"Rauf Tamer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Rauf Tamer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Rauf Tamer

Bize yakışan

Dün Fatih Çekirge’nin çok isabetli bir uyarısı vardı.<br><br>- Kurtuluş Günleri.<br><br>- Ve kutlanış biçimleri.

Takvime bakarsanız, şu ara birçok il ve ilçenin tam da Kurtuluş Günleri’ne denk geldiğimizi görürsünüz.

Ta 9 Eylül’den bu yana, İzmir’in kurtuluşu, Afyon’un, Bursa’nın, Balıkesir’in... Beri tarafta Gaziantep’in, Kahramanmaraş’ın, Adana’nın kurtuluşu... vs

***

Nasıl kutluyoruz?

Temsili düşman askerleri üzerine kurulmuş senaryolarla.

Hepsini püskürtüyoruz, kovalıyoruz. Tekme’yle tokat’la.

İtalyan, Fransız, İngiliz... Kim varsa hepsinin canına okuyoruz.

Tamam da, o arada bayraklarını yırtıyoruz, tekmeliyoruz, yakıyoruz. Fatih’in dediği gibi Devlet Erkânı dahil hepimiz bu müsamereyi alkışlayarak seyrediyoruz.

Sonra?

Sonra İtalya, İngiltere ve Fransa’nın karşısına oturup bizi Avrupa Birliği’ne almalarını rica ediyoruz. Yunanistan’a dönüp “engelleme yapmayın” diyoruz.

***

Kutlamak hakkımız.

Elbet kutlayacağız.

Ama 90 yıl geride kalmış çarpışmaları sahnelerken, bugün artık dost olduğumuz ülkeleri rencide etmeye mecbur muyuz? Kendi bayrağımıza bir saldırı olduğu zaman üzüntüden kahrolmuyor muyuz? Irak’ta kafamıza çuval geçirdiklerinde neler hissettiğimizi hiç hatırlamıyor muyuz?

Öyleyse?

“Asılsız Ermeni İddiaları”nı 90 yıl aradan sonra nasıl gereksiz buluyorsak, 90 yıl önceki Kurtuluş Günleri’ne de özen göstermeliyiz. Bize yakışan budur.

Teşekkürler Fatih Çekirge.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI