"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Bizim mecliste 18 ‘en büyük’ var İSO’dan öndeyiz

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, başında bulunduğu kurumun temsil gücünü ortaya koymak için İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) “500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasının verilerinden yola çıktı:

- Kocaeli Sanayi Odası Meclisi 68 kişiden oluşuyor. Aralarından 18 kişi, Türkiye’nin “500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesindeki şirketleri temsil ediyor.
Bu veriyi İSO Meclisi ile kıyasladı:
- İSO’nun Meclisi’nde 106 üye var. Temsil ettiği şirketler “500 Büyük” listesinde yer alan 14 kişi İSO Meclisi’nde bulunuyor. Sanayinin devlerinin temsili konusunda hem sayıca üstünüz. Hem de oransal olarak İSO’ya fark atıyoruz.
Ardından Kocaeli’nin ekonomideki yerini gösteren bazı noktalara dikkat çekti:
- Kocaeli’nin imalat sanayiindeki payı yüzde 13’ü buluyor. İlimizde 247’si yabancı sermayeli 2 bin 300 sanayi kuruluşu faaliyet gösteriyor. 13 organize sanayi bölgesi, 2 serbest bölge ve 3 teknopark bulunan ilimiz, Türkiye’nin vergi gelirlerinin yüzde 13’ünü yaratıyor. Ayrıca 34 liman hizmet veriyor.
Sonra bu ay sonuna doğru ilkini düzenleyecekleri fuarı anlatmaya koyuldu:
- Valilik, büyükşehir belediyemiz, Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Ticaret Odası ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı biraraya geldi, “Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı-SANTEK’13”ü düzenliyor. 24-27 Eylül’de gerçekleşecek fuarımızda Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın kapsadığı Bolu, Düzce, Sakarya ve Yalova da yer alıyor. Bu illerimizdeki odalar da fuarımıza destek veriyor.
Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Bozdağ, İstanbul’un Anadolu yakasındaki eksikliğin altını çizdi:
- İstanbul’da fuarlar Avrupa yakasında düzenleniyor. Bizim fuar İstanbul’un Anadolu yakasını da kucaklar.
Ayhan Zeytinoğlu
, organizasyonunu Anadolu Ekspo’nun üstlendiği fuara 10 ülkeden katılım onayı aldıklarını belirtti:
- 150 dolayında firmamızın ürünlerini sergileyeceği fuara Avustralya ve ABD başta olmak üzere 10 ülkeden 25 şirket katılım için başvurdu.
Fuarın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait alanda gerçekleşeceğini kaydetti:
- İlkini karma fuar olarak planladık. Daha sonra başta otomotiv yan sanayi olmak üzere ihtisas fuarlarına yöneleceğiz.
Yabancı konukların ağırlanması konusunda Ekonomi Bakanlığı’nın destek verdiğini ifade etti:
- Ekonomi Bakanlığımız desteğini bizden esirgemedi. Açılışı Sanayi Bakanımız Nihat Ergün yapacak.
Anadolu Fuarcılık ortağı Cem Aydın, Sabiha Gökçen Havalimanı’nı anımsattı:
- Fuar alanımız Sabiha Gökçen’e 45 kilometre mesafede.
Murat Özdağ
, Kocaeli’deki Cengiz Topel Havaalanı’nın yeniden işlerlik kazandığını vurguladı:
- Anadolujet ve Borajet’le görüştük. Anadolujet’i ikna ettik. Artık Kocaeli’den Ankara aktarmalı her gün ülkemizin birçok noktasına hava yoluyla ulaşım mümkün. Ankara’dan gerçekleşen yurtdışı uçuşlarla da bağlantı söz konusu.
Kocaeli’nin sanayi üretimindeki payı, Türkiye’nin sanayi devlerine ev sahipliğindeki konumu ortada...
Bu konum, kenti İstanbul’un Anadolu yakasını da kucaklayacak fuar merkezine dönüştürmeye yeter mi?

Esendere müteahhidi yeniden işbaşı yapıyor

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı Gümrük ve Turizm İşletmeleri’nin (GTİ) Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız aradı:
- İran’a açılan Esendere Kapısı’nın yapımını üstlenen müteahhit dilekçe verdi. Yeniden işbaşı yapıyor.
TOBB, yap-işlet-devret modeliyle yenilediği gümrük kapıları zincirine Hakkari’den İran’a açılan Esendere’yi de eklemiş, inşaatı üstlenen müteahhit, “Örgütten tehdit alıyorum” gerekçesiyle işi durdurmuştu.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Konrad Adenauer Vakfı’nın desteğiyle düzenlediği yerel gazetecilik eğitim semineri için Yüksekova’ya gittiğimde Esendere’ye de uğramış, konuyu dünkü yazımda gündeme getirmiştim.

X