Gündem Haberleri

  Bizi birleştirdin, mersi Mösyö

  Arzu ÇAKIR MORIN
  22.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sözde Ermeni soykırımını inkâra hapis ve para cezası getiren teklifi protesto için yağmura rağmen Avrupa’nın dört bir yanından Paris’e gelen 40 bin kadar Türk, 4800 metre yürüdü. Yürüyüş aşırı yoğunluktan 1.5 saat geç başladı. Avrupa’da her görüşten Türk’ün ilk kez bir araya gelip, böyle büyük bir gösteri yaptığını belirten dernek temsilcileri, “Bay Sarkozy’nin kaprisi buradaki Türkleri kendine getirdi” dedi.

  PARİS’in Denfert-Rochereau Meydanı’nda dün sabah saatlerinden itibaren önce otobüslerle yurt dışından gelen Türk göçmenler, ardından Fransa’dakiler toplandı. Almanya, Hollanda, Belçika, İngiltere ve İsviçre’den 500’ü aşkın otobüs, yağmura rağmen Paris’e akın etti. Daha önce memur ve öğrenci eylemlerine ev sahipliği yapan kalabalıklara alışık meydanda yoğun katılım nedeniyle yer yer organizasyon sıkıntıları yaşandı. Fransa’nın diğer kentlerinden ve yurt dışından otobüslerle gelenlerin katılımının yoğun olması nedeniyle yürüyüş 1.5 saat gecikmeli başlandı.

  YÜRÜYÜŞTEN KARELER

  TÜRKLER PARİS'E AKIN EDİYOR / WEB TV

  Her görüşten

  Fransa’da 600’e yakın derneğin üst yapısı olan Fransa’daki Fransız-Türk Dernekleri Koordinasyon Komitesi’ne bağlı 600 dernek ve onlara destek veren diğer Türk Kültür Dernekleri’nin katılımıyla yapılan yürüyüşe, komite temsilcilerinin verdiği bilgiye göre 40 bine yakın kişi katıldı. Gün boyu korteje otobüslerle ve bireysel katılımlar devam etti. Cami dernekleri, Atatürkçü Düşünce Dernekleri ve hemen her görüşten kuruluşlara kadar renkli görüntüler sergilendi. Sık sık “Vur vur inlesin, Sarkozy dinlesin,” “Düşünceyi cezalandırmaya hayır,” sloganları atıldı.

  Cezayirliler de

  Meydandan Senato’ya yağmur altında 4800 metre yol kateden Türk göçmenler, en büyük pankart olan “Cezaya hayır, düşünce özgürlüğüne evet” yazısının arkasında yürüyüşe geçti. Azerbaycan Büyükelçiliği’nin Paris’teki yurttaşlarına çağrıları nedeniyle gösteriye Azerbaycan Türkleri de katıldı. Türk ve Fransız bayraklarının yanı sıra Azerbaycan, KKTC ve Cezayir bayrakları da dikkat çeken başka bir detay oldu. Taşınan pankartlarda, “Tarihi tarihçilere bırakın, seçim için hazırlanmış yasaya hayır” gibi sloganlar yazıldı.

  Listelere akın

  Organize Komitesi’nde yer alan Anadolu Kültür Derneği Başkanı Dr. Demir Önger şunları söyledi: “İlk kez Türkler bu kadar geniş bir kalabalıkla kendi sorunlarına sahip çıktı. Üstelik şahsi eğilimi ne olursa olsun burada yan yana yürüdüler. Hedef, seçim hesapları ile bu kadar büyük bir kalabalığı görmezden gelen Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Senato’ya sesimizi duyurmak. Bay Sarkozy’nin kaprisi buradaki Türkleri kendine getirdi. Gençler kitleler haline seçmen kütüklerine yazıldı. Bu yıl seçme seçilme yaşını kazanan gençlerin hepsi seçmen listelerine yazıldı. Sarkozy 500 bin oy için bunu yaptı ama Türklerin oyunu görmedi. Ermeniler elbette Sarkozy’nin yanısıra başka adayları da destekleyecektir. Ama Türklerin hepsi Sarkozy’ye karşı oy kullanacak.”

  Sahip çıktık

  A Ta Turquie Derneği Başkanı Murat Erpuyan da, “Yıllardır buradayım. İlk kez Türklerin bu kadar büyük bir kalabalıkla sorunlarına sahip çıktığını görüyorum. Bizi birleştirdi. Mersi Sarkozy” diye konuştu.

  BİNLERCE TÜRK PARİS MEYDANLARINDA / WEB TV

  Olaysız gösteri

  Protestocular akşam saatlerinde olaysız dağıldılar. Yarınki oylama öncesinde Senato binasının önünde bir protesto gösterisi daha düzenlenecek. Dün ayrıca Fransa’nın önde gelen gazeteleri Le Monde, Liberation ve Le Figaro’ya tam sayfa verilen ilanlarda Fransız senatörlerin yasa teklifine karşı çıkmaları istendi. Türk dernekleri, bildiride, ünlü Fransız tarihçi ve anayasa uzmanlarının yasa teklifine karşı çıkan tutumlarına atıfta bulundu.

  Protesto taşlaması Âşık Kevseri’den 

  /images/100/0x0/55ea4794f018fbb8f875b1e3 Gösteriye Fransız medyası da yoğun ilgi gösterdi. Dev yürüyüşte, Türkiye, Fransa, Azerbaycan, Cezayir ve KKTC bayrakları taşındı. Kortejin güvenliğini 4 bin 700 Fransız polisinin yanısıra, Sivaslılar ve Trabzonlular Derneği’nin belirlediği 500 Türk gönüllü sağladı. Genç kız ve erkeklerin yoğun olarak katıldığı gözlenen yürüyüşün renkli simalarından birisi de İstanbul’dan sadece bu yürüyüş için gelen Ardahanlı Aşık Kevseri oldu. Elinde sazıyla yürüyüşe katılan Âşık Kevseri’nin Sarkozy’ye yazdığı ve meydanda seslendirdiği taşlama şöyle:

  ‘Kelek Sarkozy’

  Bu iş senin işin değil
  Çırak Sarkozy Sarkozy
  Küstah kirli emelini
  Bırak Sarkozy Sarkozy
  Afrika’yı sömürdünüz
  Cezayir’i budadınız
  Soykırımı siz yaptınız
  Kelek Sarkozy Sarkozy.
  /images/100/0x0/55ea4794f018fbb8f875b1e5
  Bakü’den destek

  AZERBAYCAN’ın başkenti Bakü’de bazı sivil toplum kuruluşları da protesto gösterisi düzenledi. Fransa’nın Bakü Büyükelçiliği önünde gerçekleşen protesto gösterisine, Iğdır Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği, Azerbaycan Vatan Savaşçıları Gazileri Birliği, Azerbaycan-Türkiye Gençlerinin Dostluk Derneği ve Uluslararası Diaspora Merkezi gönüllü üyeleri katıldı. Protesto gösterisinden önce basın mensuplarına açıklama yapan Iğdır Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği Başkanı Göksel Gülbey, Türkiye ve Azerbaycan’ın bir millet, iki devlet olduğunu aynı şekilde Türkiye ve Azerbaycan diasporalarının da bir diaspora olduğunu ifade ederek, “Bundan sonra Ermeni diasporası da bilsin ki bir millet, bir diaspora vardır” dedi. Protesto gösterisine katılan grup, Fransa ve Ermenistan liderleri aleyhine slogan atarken göstericilerin ellerinde Hocalı katliamı ile Cezayir’deki soykırımı gösteren fotoğraflar taşımaları dikkati çekti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı