Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bizimkiler elbette evrime inanmaz

  Hürriyet Haber
  28 Ağustos 2006 - 16:40Son Güncelleme : 28 Ağustos 2006 - 16:40

  23 ağustos tarihli Tarih’in (olmadı galiba...) kapak konusu TAM 300 BİN YILLIK SEKS TARTIŞMASI idi, ‘Atalarımızın Neandertal insanı ile seks yapıp yapmadığı araştırılıyor...Hürriyet

  (Tarih ilavesi de olsa, seks her zaman iş yapar!..)

  Ve fotoğraf olarak, Almanya’nın Halle kentindeki Prehistorya Müzesi’nde bulunan (yandaki) Neandertal insanı modeli kullanılmıştı.

  İşte bu resmi göstererek, genç meslektaşım şöyle bir karşı-teori ortaya attı:

  - Şimdi Serdar abi, seninle Eminönü’nden Karaköy’e kadar yürüsek, temsili resimdeki bu Neandertal adamına benzer en az 10 kişi gösterebilirim sana... Doğru mu?

  - Doğru da, bunun Evrim Teorisi’ne inanmakla ne ilgisi var?

  - Bizim vatandaş, bir bu temsili resme bakıyor, bir de aynadaki kendi görüntüsüne: “Hadi lan ordan, bu Neandertal neyin tıpkı bana, bizim tüpçü Hamdi’ye, Nazangiller’in Hulusi’ye benziyor... Evrim mevrim yalan!” diyor.

  Bu da bir bakış açısı tabii ki... Bana öyle geliyor ki, bizimkiler ‘insan maymundan geliyor’ lafına takmış durumda, Evrim Teorisi hakkında tek bildikleri, tek anladıkları bu ‘yanlış bilgi’den ibaret. İnsan maymundan geliyor, demek başka, ‘insanla maymunun ataları milyonlarca yıl önce kuzenmiş’ demek başta...

  Gelelim Tarih ilavesindeki ‘insanın atalarıyla Neandertal insanı cinsel ilişkiye girmiş mi’ sorunsalına. Ben bu konuya mayıs 1999’da değinmiştim. Hatırlatayım izninizle:

  *

  MAGANDALARIN SIRRI ÇÖZÜLDÜ

  Pazar sabahı Beyoğlu'nda, Taksim'den Galatasaray'a kadar yürümem gerekti. Ortada tramvay hattı, güya trafiğe kapalı yolda bir sürü resmi plakalı hız düşkünü, önünüzü arkanızı devamlı kollamanız gerekiyor. Ama düz bir hatta yürümek ne mümkün. Zigzaglar çizerek önünüzdeki barajları aşmanız lazım.

  Yan yana dizilmiş üç dört maganda, küçük parmaklar birbirine kilitlenmiş, birlikte iki yana yalpalanarak aheste yürüyorlar. Üç günlük sakal. Buram buram ter üstüne kötü 'kolonyağı' kokusu. Boyasız, aşınmış, yamulmuş ayakkabılar. İşaret parmağına dolanmış takım renklerinde tesbih.

  Yahu kim bu insanlar, bu ırk nereden çıktı?

  Biz bu adamlarla aynı kaldırımda yürümeye mahkum muyuz?

  ... Derken bu soruların cevabını buluverdim.

  Fransız Haber Ajansı'nın ekranlara düşen bir haberi sayesinde :

  'Neandertal adamı ile insan akraba olmuş'

  Bir Amerikalı paleontoloğun yaptığı açıklamaya göre, Portekiz'de bulunan 24.500 yıllık bir çocuk iskeleti, Neandertal adamı ile modern insanın atalarının - bugüne kadar iddia edildiğinin aksine - karıştığını, çiftleştiğini ve ortak çocukları olduğunu gösterdi.

  Saint-Louis'deki Washington Üniversitesi'nden Prof.Erik Trinkaus, yaptığı açıklamada 'Uzmanlar genellikle insanla Neandertal adamını kesin çizgilerle birbirinden ayırır. Halbuki bulunan 4 yaşındaki bu çocuğun iskeleti hem Neandertal adamının hem de ilkçağ insanının özelliklerini taşıyor. Yani bu iki tür arasındaki fark o kadar büyük değil. Birarada yaşamışlar, çiftleşmişler, çocukları olmuş' dedi.'

  *

  Maganda diyerek adamların günahını almışız bunca yıldır.

  Meğer onlar, evrimin farklı bir noktasındalarmış daha.

  Ve - soğan yemeyin, burnunuzu karıştırmayın diye emir geldi diye - boşuna umutlanmışız.

  24.500 yıldır beraber yaşıyorsak, bir müddet daha yaşayacağız anlaşılan.

  Düne kadar 'insanın ataları dünyaya hakim olarak Neandertal adamını tarihten sildi' diye bilirdik, dikkat edelim tersi olmasın!

  (Hürriyet-Pazar, 9 mayıs 1999)

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı