« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Bize bir onur yaşattınız"

Kazakistan'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen 7. Asya Kış Oyunları, görkemli bir törenle tamamlandı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Kazakistan'ın eski başkenti ve en büyük şehri Almatı'da bulunan Baluan Sholak Spor ve Kültür Sarayında yapılan kapanış töreni ışık ve renk gösterileri, havai fişek ve dans gösterileri ile tamamlandı. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in katılımı ile gerçekleşen töreninde Kazakistan'ın ünlü ses sanatçıları ve müzisyenleri konserler verdi.

Nazarbayev'in kapanış konuşması ile tamamlanan törende 24 ülkeden gelen sporcuların geçiş töreni izleyenler tarafından dakikalarca alkışlandı.

Kazak sporcuların 32'si altın 70 madalya kazandığını ve bununla tarihi bir rekora imza attıklarını söyleyen Nazarbayev, sporculara teşekkür ettiği konuşmasında, “Bağımsızlığımızın 20. yılında bize büyük bir onur yaşattınız” dedi.

Kazakistan'ın ortaya koyduğu başarı, organizasyon gücü ve tesis kalitesi ile bu tür büyük organizasyonları yapmaya muktedir olduğunu anlatan Nazarbayev, “Bu tür organizasyonlarda farklı ülkelerden binlerce insan biraraya geliyor. Birbirini tanıma fırsatı buluyor. Kazakistan'a gelen misafirlerimiz de burada yeni dostluklar kurdular. Bu hepimizi, farklı kültürlerden, milletlerden gelen herkesi ruhen daha cömert ve zengin bir hale getirmiştir. Asya Oyunları'nın en büyük başarısı işte budur” diye konuştu.

Kazak sporcular, 7. Asya Kış Oyunlarında 32 altın, 21 gümüş ve 17 bronz madalya ile tarihi bir rekor kırdı. 13 altın, 24 gümüş ve 17 bronz ile toplam 54 madalya kazanan Japonya ise oyunlarda ikinci sırada yer aldı. Oyunlarda madalya sıralamasında 3'üncü durumda bulunan Güney Koreli sporcular ise 13 altın, 12 gümüş ve 13 bronz ile toplam 38 madalyanın sahibi oldu.

Bunları da Beğenebilirsiniz