Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  “Bizim fikrimizi soran yok”

  Mehmet AYDIN/MUŞ / DHA
  06.07.2007 - 12:52 | Son Güncelleme:

  Muşlu kızlar okula gönderilmeyip, küçük yaşta evlendirilmekten yakınıyor

  Muş'ta, kırsal alanda yaşayan ve şeker pancarı tarlalarında çalışan kızlar, aileleri tarafından okula gönderilmeyip, küçük yaşta evlendirilmekten şikayetçi. Başlık parası için evlendirilmekten yakınan genç kızlar, “Bizim fikrimizi soran yok. Önceden haber bile verilmiyor. Hep süprizler yaşıyoruz” dedi.

  Muş'ta günlük 15 YTL'ye şeker pancarı tarlalarında çalışan, aldıkları yevmiyeleri de babalarına vermek zorunda kalan genç kızlar, hergün saat 07.00'de işe başlayıp, ekmek mücadelesini saat 18.00'e kadar sürdürüyor. Gündüz tarlada çapa sallayan kızlar, akşamları da ortalama 10 çocuğun bulunduğu evlerinde, annelerine temizlik, yemek ve çamaşır gibi işlerde yardım ediyor. Aileleri tarafından okula gönderilmeyen kızların en büyük şikayeti ise, küçük yaşta evlendirilmeleri.

  Kızların 12- 18 yaşları arasında evlendirildiğini belirten Meral Akpolat, “Kızlar, baba, anne ve ağabeyler tarafından verilen kararla evlendiriliyor. Fikrimizi soran olmadığı gibi evlendirilecek erkeği bile çoğu zaman tanımıyoruz. Önceden haber verilmiyor. Hep süprizler yaşıyoruz. Bir genç kızın, ailesi tarafından verilen karara karşı çıkması halinde devreye töreler giriyor. Zaten ailenin verdiği karara karşı çıkma gibi bir şansı da yok. Bu geleneğin sona erdirilmesi ancak kızların okutulmasıyla mümkün olur” dedi.

  Kızların başlık parası için küçük yaşta evlendirildiğini belirten Nurcan Önder ise, “Köylerde yaşayan ailelerin çoğu fakir. Evde nüfus kalabalık olunca, babaların çocuklarının geçimini temin etmesi de zor oluyor. Bunun için de aileler, evlendirmeleri karşılığında aldıkları başlık parasının bir kısmını düğüne harcıyor, geriye kalanı da kendileri kullanıyorlar. Kızlar, metadan farksız” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı