Dünya Haberleri

DÜNYA

  Bizi diri diri yakmak istediler

  Ünsal TURAN/STOCKHOLM (DHA)
  27 Aralık 2014 - 01:29Son Güncelleme : 27 Aralık 2014 - 11:11

  İSVEÇ’in başkenti Stockholm’ün Eskilstuna semtinde önceki gün Somalililerin gittiği bir cami kundaklandı. Kentte dün gece de başka bir cami saldırıya uğradı.

  Namaz vakti çıkan yangında 2 kişi dumandan etkilendiği, 2 kişide yanıklar oluştuğu ve 1 kişi de sinir krizi geçirmesi sonucu hastaneye kaldırıldı.
  Camide bulunan yaklaşık 80 kişiden biri olan Khalif Samantar, alevlerin namaza geç gelen biri tarafından fark edildiğini belirterek, “Bizi diri, diri yakmaya çalıştılar. Namaza geç gelen biri önce kokuyu fark etmiş sonra alevleri görünce bizleri uyardı. Büyük bir faciayı önledi. Hemen bir pencere açarak binadan kaçmaya başladık. Aksi takdirde ölenler olabilirdi. İtfaiye saat 15.30 gibi geldi. İtfaiyenin gelişi biraz gecikti, ama yangını kısa sürede kontrol altına aldı” dedi. Yapılan incelemeler sonucunda saldırganın caminin ibadet edilen bölümünün girişine molotofkokteyli attığı tespit edildi. Saldırganı yakalamak için İsveç Gizli Servisi SAPO görevlendirildi.

  Demokrasimize saldırı

  İsveç Başbakanı Stefan Löfven saldırıyı kınadığını ve üzerinde çok ciddi bir şekilde durduklarını belirterek şunları kaydetti:
  “Ülkemizde 1 yıl içinde camilere yönelik 12 saldırıda bulunuldu. Bu da ayda bir saldırı demektir. Saldırıdan etkilenen suçsuz insanlar adına çok üzgünüm. Göçmenlere yönelik saldırıları görmezlikten gelmemiz mümkün değil. Saldırı sadece göçmenlere yönelik değil aynı zamanda demokrasimize yapılmış bir saldırıdır. Bu tür saldırılara bir son vermek için tüm birimlerimiz harekete geçti.” Adalet, İçişleri ve Kültür Bakanları da saldırıyı kınadı.

  Bizi diri diri yakmak istediler

  KALP ŞEKLİNDE DESTEK

  Cami saldırısının meydana geldiği Eskilstuna kentinde polis kundaklanma olayını soruştururken, kent halkı saldırıya uğrayan camiye ve Müslüman topluma destek çağrıları yapıyor. Sosyal medya üzerinde oluşturulan grupta, destek vermek isteyenlerin camiye giderek “kalp şeklinde semboller” asmaları istendi.

  İKİNCİ SALDIRI

  Kentte dün gece de, kundaklanan camiye sadece birkaç yüz metre mesafedeki caminin önündeki araçlar tahrip edildi, caminin duvarları ve camları zarar gördü.
  Emniyet Müdürlüğünden Lars Franzell Jarntorgsgatan Caddesi'nde bulunan camiye yapılan saldırı ile ilgili ilgili ilk incelemelerin yapıldığını, ancak geniş çaplı çalışmaların sabahleyin başlatılacağını belirterek, görgü tanıklarından yardım istedi. Saldırının Somalililere ait camiye yapılan saldırı ile bağlantısı ve saldırganın aynı kişi olup olmadığı araştırılıyor. Lars Franzell, yapılan saldırı sırasında binaya bir şey atılmadığını, ancak pencerenin kırılmaya çalışıldığını belirterek, "Saldırı sırasında pencere çift camlı olduğu için üstteki camı kırılmış. Saldırgan aynı zamanda dışarıda park halindeki iki araca zarar vermiş. İki saldırının birbiriyle bağlantısı araştırılıyor" dedi.

  İlk saldırının üzerinden iki gün geçmeden ikinci bir saldırının gerçekleştirilmesi dikkat çekti. Başbakan Löfven, camiler etrafında bu kez çok iyi güvenlik önlemleri alındığını söylemiş, bunu karşılık ırkçılar da sosyal medya üzerinde saldırıların devam edeceği sinyali vermişti. İkinci saldırıdan sonra İsveç hükümetinin ırkçılara ve ırkçı kuruluşlara karşı nasıl bir tavır alacağı merakla bekleniyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı