Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bizim Beverly Hills'te kuduz karantinası

  Hürriyet Haber
  16.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  SANAT, spor ve iş çevrelerinin tanınmış isimlerinin yaşadığı ve 'Yerli Beverly Hills' olarak anılan Zekeriyaköy'de bir köpekte kuduz tespit edilmesi üzerine bölge 6 aylığına karantina altına alındı. Zekeriyaköy'ün ünlü simaları altı ay boyunca hayvanlarını dışarı çıkaramayacak ve bağlı tutmak zorunda kalacak.

  Zekeriyaköy'deki kuduz paniği Köyiçi Mahallesi 129 numarada oturan Tezercik Ailesinin 'Ateş' adını verdikleri av köpeklerinin hareketlerinden şüphelenmesiyle başladı. Son derece uysal olan Ateş'in yaklaşık 17 gün önce mahalleye gelen yabancı bir köpekle boğuştuktan sonra hareketlerinde değişiklikler gözlemlediğini belirten Cahide Tezercik, şunları anlattı:

  ‘‘Sokak içinde oradan oraya koşuyor, çevredekilere saldırıyordu. Durumu hemen oğlum İrfan'a bildirdim. Daha önce de bir köpeğimiz kuduz olmuştu. Oğlum köpeği hemen zincirle bağlayarak kulübesine kapattı. Ertesi gün onu vurmayı düşündük, yapamadık. Muhtara haber verdik. İlçe Tarım Müdürlüğü'nden yetkililer gelip köpeği iğne ile uyuşturduktan sonra götürdüler. Önceki gün telefon geldi. Köpekte kuduz mikrobu tespit edildiği ve öldürüldüğü söylendi. Köpeğimiz köyden kimseyi ısırmadı.’’

  Tezercik Ailesinin köpeklerinde kuduz mikrobuna rastlanmasından sonra harekete geçen İlçe Tarım Müdürlüğü ve belediye ekipleri, çalışmalara başladılar. Bölgenin 6 ay süreyle karantina altına alınması kararlaştırılırken, Sarıyer Belediyesi görevlileri alınan kararı sokak sokak dolaşarak yaptıkları anonslarda vatandaşlara, ‘‘Köyünüzde kuduz vakası tespit edildiğinden 6 ay süreyle karantina altına alınmıştır. Bu nedenle sahipli hayvanlarınızın 6 ay süreyle dışarıya çıkarılmaması ve bağlı tutulması mecburidir’’ şeklinde duyurdu.

  İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri, karantina kararının ardından Tezercik Ailesinin örnek bir davranışta bulunduğunu belirttiler. Vatandaşları besledikleri evcil hayvanlarının davranışlarını gözlemlemeleri ve yetkililere zaman kaybetmeden bilgi vermeleri konusunda uyardılar.

  Hayvan sahibi vatandaşlar ise alınan önlemlerin hayvan katliamına dönüştürülmemesi gerektiğini belirttiler.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı