Spor Biz topun efendisiyiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Biz topun efendisiyiz

YEREL HABERLER BİZ TOPUN EFENDİSİYİZ

Ege Üniversitesi araştırmacısına göre, 2002 Dünya Kupası'ndaki 7 maçın 4'ünde Türkiye topa rakiplerinden daha fazla sahip olmuş. Bu üstünlüğümüz top kapmaya da yansıyor.

EGE Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'ndan araştırmacı Bülent Yapıcıoğlu, Türkiye ve İngiltere'nin 2002 Dünya Kupası'ndaki maçlarını inceledi. Bugünkü maç için ipuçları aradı. Millilerimizin rakip takımdaki Butt ve Scholes'a dikkat etmesi, hücumda Nihat'ı avantaja çevirmesi gerekiyor.

Yapacıoğlu, 2002 Dünya Kupası'nda Türkiye'nin oynadığı 7 ve İngiltere'nin oynadığı 5 maçı analiz etti. Ortaya çıkan sonuçlar, bugün oynanacak maç hakkında da fikir verebilir.

Uzun pas yapıyorlar

Yapıcıoğlu'
nun analizlerine göre, Türkiye teknik kapesitesi yüksek oyuncuları sayesinde maç boyunca çok sayıda kısa pas yapıyor. Futbolcularımız dar alanda aralarında kısa pas yapmayı çok seviyor. Maç başına pas sayısı 441. Üstelik bunların 321'i, yani yüzde 72'si, kısa pas. Yıldıray, Emre, Tugay, Ergün gibi yüksek becerili oyuncular hızlı pas trafiği oluşturuyor. İngiliz oyuncuların uzun pas oranları ise millilerden daha yüksek. Ada futbolunun geleneği doğrultusunda, uzun pasların oranı yüzde 37'yi buluyor.

Mahkum oynuyorlar

Türkiye, oynadığı maçlarda topa daha çok sahip olmayı başarıyor. 2002 Dünya Kupası'ndaki 7 maçın 4'ünde, Türkiye topa rakiplerinden daha fazla sahip olmuş. Buna karşılık İngiltere 5 maçın sadece 1'inde bunu başarmış. Üstelik Arjantin karşısında yüzde 35, Danimarka'ya karşı yüzde 37 oranında hakimiyet elde edip mahkum oynamış.

Rakipten kapıyoruz

Türkiye'nin pas sayısı ve topa hakim olmadaki üstünlüğü top kapmaya da yansımış. Sahanın tümündeki ikili mücadelelerde rakiplerinden maç başına 50 top kapmayı başarmış. Orta sahada takımın yükünü çeken iki adam Butt ve Scholes'un varlığına karşın İngiltere'nin top kapma sayısı 37'de kalıyor. Yapıcıoğlu, eğer oynarlarsa, hem çok iyi pres yapan hem de topu iyi oyuna sokan bu iki oyuncuya dikkat edilmesini gerektiğini söylüyor.

Onlar kanatçı biz ortacıyız

İki takımın hücumda sahanın hangi bölgeleri kullandığını da inceleyen Yapıcıoğlu'nun tespitleri şöyle: Dünya Kupası maçlarında İngiltere daha çok kanatlardan faydalandı. Rakip sahada yaptıkları pasların yüzde 41'ini sol, yüzde 39'unu da sağ tarafta yaptılar. Ceza alanı içine yapılan ortalarda da benzer bir dağılım gözleniyor.

Türkiye ise rakip alandaki paslaşmaların yüzde 38'ini sahanın sol, yüzde 36'sını orta ve sadece yüzde 26'sını sağ taraftan yapıyor. Tabii, Türkiye'nin şu anki kozu Nihat'ın Dünya Kupası'nda neredeyse hiç forma giymediğini hesaba katmak lazım. İlginç nokta ise pas alışverişinin düşük kaldığı rakip sahanın sağ bölümünden gelen orta sayısının daha yüksek olması. Millilerimiz ortaların yarıdan fazlasını sağ taraftan yapıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle