« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Bizim işimiz Türk voleybolunu geliştirmek"

(A) Milli Kadın Voleybol Takımı Antrenörü Marco Aureilo Motta, Avrupa Ligi'nin ilk 3 haftasında sonuca odaklanmak yerine oyuncuları gözlemleyeceklerini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Bu hafta sonu start alacak Avrupa Ligi maçları öncesi yoğun geçecek yaz dönemini değerlendiren Brezilyalı antrenör, “Önümüzdeki dönemi Avrupa Ligi, Avrupa Şampiyonası Finalleri ve Olimpiyat Elemeleri olmak üzere 3 periyoda ayırabiliriz” dedi.

İlk etapta önemli olanın yaz boyunca çalışacakları oyuncu grubunu belirlemek olduğunu ifade eden Motta, “Oyuncular takıma farklı farklı zamanlarda geldiler. Sakat olan ve tedavi süreci bulunanlar var. Bazı oyuncular bu dönemde değiştirilebilir. İlk 3 hafta sonunda esas takımı belirlemiş olacağız ve son 3 hafta finallere odaklanacağız. Zaten finallerin ev sahipliğini yapacağımız için doğrudan katılma hakkımız var. Bu da bizim için avantaj oldu” diye konuştu.

Aroma Birinci Ligi'nde maçların yeni bittiğini, Avrupa Ligi'ne hazırlanmak için hiç zamanları kalmadığını dile getiren Motta, şöyle devam etti:
“Oyunculara göre farklı farklı çalışmalar yapıp seviyelerini birbirlerine yakınlaştıracağız. Biraz sabırlı olmak gerekiyor. Tabii ki her maça kazanmak için çıkacağız, ama maçlara göre çalışma ve antrenman planımızı değiştirmeyeceğiz. Takımı tanımak ve belirlemek için belli bir çalışma planımız var, onu uygulayacağız.”

Avrupa Ligi'nin, Dünya Grand Prix Finalleri'ne gidemeyen takımların katıldığı alternatif bir turnuva olduğunu kaydeden tecrübeli antrenör, “Bazı iyi takımlar yer alıyor ligde. İyi maçlar çıkarıp gelecek yılki Grand Prix Finalleri'ne katılma hakkı kazanmayı arzu ediyoruz” dedi.

“OYUNCULARIN STRES DÜZEYLERİ FARKLI”

Oyuncuların fiziksel hazırlık sürecinin yanı sıra zihinsel anlamda da dinlenmeye ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Motta, “Dinlenmeye ihtiyaçları var. Bu zihinsel toparlanma için zamana ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Çok zorlu ve stresli bir lig döneminden yeni çıktılar. Ayrıca oyuncuların stres düzeyleri farklı. Liberoyla pasörün stres düzeyleri ve şekilleri değişik olabilir. Bu nedenle oyuncularla tek tek kişisel olarak ilgileneceğiz. 3 hafta içinde herkesi aynı seviyeye getirmeye çalışacağız” diye konuştu.

Motta, “Yıldız kızlarda elde ettiğiniz Avrupa şampiyonluğundan sonra (A) Milli oyuncuların size bakış açılarında bir değişiklik hissettiniz mi?” sorusunu ise “Oyuncuların çoğuyla önceden çalışmışlığım var ve çoğu beni tanıyor. Bakış açılarında hiçbir değişiklik hissetmedim. Daha önce de benimle çalışırken mutluydular, şimdi de mutlular. Tüm oyuncularımın benimle çalışmaktan zevk aldığını söyleyebilirim. Zaten hiçbiriyle aramızda bir sorun yoktu” şeklinde yanıtladı.

“BREZİLYA'DA YABANCI OYUNCU SORUNU YOK”

Marco Aureilo Motta, “Son günlerde Türk voleybolunun en önemli gündem maddesi, yabancı oyuncu sınırlaması konusu. Siz bu konudaki 2 1 kararı için ne düşünüyorsunuz? Brezilya'da bu konudaki uygulama hakkında neler söyleyebilirsiniz?” sorusuna, şöyle cevap verdi:
“Brezilya'da yabancı oyuncu sorunu yok. Ligde çok az yabancı oyuncumuz var, çünkü alt yapıda yeterince kalifiye, iyi yetişen oyuncu bulunuyor. Bu nedenle yabancı oyuncuya pek ihtiyaç duyulmuyor, ama Avrupa genelinde hemen hemen her ligde bu sorun var. Ligin kalitesi açısından tabii ki yabancı oyuncu önemli federasyon normal olarak buna bir denge getirmeye çalışıyor. Herkesin çok farklı fikirleri olabilir bu konuda. Bu sadece milli takımlar için değil, Türk voleybolunun geleceği için çok önemli bir konu.”

“OYUNCUNUN HAZIR GELMESİ BENİ MUTLU EDER”

Motta, “Yabancı oyuncu sınırlaması 2 1'e çekildiği takdirde Türk oyuncuların liglerde daha fazla forma şansı bulması, milli takımlarda size bir artı sağlar mı?” sorusuna karşılık “Tabii ki ligde fazla forma giyen ve milli takıma daha hazır gelen oyuncu beni mutlu eder, ama bu bizim milli takımlardaki genel programımızın sadece bir parçası. Biz sadece bundan ibaret değiliz. Oyuncunun hazır gelmesinin yanı sıra bir çok hazırlık aşaması geçiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Brezilyalı çalıştırıcı sözlerini, “Bu konu herkesin dilinde, herkes bunu konuşuyor, ama kimse Türk voleybolunun kalitesini yükseltmek için farklı bir öneri getirmiyor. Kimsenin farklı bir fikri yok, sadece bu konu üstünde yoğunlaşıyorlar. Antrenör olarak bizim işimiz Türk voleybolunu geliştirmek ve biz de elimize gelen oyuncularla bunu yapıyoruz” diyerek tamamladı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler