Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bizim kozumuz gençlik

İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat, iddialı konuştu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Arjantin’deki toplantıda Arat, “Olimpiyatlara talip olmamızın sebebi genç nüfusumuzun çokluğu. Bu arkadaşlarımızdan bazıları, 50 olimpik elçimiz arasında” dedi.

TÜRKİYE’nin yüzünü Arjantin’de gençleri güldürecek... Dün Buenos Aires’te düzenlenen toplantıda açıklamalarda bulunan, gündüz ise Türkiye’den götürülen gençler ve gazetecilerle birlikte basketbol oynayan Hasan Arat, iddialı konuştu. İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Arat, “Türkiye’nin kozu gençlerdir” dedi.
Toplantıda gençleri tanıtan Hasan Arat, “Bizim en büyük kozumuz gençlerimiz. Ülkemizin sahip olduğu potansiyel çok yüksek” diye konuştu. IOC’nin (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) 2009’da ‘Olimpiyat’in merkezinde gençler bulunur’ sözüne atıfta bulunan Komite Başkanı Arat, “Olimpiyatlara talip olmamızın sebebi ve güvencemiz, ülkemizdeki genç nüfusun çokluğudur. Bu genç arkadaşlarımızdan bazıları, 50 olimpik elçimiz arasında bulunuyor” diye konuştu.

POLİTİKACILARIN ÖNÜNDE OTURACAKLAR

10 yıl öncesiyle kıyaslandığında Türkiye’de 2 kat fazla lise öğrencisi bulunduğuna, Türkiye’nin Avrupa’da en az işsiz genç nüfusa sahip ülke olduğuna dikkat çekildi. Krizden sonra genç işsiz nüfusu azaltan tek ülke olduğumuz belirtilirken, sunumda gençlerin politikacıların önünde oturacağının altı çizildi.
Daha sonra gazeteciler, gençlerimize soru yöneltti. Bir gazetecinin, “Türkiye’nin gazetecilere karşı tavrı için ne düşünüyorsunuz” sorusuna, heyetimizdeki gençlerden biri, “Ben adaylıkla ilgili konuşuyorum. Bu soruyu siyasilere sorun” yanıtını verdi.

GEZİ SORUSUNA DEMOKRATİK CEVAP

BAŞKA bir gazetecinin, “Gezi Parkı olaylarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Siz katıldınız mı?” sorusunu gençlerimizden biri, “Ben bu protestoların olabileceğine inanıyorum. Londra’da da böyle gösteriler gerçekleşmişti ve bunlar demokrasinin bir parçası, normaldir” şeklinde yanıtladı.
Türkiye’nin yaptığı toplantı oldukça verimli bir şekilde geçti. Daha sonra İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat, gençlerle birlikte sahnede poz verdi.

Hepsi sporcu hepsi başarılı

HEYETİMİZDE Arjantin’e giden gençlerimizden bazılarının görüşleri şöyle oldu... Damla: Voleybol oynuyorum. Avrupa Şampiyonası’nda milli takım formamızla 2 kez MVP oldum. Olimpiyatları hak ediyoruz. Ece: Voleybol sporuyla uğraşıyorum. Oyunları kazanmaktan başka amacımız yok. Eser: Lise öğrencisiyim. Hayalim gelecekte milli takım formasını giymek. Metehan: İleride hayalim NBA’de forma giymek. Olimpiyatları almamız, ufkumuzu daha da genişletecek.


Bunları da Beğenebilirsiniz