Bizim kümeslere ‘kuş gribi’ giremez

Nurten ERK TOSUNER
12.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye’nin önde gelen beyaz et üreticileri, ‘Rusya’daki kuş gribi vakasından sonra sonbaharda kuşların güneye göç edeceğini dikkate alarak Türkiye’nin de risk alanı içerisine gireceğini öngördük. Bizim kümeslerimizde sıkı hijyen ve güvenlik önlemi olsa da bu önlemleri Rusya olayından sonra daha da artırmıştık. Kuş gribinin bizim kümeslere girmesi mümkün değil’ dedi.

TÜRKİYE’de son yıllarda tüketimi artan yaklaşık 1 milyon ton ve 2.5 katrilyon liralık (2.5 milyar YTL.) büyüklüğe ulaşan kanatlı pazarı ‘kuş gribi’ne çarptı. Hindi ve tavuk etinin Türkiye’deki öncü üreticilerinden Pınar Et ve Banvit, Manyas’ta rastlanan ‘kuş gribi’ olayının ardından yaptıkları ayrı ayrı açıklamalarda modern kümeslerine virüsün girme şansının olmadığını söylediler.

RİSK AYLAR ÖNCEDEN VARDI:

TÜRKİYE'DEKİ KUŞ GRİBİ AVRUPA BASANINDA
Kuş gribinin Türkiye’ye de sıçraması ve ardından AB’nin Türkiye’ye ithalat yasağı koyması AB basınında geniş yankı buldu.
GUARDIAN: VİRÜSÜN PATOJENİK OLUP OLMADIĞI BELLİ DEĞİL
İngiliz Guardian gazetesi, kuş gribinin Asya’dan Avrupa’ya sıçrama ihtimaline karşı Türkiye’nin ve AB’nin hızlı biçimde harete geçtiğini belirtti.
Gazete, Avrupa Komisyonu sözcüsü Philip Tod’un, kuş gribinin gerçek bir tehlike olduğu ve bu yüzden de Komisyonun üye ülkelerle yakından çalıştığı yönündeki sözlerini aktardı.
FINANCIAL TIMES: AB’DEN TÜRKİYE’YE YASAK
Avrupa Birliği’nin Türkiye’den kanatlı et ve ürünlerine yasak koyduğunu belirten bir diğer İngiliz gazetesi Financial Times, AB Sağlık Komisyonu üyesi Markos Kipriyanu’nun Türkiye’deki kuş gribi vakasının endiş verici olduğu yönündeki sözlerini aktardı. Kipriyanu, "Türkiye’deki virüsün Asya’da ölümlere neden olan virüsle aynı olup olmadığı hala belli değil, umudumuz olmaması yolunda" dedi.
INDEPENDENT: İNGİLİZ BİLİMADAMLARI İNCELİYOR
Yine İngiliz gazetesi Independent, İngiliz bilimadamlarının Türkiye’den gelen örnekleri incelediğini belirttiği haberde, uzmanların hala Türkiye’deki virüsle Asya’da 60 kişinin ölümüne neden olan virüsün aynı olup olmadığını incelediklerini belirtti.
IHT: TÜRK YETKİLİLER KAYGILARI AZALTTI
International Heral Tribune gazetesi de Türk yetkililerin Türkiye’de Asya benzeri bir durumun yaşanmayacağı yönündeki sözlerinin kaygıları azalttığını bildirdi.
Haberde Türk sağlık yetkililerinin aldıkları önlem kapsamında 3 kilometrelik bir yasak bölge oluşturdukları ifade edildi. (ANKA)

‘Ürünlerimizin bir risk taşımadığını gönül rahatlığı ile söylüyorum’ diyen Pınar Entegre Et ve Un Sanayii Genel Müdürü Zeki Ilgaz, şöyle devam etti: ‘Rusya’daki kuş gribi vakasından sonra özellikle sonbaharda kuşların güneye göç edeceği biliniyordu. Türkiye de göçmen kuşların yolu üzerinde. Bu risk vardı. Ancak biz damızlıktan tüketiciye ulaşana kadar her aşamada kontrollü üretim yapıyoruz. Kümeslerimizin tümünde gereken bütün güvenlik ve hijyen tedbirleri uygulanıyor. Son aylarda bunlar zaten en üst seviyeye çıkarıldı. Üretimin her aşamasında sterilizasyon yapıyoruz. Steril ortamda kendimizin ürettiği yemler kümeslere giderken hiçbir hastalık mikrobu taşımayacak şekilde ulaşıyor. Yemlerin stoklanması da, kümeslere girişi de, hindinin önüne gelene kadarki süreçte hiçbir mikrobu taşımayacak şekilde gidiyor.’

SİNDİRİM YOLUYLA BULAŞIYOR:

Zeki Ilgaz, sözkonusu virüsün hastalıklı kümeslerde sürekli çalışan insanları etkileyebileceğini ancak bunun da öldürücü bir etki olmadığını söyledi. Ilgaz, ‘Sadece gribal enfeksiyon benzeri nezle ve kızarıklık yapıyor’ dedi. Kuş gribinin açık alanda yaşayan kanatlı hayvanları tehdit ettiğine dikkat çeken Zeki Ilgaz, şunları söyledi: ‘Bu virüs sindirim yoluyla, hasta hayvanların dışkısını diğer hayvanların yemesiyle bulaşıyor. Bu yüzden açık alanda yaşayan kanatlı hayvanlar risk altında. Bizim gibi entegre üreticilerde gerek tavuk, gerekse hindiler kapalı mekan içinde besleniyor. Kanatlı et üreticileri bu konuda olabilecek bioteknolojik tedbirleri almak suretiyle riski azaltıyor. Hijyen tedbirleri, üretim aşamasında kümeslere giriş-çıkış çok önemli. Kümeslerin etrafı da tel çitlerel kaplı, hiçbir hayvanın dışarı çıkışı ya da dışardan başka hayvanların içeri girişi sözkonusu değil.’

Beyaz et üreticileri: Kuş gribi riskimiz yok

BEYAZ
Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği (BESD-BİR), kuş gribinin görüldüğü bölgenin karantina altına alınmasıyla virüsün 10 kilometre öteye yayılmasının engellendiğini belirtirken, beyaz et üretimi yapan işletmelerinin AB kriterlerine uygun, biogüvenliği dikkate alarak üretim yaptığını bildirdi. BESD-Bir Genel Sekreter Yardımcısı Aslı Ulus, ‘Bizim ürünlerimizde kuş gribi riski bulunmuyor’ dedi.

Banvit: Manyas’ta serbest dolaşan kanatlı imha edilsin

KÜMESLERİNİ
ekstra dezenfekte ettiklerini belirten Banvit Genel Müdürü Ömer Görener, ‘Bu çiftliklerde olan bir salgın değil. Açıkta beslenen hindilerde görüldü. En önemli tehlike Manyas’ta virüsün görüldüğü çevredeki açık alanda dolaşan, arka bahçelerde beslenen kaz, ördek, tavuk gibi hayvanlarda. Üç kilometrekarelik alandaki kanatlıların bir an önce imha edilmesi gerekiyor’ uyarısında bulundu. Kuş gribinin tavuk vebası olduğunu hatırlatan Ömer Görener, ‘Bilim adamları, normal gribe yakalanan bir hastanın vücuduna kuş gribi de girerse her iki virüsün birleşmesi ölümcül bir sonuç yaratmasından endişe ediyor’ diye konuştu.

Pınar: Ürünlerimizde hiçbir risk yok

PINAR
Entegre Et ve Un Sanayii Genel Müdürü Zeki Ilgaz, kuş gribi olayının ortaya çıkmasının ardından tüm zincirdeki önlemlerin artırılarak sürdürüldüğünü belirterek, ‘Pınar markalı ürünlerimizle ilgili bir risk sözkonusu değildir’ dedi. Ilgaz, tüketicilere, pazar yerlerinde açıkta satılan, etiketsiz, nerede ve hangi şartlarda üretildiği bilinmeyen etler yerine; markalı, ambalajlı, kontrollü, üretim yeri ve tarihi belli ürünlere itibar etmeleri uyarısında bulundu.

Keskinoğlu: Sıkı önlemler aldık

KESKİNOĞLU
Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Keskin Keskinoğlu, kuş gribine karşı sıkı önlemler aldıklarını bildirdi. Keskinoğlu yaptığı yazılı açıklamada, grubun tüm çiftlik ve entegre tesislerinde, dünya standartlarında hijyen ve gıda güvenlik sistemleri bulunduğunu belirtti. Keskinoğlu, ‘AB kriterlerine göre üretim yapan ve modern kümes koşullarına sahip tesislerimiz ile çiftliklerimizdeki hayvanlar, hastalık açısından risk altında değil. Bununla birlikte, AB ülkelerinde uygulandığı gibi, tüm biogüvenlik önlemlerimizi en üst seviyeye çıkardık’ dedi.

DENİZLİ'DE KUŞ GRİBİ TARAMASI

Denizli Tarım İl Müdürlüğü, Balıkesir-Manyas'ta ortaya çıkan kuş gribinin ardından, ilde göçmen kuşların barındığı sulak alanlarda tarama çalışması başlattı.
  
Denizli Tarım İl Müdürü Yusuf Gülsever, eşitli türlerde çok sayıda kuşa ev sahipliği yapan Denizli-Afyon arasındaki Acıgöl'e bir ekip gönderildiğini söyledi.
  
Çardak İlçesi'ndeki Beylerli ve Çivril İlçesi'ndeki Işıklı göllerinin de gözetim altında tutulduğunu ifade eden Gülsever, ”Acıgöl, Beylerli ve Işıklı gölleri, yaban kuşlarının önemli barınak yerlerinden. Manyas'ta kuş gribi görülmesiyle birlikte ekipler oluşturulup, buralar kontrol edildi” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı