Gündem Haberleri

  Bize yakışmıyor

  Hürriyet Haber
  22.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Antalya itfaiyesi, dünya yangın standartlarının çok altında çalışıyor

  Uluslararası Yangın Standartları Birliği NFPA'nın belirlediği yangın kurallarına göre, Antalya'da bin 500 olması gereken itfaiye personeli sayısı 140. Dünya standartlarına göre büyük kentlerde bin kişiye bir itfaiyeci düşmesi gerekiyor.

  CANIMIZ KİME EMANET

  Yine aynı standartlara göre, Antalya'da 60 itfaiye aracına ihtiyaç var. Ancak mevcut araç sayısı ise sadece 25. Belediyelerin içinde bulunduğu maddi sıkıntılardan dolayı dünyaca kabul edilen standartların uygulanamıyor olması, ‘‘Canımız kime emanet’’ sorusunu akıllara getiriyor.

  140 PERSONEL VAR

  1985 yılında yürürlüğe giren İtfaiye Teşekküllerinin Kuruluş, Eğitim ve Denetim Esaslarına Dair yönetmelikte, nüfusu 500 bin üzerindeki kentlerde 200 yangın elemanı bulundurulması zorunluluğu olmasına rağmen kentteki personel sayısının 140 olması, şaşkınlık şaratıyor.

  Vatandaş haklı

  İtfaiye yetkilileri her yangından sonra vatandaşların kendi üzerlerine yürüdüğünü belirterek, ‘‘Vatandaş haklı. Evi barkı yanmış, çoluk çocuğu ölmüş. Biz bu imkanlar dahilinde elimizden geleni yapıyoruz. Ancak bu işin uluslararası normlara göre yapılması gerekiyor’’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı