"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Bizi dikkate almayan iktidara sorumuz var

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, OSTİM ve İvedik Organize Sanayi Bölgelerinde meydana gelen patlamaları ‘toplu cinayet’ olarak değerlendirerek “Bu toplu cinayet ile birlikte sadece 2011 yılında hayatını kaybedenlerin sayısı 50’yi aştı” diyor.

Soğancı’nın açıklaması şöyle:
- Patlamalar, ülkemizdeki işçi sağlığı ve iş güvenliği uygulamalarının yanlışlığını bir kez daha gözler önüne sermiştir. Siyasal iktidarın, işçi sağlığı ve iş güvenliği alanını piyasalaştırmaya yönelik bakış açısıyla, bu tür cinayetlerin birçok defa daha yaşanması ve insanımızın bu iş cinayetlerinde hayatlarını kaybetmeleri kaçınılmazdır.
- Siyasi iktidar, iş yaşamındaki olumsuzlukları, ilkel çalışma koşullarını, taşeronlaştırmayı, iş güvencesiz çalıştırmayı, sendikasızlaştırmayı, kayıt dışılığı, denetim eksikliğini ve iş cinayetlerinin önemli temel nedenlerini tartışmak ve çözmek yerine, sorumluluğunu üzerinden atmaya çalışmaktadır.
- Uzun zamandan beri gündemde olan, tüm çalışma alanını kapsayan, demokratik katılımcı bir işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili yasal mevzuat tüm ısrarlarımıza rağmen çıkarılmamaktadır. Mevcut yasal düzenlemelerin yetersizliklerini söylememize ve yanlışlıklarını yargıya taşımamıza, konu ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı‘na defalarca görüşlerimizi iletmemize rağmen, görüşlerimiz dikkate alınmamaktadır.
- Bizi dikkate almayan siyasal iktidara ve ilgili bakanlığına soruyoruz: OSTİM ve İvedik‘ten sonra; iş cinayetlerinde sıra nerede ve kimde? Bakanlık bu soruyu yanıtlamak zorundadır.

CHP’de ‘Yeni isyan’cılara ne yapılacak

3 Kasım 2010 günü CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından tüzüğün kendisine verdiği yetki çerçevesinde, Genel sekreterlik görevinde bulunan Önder Sav,’ı bu görevden alması üzerine tüm Türkiye’de televizyonların dön dolaş izlettirdiği saldırganlıklar yaşandı. Bu saldırganların, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı başta olmak üzere ilçe yönetim kurulu üyeleri, bazı belediye meclis üyeleri, ilçe örgütünün yönlendirmesi ile belediye çaılşanları ve Yenimahalle ilçe örgütüne bağlı gençlik kolları, ki bunların çoğunluğu Yenimahalle Belediye Meclisi üyelerinin oğulları oldukları izlenen görüntülerle ortaya çıktı.
‘Yeniye isyan’ adı altında genel merkeze karşı çıkanlara karşı parti ve terbiyesinin hiçbir değeri kalmadı mı?
Böyle örgütler seçim kazanılabilir mi?
Bu görüntülerden rahatsız olması gereken örgütlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ne yapıyor?
M.P.-ANKARA

900 TL maaş 270 TL ceza


EGO çalışanlardan sıkıntılı bir durum:
Kullanmakta olduğumuz CNG’li araçlar azami 80 km hıza ayarlanmış olmalarına rağmen Ankara içine kurulan Mobese’lerden tarafımıza 140-150 Km/h gibi sürat yaptığımız tespit edilerek, 900 TL maaşa çalışan insanlara 270 TL gibi bizim için çok yüksek olan cezalar kesiliyor.
Derdimizi kimseye anlatamadığımız gibi kimse de bizimle ilgilenmiyor. Bu yapılanlar ne vicdana ne insanlığa sığar.
X