya gelsin diye yola çıkmadık.

n Pınar Hanım, bu programı kabul etmenizdeki en önemli etken neydi?

- Pınar Kür: Benim televizyon kişisi olmak gibi bir ihtirasım yok. Ama anladım ki roman yazarak Türkiye’nin şu anki hali hakkında çok şey söyleyemiyorum. Bir şeye sinirlendiğim zaman televizyona tepki vereceğime, televizyondan halka doğru tepki veririm diye düşündüm. Müjde de çok sevdiğim bir arkadaşımdı, kabul ettim.

- Müjde Ar: Bu programla ilgili ilk teklif bana geldi. Bana da Çiğdem Anad referans oldu. Bir tarafım çok sulu olmakla beraber, ben ciddi ve işini çok seven insanları severim. İnsan olmanın temel niteliklerinden biri de işi sevmek, iyi yapmaya çalışmaktır. Çiğdem bana göre bu konuda tek. Hem çok akıllı bir kadın, hem çok iyi bir haberci, hem de profesyonel. Ben Çiğdem’in haberciliği dışındaki meziyetlerini de biliyorum. Çünkü benim eşim Ercan ile uzun süre Ankara’da siyasi söyleşiler yapmışlar, dostlukları var. Dolayısıyla, böyle bir iş yaparken kendinizi tek başınıza düşünemiyorsunuz. Mesela bu tür programlar zeka ister, tartışma kabiliyeti ister, kıvraklık ister, ister oğlu ister. Onun için Çiğdem’in adı içimdeki kapıları açıverdi.

n Pınar Hanım dedi ki; "Sinirlendiğimde televizyona tepki vereceğime, televizyondan halka doğru tepki veririm diye düşündüm, teklifi kabul ettim..." Ya siz?

- M.A: Bir kere benim çeneme vurdu, ben de Pınar gibi kendi kendime konuşmaya başladım. İllallah ediyorlar, herhalde yakında beni hiçbir yere almayacaklar. Bankaya gidiyorum konuşuyorum, otobüs durağında bir kadın görüyorum konuşuyorum. Her konuştuğum insan da "Abla neden program yapmıyorsun" diyor. Alın artık, yapıyorum... Bilmedikleri taraflarımı görecek insanlar. İnşallah severler. Tabii korkup ürkecekleri taraflarım da olabilir ama herhalde Aysel’in kızı olduğum için tüm bunları hoş görebilir.

n İşin eğlenceli kısmını Aysun Hanım mı tamamlayacak?

- Ç.A: Hepimiz eğlenceliyiz. Aysun’un ne kadar eğlenceli olduğu hakkında hiçbir fikrim yok, Aysun eğlenceli midir bilmiyorum. Çok bilgili midir, az bilgili midir, onu da bilmiyorum. Aysun’un nasıl tecrübeler arasından geçtiği konusunda da hiçbir fikrimiz yok. Onu herkes ne kadar tanıyorsa, biz de o kadar tanıyoruz. Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, Aysun’un bakış açısı, herhalde şu üç kadından bambaşkadır. Dışarıdan baktığınız zaman bunu rahatlıkla söyleyebilirsiniz. Hiçbirimizin düşünmediği bir çerçeveden konuşacağına eminim ve aslında çok şaşıracağımı da düşünüyorum.

n Haftada bir gün yayınlanacak olan bu programın içeriğinde neler var?

- Ç.A: Gündemde ne varsa alıp harmanlayıp, onun üzerine laf döndürmeyeceğiz. Onu mu konuşsak, bunu mu konuşsak deyip kendi aramızdan konu çıkaracağız. Spontane geçişler olacak hep.

- M.A: Mesela Sarkozy bizi Avrupa Birliği’ne almak istemiyor ya, biz de ona diyeceğiz ki "Seni kim istiyor? Oğlum sen kendine bir baksana, boynuzlarından kapılardan geçebiliyor musun?"

- Ç.A: Doğru bir çerçeveye koydu.

- M.A: Mesela Tamer Karadağlı, "Beni eve al" diye yine eski karısının evinin etrafında dolaşıyormuş. Bu hafta konumuz değil ama gelecek haftalarda, "Evladım çok dolaşma evin etrafında, kaç kere gittin geldin yeter artık" diyeceğim yani. Bunu söyleyeceğim. Bu arada her hafta aramıza katılacak şanslı bir erkek olacak. Herhalde en ilginci de o. Dört kadının yanında konuk olacak. Dört kadın ona atacak, tutacak.

n Programın adı "Haydi Gel Bizimle Ol." Sezen Aksu’nun seslendirdiği, sözleri Aysel Gürel’e ait bir şarkı. İsim anası siz misiniz Müjde Hanım?

- Ç.A: Müjde bir sürü program ismi belirlemiş. Beni aradı ve "Bir de anneme sorayım" dedi.

- M.A: Annemi aradım, "Programın ismi ne olsun" dedim. Bana beş saniye içinde "Haydi Gel Bizimle Ol" dedi.

- Ç.A: NTV müdürlerinin de olduğu bir toplantıdaydık, hepimiz "Şahane bir isim" diye ayağa kalktık.  Kavgadan uzak, rahat bir program yapacağımız için bu isim tamamdır yani.

- P.K: Rahat bir program ama tamamıyla haha, hihi değil. Mahalle kavgasından uzak bir tartışma programı olacak.

n Bu program için "Feminist dayanışması" deniliyor. Siz ne diyorsunuz?

- Ç.A: Hayır. Bu dört kadın, kadınları ve erkekleri seven dört kadın...

- M.A: Çiğdem’in orada söylemeye çalıştığı şey şu; erkeksi değil, "kadın-kadın" bir hali var programın.

- Ç.A: İddialı kadınlar, daha çok erkek tavrını ve erkek bakışını temsil eder. Bizler de çok iddialı kadınlarız ama biz öyle erkek tavırlı kadın değil, kadın tavırlı kadınız. Program da böyle olacak.

n Desenize konuşulmayanlar konuşulacak?

- Ç.A: O kadar büyük iddialarda bulunmayalım. Kendi dünyalarınızda bugüne kadar biriktirdiğiniz bir sürü şey var. Herkes kendi branşından, kendi hayatından yola çıkarak konuları değerlendirecek. Dört kadın var ve bu dört kadın her hafta olaylara karşı görüşünü izleyenlerle paylaşacak. Bence bu çok önemli. Hepimiz bol miktarda konuşacağız, tartışacağız, fikrimizi söyleyeceğiz işte.

n Kadınlar hep konuşsun, hiç susmasın...

- P.K: Kadınlar konuşacak bir yer bulsalar konuşacaklar. Türkiye’de kadınlar hep susturulmuş, ikinci plana itilmiştir. Bizim ataerkil toplumumuzda ikinci plana atılmış durumdalar. Biz ortada olan kadınlarız. Düşünün normal hayatında kendini arayan kadının çektiklerini...

n Bu programın türban meselesinin gündemde olduğu, "Türkiye Malezya olur mu?" tartışmalarının yaşandığı bir döneme denk gelmesi tamamen tesadüf mü, yoksa bilinçli bir hareket mi?

- Ç.A: Bu projeyi hiç ilişkilendirmeyin çünkü biz bu programı 4-5 ay önce konuşmuştuk. Denk gelmiş olabilir ama bu bizim önce konuştuğumuz bir projeydi. Kadın programı demeden ama kadın ağırlıklı bir program yapmayı uzun zamandır konuşuyorduk.

Bizler birbirini seven iddialı kadınlarız

n İddia, rekabeti ve kıskançlığı da beraberinde getirir. Bu dört kadın da çok iddialı olduğuna göre programda kıyasıya bir rekabet izleyebiliriz.

- Ç.A: Ama bizler birbirini seven iddialı kadınlarız.

M.A: Bizler egoları yüksek kadınlarız. Yani her halimizle "Biz ne şahaneyiz" diye dolaştığımız için birbirimizi kıskanmayız.

- P.K: Herkes kendi alanında kraliçedir. Bizim birbirimize ihtiyacımız yok ki. Biz tatmin olmuşuz.

- Ç.A: İddialı kadınların da birlikte çalışabileceğine bir örnek olmalı bu program. Örnek olmasını çok isterim, çünkü "İddialı kadınlar birbirini çekemezler, itişip kakışırlar" jargonu ya da bu klişe beni çok rahatsız ediyor. Ne demek "Bir araya gelemezler, yapamazlar?" Tam tersi çok iyi yaparlar. Pınar az önce güzel bir vurgu yaptı, bizim birbirimize ihtiyacımız yok. Çünkü kendi üstünlüklerimizden dolayı zaten yeterince tatmin olmuş haldeyiz.

n Programınızda magazin de olacak mı?

- Ç.A: Magazin ayrılmaz parçalarımızdan biri. Ayrıca magazini de seviyorum. Ama bu programda magazini farklı işleyeceğiz.

- P.K: Mesela Tamer Karadağlı o fotoğrafçıları çağırıp, belki onların yanında böyle yapıyor.

- M.A: İşte bunları da soracağız.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün