Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bizim depremi bilen Rus: Sıra İtalya'da

  Hürriyet Haber
  16 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 16 Eylül 2000 - 00:01

  MARMARA ve Yunanistan'daki depremi önceden bildiğini ve Moskova'daki elçiliklerine bildirdiğini iddia eden Rus sismolog, şimdi de Kuzey İtalya'da Richter ölçeğine göre 6'nın üzerinde bir deprem olacağını öne sürdü.

  Tula Üniversitesi Ekoloji Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Oleg Martinov, depremlerin yer altından değil, uzayda meydana gelen yer çekimlerinden oluştuğunu iddia ediyor. İtalyan Panorama Dergisi'ne açıklamalarda bulunan Martinov, ‘Belirli dönemlerde güneş ile dünya arasındaki çekim, iyonosfer ile atmosfer arasında karışıklığa neden oluyor. Bu da tayfun ve aşırı yağışa neden oluyor. Bu değişim yer kabuğunda da sismik harekete yol açıyor’ diye konuştu.

  Depremleri güneşin etkisine bağlayan Martinov, yaz aylarında yaşanan doğal afetlerine göz önünde bulundurarak 21 Ağustos'ta İtalya'nın Piemonte bölgesinde yaşanan Richter ölçeğine göre 4.7 büyüklüğündeki depremin bir uyarı olduğunu ve asıl depremin 3 ay içerisinde yine aynı bölgeye yakın bir yerde şiddetli bir depremin yaşanacağını iddia etti. Martinov, önlem alınması konusunda İtalya hükümetini uyardı.

  Martinov, Marmara ve Yunan depremlerini önceden bildiğini ve bu konuda önlem almaları için Moskova'daki büyükelçilikleri uyardığını iddia etmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı