Bizim Telekom gelinlik kız gibi

Hürriyet Haber
12.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

TÜRK Telekom Genel Müdürü İbrahim Hakkı Alptürk, birinci satış denemesi başarısızlıkla sonuçlanan Türk Telekom'un özelleştirme işlemlerinin devam ettiğini belirterek, ‘‘Türk Telekom gelinlik kız gibi, elde kalmaz’’ dedi.

Alptürk, TEBİAT tarafından düzenlenen ‘‘2. Ekonomi Zirvesi’’nde yaptığı konuşmada, Türk Telekom'un birinci özelleştirme girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının nedenlerini anlattı. Aktürk, Türk Telekom'un dünyanın en büyük operatörlerinden birisi olduğunu ve 12. sırada yeraldığını söyledi. Telekom'un özelleştirme süreci içinde yapılmış olan bir takım açıklamaların bu süreci başarısız bir noktaya getirdiğine inandığını kaydeden Alptürk, şöyle konuştu:

‘‘Telekom olarak, ihale komisyonunda bir üye olarak, özelleştirilmesine, Kurumun kesin satışıyla ilgili ters bir tavır almamız kesinlikle söz konusu değildir. Telekom'un satışıyla ilgili kanunun çıkmasında ve ihale komisyonunda çalıştık. Biz, bir tek konuya itiraz ettik. Danışman firmamız ve bir takım çevreler (Yüzde 20 hisseyi alacak olan ortağa çoğunluk hakkı verilsin. Böyle yaparsanız daha kolay satarsısınız) dediler. Böyle şey olmaz. Onlara yönetimde tabii ki hak vereceğiz. Ama bu çoğunluk hakkı olamaz. Çoğunluk hissesi kiminse, hak onun olur. Ama görülüyor ki, geldiğimiz bu noktada, (Siz niye böyle söylediniz) diye bizi asmak istiyorlar. Ben kalkıp da, tersini söyleseydim, yüzde 20'yi alana çoğunluk hakkı verilsin deseydim, kamuoyu beni alkışlar mıydı, yoksa ipe mi çekerdi onu merak ediyorum.’’

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı