« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Bizi engellediler ama altından kalktık"

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, yarın oynanacak Vaslui karşılaşması öncesinde savunma oyuncusu Bekir İrtegün ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi....

A.A./ Hakan TARHAN, İstanbul-DHA
SON GÜNCELLEME

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, UEFA Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda yarın Vaslui ile yapacakları maça hazır olduklarını ifade ederek, “Değerli bir rakip olan Vaslui'yi eleyip Şampiyonlar Ligi kapısına varmak istiyoruz” dedi.

Kocaman, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda düzenlenen basın toplantısında yarınki maçla ilgili değerlendirmeler yaparak soruları yanıtladı.

İki sezon önce Young Boys'a elenerek Şampiyonlar Ligi'ne katılamadıkları dönemi anlatan Kocaman, o dönem elenmeleriyle ilgili bir takım nedenler ileri sürebildiklerini ancak artık hiçbir Fenerbahçe mensubunun, bir gerekçe öne sürecek durumunun olmadığını söyledi. Kocaman şöyle konuştu:

“Geçen sezonu şampiyon bitirdik, direk gitme şansı elde ettik, ama bu kez içeride suni yaratılan nedenlerle gitmemiz engellendi. Hepimizi açıkçası şok eden bir durum vardı. Bunun da altından kalkmasını becerdik. Camiamızla beraber direkt olmasa da Şampiyonlar Ligi'ne tekrar ön elemelerden gitme şansını yakaladık. Young Boys'a elendiğimiz zaman bir takım gerekçeler öne sürülse de bu kez ne takımın ne de herhangi bir Fenerbahçe sorumlu mensubunun bu turla ilgili olarak, oyunun dışında herhangi bir gerekçe sürecek durumu yok. Ve hazırız, iyi transferler yaptık, moralliyiz önümüz berrak, en azından görünüyor. Hem Şampiyonlar Ligi yolu açısından hem Süper Lig açısından görünüyor. Buna göre hesap yapabiliyoruz. Dolayısıyla çok istediğimiz bir tur olacak. Bütün benliğimle ve benliğimizle bu akşamdan itibaren tamamen maça kitlenip maçı yaşamaya başlayacağız. Değerli bir rakip olan Vaslui'yi eleyerek bir adım sonraki Şampiyonlar Ligi kapısına varmak istiyoruz.”

Vaslui'nin oyuncu seçimlerinin Fenerbahçe'ye benzediğini anlatan Kocaman, “Burada farkı belirleyecek olan ana faktör bizim özellikle her iki maçta kendi adımıza geçen seridekinin aksine daha organize halimiz, yeni transferlerle daha güçlenmiş halimiz. Daha da önemlisi artık çok daha ciddi takım olma halimiz bize bu maçlar öncesi bir adım daha avantaj sağlıyor” diye konuştu.

"Başkan'ın olması normalleşme etkisi yaratıyor”

Aykut Kocaman, başkan Aziz Yıldırım'ın tekrar yanlarında olmasının kendileri adına normalleşme etkisi oluşturduğunu ifade eti.

Yıldırım'ın takımın yanında olmasının nasıl bir etki oluşturduğu sorusuna verdiği yanıtta Kocaman, “Çok uzun zamandan beri futbolun dışında konuştuk. Açıkçası ülkemizde çok normal haldeyken de futbol konuşulmuyor. Ama benim ve oyuncularım adına normalleşme dönemi başladı. Başkan uzun dönemdir görev yapan, Fenerbahçe'ye faylalar sağlamış, hayatının merkezine Fenerbahçe'yi koymuş bir insan. Dolayısıyla burada olması, o etkiyi bütün oyunculara veriyor. Başkan varken de yokken de bu takım hep kazanmak isteyen bir takım. Ama olumlu etkiyi hepimizin aldığını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Transferler

Baısn mensuplarının sorusu üzerine transfer sürecinin devam ettiğini bildiren Kocaman, bu sezon en az 52 maçı hedeflediklerini anlatarak, “Hangi grup olursa olsun bu takımın gruplardan çıkması gerekiyor. Bu uzun yolda, koşuda oyuncu ihtiyacımız doğal ve açık. Bunu tamamlayacağımızı düşünüyorum. Son derece yoğun bir şekilde çalışılıyor” ifadelerini kullandı.

Kocaman, mevcut kadronun elemeler için yeterli olup olmadığı sorusuna verdiği cevapta ise, “Beraber olduğum insanlara her zaman her şartta güvendim. Bu bölümde bir eksik yok. Geçen dönem gerçekten bir takım gerekçeler vardı kabul edilebilir veya edilemez ama bugün böyle bir gerekçe olmadığını net bir şekilde söyledim. Yeni oyuncular gelirse tam kadro takviyeli hale gelecek. En azından şu an itibarıyla tam kadro olduğumuzu ve mazeretsiz halde olduğumuzu çok net söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

“Elenmeyi düşünmüyoruz, aklımıza bile getirmiyoruz”

Basın toplantısını takip eden bir Rumen gazetecinin yönelttiği “Fenerbahçe bu turu geçemezse dram olur mu? Vaslui'de kimden çekiniyorsunuz” sorularına Kocaman, “Futbol dramlar oyunu değildir. Dram olmayacak. Tek oyuncu değil Vaslui takımı bizim için rakip” yanıtını verdi.

Ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını anlatan Kocaman, şöyle konuştu:

“Mutlaka Vaslui de çok istiyor. Onlar için de bizim için de ne Real Madrid, ne Barcelona için... Başarmaya çalışırsınız, başaramazsanız dram olmaz. Dram haline getirmek örseler. Elimizden gelen her şeyi yapacağız. Düşünmüyoruz elenmeyi, aklımıza bile getirmiyoruz. Ancak hayatın içinde böyle şeyler olursa da bunu dramatik hale getirmenin anlamı yok. Geçen sezon 58 gol atmış takımın hemen hemen yarısına yakın golünü atmış bir oyuncu takımda olmayacak. Bu Vaslui açısından bakıldığında dezavantaj görünebilir. Son iki maçını dikkatli bir şekilde mercek altına aldık. Takım oyunu oynamaya çalışan istekli hızlı oyunculardan kurulu bir takım olarak görünüyor. Tek oyuncu değil Vaslui takımı bizim için rakip.”

5 maçlık cezanın kaldırılma beklentisi

Kocaman, Süper Lig'deki 5 maçlık cezalarının kaldırılmasıyla ilgili beklentisi olup olmadığı sorusuna, “Var tabi ki. 6 maç ağır bir cezaydı. 5'e inmesi de normal durum değil. Ağır ve biraz da haksız bir ceza gibi görünüyor” cevabını verdi.

Hazırlık maçlarında ortaya konulan performansların skora yansımadığının ifade edilmesi üzerine, bu konuda bir endişesi bulunmadığını aktaran Kocaman, takımının geçen sezon ki performansının biraz daha üzerine koyacak gibi göründüğünü belirterek, “34 maçlık sezonu en az 70'in üzerinde 75'in üzerinde gol atacak bir takım görünüyor. Hiçbir endişem yok. Bunun geçici bir durum olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi.

Geçen sezon Şampiyonlar Ligi'ne katılamamış olmanın bu sene takımı daha hırslı ve motive edip etmediği sorusuna Kocaman şöyle yanıt verdi:

“Böyle anormal şekilde gözlerimizi bürüyecek kadar bir hırs değil. Daha azimliliğe doğru gittiğimizi söyleyebiliriz ama bize kaybettirdikleri daha fazla. Şahsım adına da bunu söyleyebilirim. Ben futbolcuyken de şampiyon oldum şampiyonlar Ligi'nde oynayamadan gittim. Geçen sezon da şampiyonluğu yakaladık, direk olarak gidecektik yine olmadı. Dolayısıyla çok önemli bir tecrübe. Geçen sezon Şampiyonlar Ligi'ni yaşamak hem bana hem takıma büyük şeyler katacaktı. Şimdi bir yıl geriden başlayacağız buna. Elemelerden, rakiplerimizi eşeleye eşeleye gideceğiz. “

Bekir İrtegün'ün sözleri...

Fenerbahçeli futbolcu Bekir İrtegün, UEFA Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda Romanya'nın Vaslui takımıyla yarın yapacakları karşılaşmayı çok önemsediklerini söyledi.

Maç öncesi Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda düzenlenen basın toplantısına, teknik direktör Aykut Kocaman ile birlikte katılan Bekir İrtegün, Şampiyonlar Ligi gruplarına katılmayı çok istediklerini belirterek, “Geçen sene gitmek istediğimiz bir platformdan mahrum kaldık. Bu sene ise elimizde bir fırsat var. İlk basamak da yarınki Vaslui maçı olacak” dedi.

Rumen temsilcisi ile yapacakları maçları önemsediklerini ve rakiplerini de hafife almadıklarını aktaran Bekir, “İzlenildiği kadarıyla kendi sahalarında hırslı, istekli ve arzulu bir takım. Hocalarımız gerekli analizleri aktarıyorlar. Biz bu maça çok iyi hazırlanıyoruz ve 180 dakikalık bir mücadele olarak bakıyoruz. İlk etabı yarın kendi sahamızda oynanacak. Kendi sahamızda çok güçlü bir takımız. Umarım istekli ve arzulu oyunumuzu yarınki maça yansıtır, ikinci maç için avantajlı skor elde ederiz. Buna mecburuz” diye konuştu.

Fenerbahçe'de takım ve camia olarak yeni bir sayfa açıldığını dile getiren başarılı oyuncu, “Başkanımız da yeni bir sayfa açtı. Hepsi bir araya gelince, mutlaka Şampiyonlar Ligi'nde olması gereken bir takımız diye düşünüyoruz. İlk maçta istediğimizi almak için elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

“Cezalı maçlar öncesi taraftarımızla buluşma olacak”

Vaslui ile yarın yapılacak karşılaşmanın, Fenerbahçe'nin ligdeki 5 maç seyircisiz oynama cezası nedeniyle ayrı bir önemi olacağına dikkati çeken Bekir, şunları söyledi:

“Cezalı maçlar öncesi taraftarımızla ilk buluşmamız olacak. Hocamız, kuralar çekildiğinde söylemişti, 'Fenerbahçe tarihinin en önemli maçlarından biri olacak' diye. Geçen sene Şampiyonlar Ligi'ni çok istiyorduk ve katılmayı hak etmiştik ama elimizden alındı. Bu sene her şey bizim elimizde. Artık yeni şeyler söylemek gerekiyor. Bunu söyleme yerimiz de saha olacak. Bu maça çok önem veriyoruz. Zannediyorum kasım ayı gibi ligdeki cezamız bitecek. Bu çok uzun bir süre. Bu süreyi de göz önünde bulundurduğumuzda, seyircimiz önünde oynayacak olmamız karşılaşmanın önemini daha da artırıyor.”

Öte yandan, bir Rumen gazetecinin, savunma oyuncusu olarak Vaslui'nin başarılı isimlerinden Lucian Sanmartean'dan çekinip çekinmediği yönündeki soru üzerine ise Bekir, “Bugüne kadar hiçbir rakipten çekinmedim. Bir oyuncudan değil, takımın genelinden çekincemiz yok. Rakibimize saygı duyuyor, onları önemsiyoruz ama kendimize de çok güveniyoruz” yanıtını verdi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz