« Hürriyet.com.tr
MENÜ

'Biz rakibimiz mutlu olsun isteriz'

Fenerbahçe Teknik Direktörü Christoph Daum’a gönderme yapan Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, “Biz rakibimizin sinirlenmesini değil, mutlu olmasını istiyoruz” dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Güneş, Daum’un, “Biz kazandıkça arkamızdaki takımların sinirleri bozulur” şeklindeki sözleriyle ilgili olarak,  “Yüzünü güneşe çeviren gölgeyi göremez. Ama ne yazık ki biz gölgeye dönmüşüz, güneşi göremiyoruz. Daum öyle demiş, bu böyle demiş önemli değil. Bunlar bize de bir şey katmaz. Biz rakibimizin sinirlenmesini istemiyoruz. Biz rakiplerimizin de mutlu olmasını arzuluyoruz. Güneşi arkana alırsan, gölgede kalırsın” dedi. Güneş, Real Zaragoza maçına da değinerek, “Onlar ülke puanımızın artması konusunda önemli bir görev üstlendiler. Dilerim başarılı olurlar” diyerek başarılar diledi.

OLAYLARIN PEŞİNE TAKILMAYALIM

Güneş, Malatyaspor maçının tekrarıyla ilgili yaratılan tartışmaya da yanıt verirken, “Eğer baştakiler tutarlı olursa, işler düzelir. Olaylar bizi kontrol ederse, esir oluruz. Ama biz olayları kontrol edersek özgürleşiriz. Malatyaspor maçının tekrarıyla ilgili konuşmalar yapılıyor. O zaman bir kişi gitsin sahaya, korner bayrağını yerinden çıkarsın. Sonra da, ‘Bu maç tekrar edilmeli’ densin. Bugün yapılan tartışmalar bize bir şey katmaz, yaratıcı yapmaz. Çağdışı yapar. Gündem olsun diye değil, iş üretmek için konuşmak gerekir” şeklinde konuştu.

SORUN İDARİ

Türkiye’de sık sık antrenör değişikliğinin yanlışlığına da değinen Güneş, bunun futbolumuza bir katkı yapmadığını vurguladı. Şenol Güneş, “Bu yaklaşım doğru değil. Herkes kurallara bağlı kalmalı. Tek taraflı olarak yapılan eylemler katkı yapmıyor. Antrenör, ‘Bana şu kulüp fazla para veriyor, gidiyorum’ derse, ya da yönetici, ‘Üç maç kaybettin, git’ derse gelişme olmaz. Oyuncunun da kafası karışır. Eğer karar karşılıklı anlayışla alınırsa buna bir şey denmez. Altının üzerini ne ile kaplarsan kapla, altındır. Ne yazık ki Türk futbolunda idari eksikler var” yorumunu yaptı.

GENÇLER ZOR RAKİP

Güneş hafta sonunda oynayacakları Gençlerbirliği maçıyla ilgili olarak konuşurken, “Malatyaspor maçında hem oyun, hem sonucun iyi olması herkesi sevindirdi. Bu maçta sakat vermememiz, kart sınırındaki oyuncularımızın cezalı duruma düşmemesi de bir başka güzel olaydı. Ancak o maç geride kaldı. Şimdi Gençlerbirliği’ni yaşamak durumundayız. Zor bir rakip, geçmişte çok başarılı olan bir ekip. Farklı nedenlerle teknik direktör değişikliklerine gitmişler. Ama iyi bir kadroya sahipler. Başarılı bir başkanları var. Bizim hedefimiz kendi gücümüzü ortaya koyup, 3 puan almak. Maça gelecek olanlara güzel bir 90 dakika izlettirmek istiyoruz. Yarışta iddiamızı sürdürmemiz biraz da bu maçın sonucuna bağlı olacak” dedi.

DOĞAN’A TEPKİ OLMASIN

Şenol Güneş taraftarlara da seslenirken, “Ziya Doğan’ın bizi tanıması doğal. Önemli olan dostane bir maç olması. Kazanmak istiyoruz. Taraftarlarımızın Ziya Doğan’a yönelik, ya da hakeme dönük olumsuz tavır içinde olmamasını istiyorum. Taraftarımız kendi takımına destek olsun. İyi şeyler, doğru işler yaparak sonuca ulaşmak amacımız olmalı. Şartlar ne olursa olsun, tahrik olsa da biz doğru şeyleri yapacağız. Örnek olacağız. Karakterli, kişilikli bir takım olarak ortaya olumlu şeyler koyacağız. Taraftara da, bize de yakışan bir davranış şekli sergilememiz gerekiyor” diye çağrıda bulundu.

TV’LERE ELEŞTİRİ

Bazı televizyonların, “Trabzonspor programlarımıza futbolcu göndermiyor” şeklindeki eleştirilerini de yanıtlayan Güneş, “Televizyonlarda, gazetelerde bizimle ilgili eleştirel bazı konuşmalar yapmalarını doğru bulmuyorum. Tabii ki gazete ve televizyonlarda eleştiri olacak. Bu doğal. Ama oyuncumuzun programlara konuk olmasıyla ilgili eleştiriler doğru değil. Bizim oyuncumuz Trabzonspor’u da, takımını da, Trabzon’u da, Türk futbolunu da yorumlayacak kapasitededir. Ama bizim de bir programımız vardır. Biz 3 takımın eski futbolcularını yorumcu olarak televizyonlara çıkarmalarına bir şey demiyoruz. Kavga istemiyoruz. Onlara yardımcı da olmaya hazırız. Ama onların istediği şekilde değil, bizim düzenimiz içinde. Benim kişilerle bir hesabım olmaz, kimseye de haksızlık yapmam” diye eleştiride bulundu.

REKABET VAR, KISKANÇLIK YOK

Güneş, “Takım olarak ilk yarıda zaman zaman donuk maçlar çıkarmış olabilir. Ama Trabzonspor aldığı sonuçlarla lige hareket getirmiştir, renklendirmiştir. Hareketli, yaratıcı ve zevk veren bir futbol ortaya koymak istiyoruz. Tabii ki sonuç da almak istiyoruz. Bizim felsefememiz, ‘Rekabet olacak ama kıskançlık olmayacaktır’ şeklindedir. Futbolcumuz kendi arasında rekabet edecek ama kıskanmayacak. Rakiplerimizle rekabet edeceğiz ama kıskanmayacağız. Kendi doğrularımızla hedefe ulaşacağız. Benim futbolcum, arkadaşı başarılı olduğunda mutlu olmalı. Bunu hissediyorum. Ben de, ‘Oyuncum başarılıysa mutluyum’ diyorum. Sadece kendimiz için değil, başkaları için de iyi şeyler istemeliyiz” dedi.

ZİYA HOCA'YA PROTESTO OLMASIN 
 
Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, hafta sonunda deplasmanda yapacakları Gençlerbirliği karşılaşmasında, taraftardan teknik direktör Ziya Doğan'a karşı protestolarda bulunmamalarını istedi. Gençlerbirliği'nin bu yıl değişik nedenlere bağlı olarak tenik direktör değişiklikleri yaşadığını hatırlatan Güneş, “Bundan dolayı bir dalgalanma geçirdiler. Oyuncularının bireysel özellikleri, antrenörlerinin kalitesi tartışılmaz. Bizim için şartlar ne olursa olsun bu maçtan 3 puanla ayrılmak zorundayız. Ankara'da bizi izleyen tüm futbolseverlere güzel futbolumuzu izlettirerek güzel bir sonuçla sahadan ayrılmak istiyoruz” dedi.

Güneş, Trabzonspor'un eski teknik direktörü olan Ziya Doğan'ın takımı tanımasıyla ilgili bir soruyu, “Bunların konuşulması doğal. Antrenörler oyuncular ve medya herkes birbirini tanıyor. Önemli olan karşılaşmanın dostane biçimde geçmesi ve hakedenin kazanmasıdır” diye konuştu.
 
DOĞAN: KENDİ OYUNUMUZU OYNAYACAĞIZ

Gençlerbirliği Teknik Direktörü Ziya Doğan da Beştepe İlhan Cavcav Tesisleri'nde düzenlediği haftalık olağan basın toplantısında, Büyükşehir Belediyesi Ankaraspor maçında pozisyon zenginliği olarak kendilerinin daha iyi olduğunu, ancak Ankaraspor'un daha iyi oynayarak galibiyeti hakettiğini kaydetti.

Rakiplerine karşı önlem almaktan çok kendi oyun sistemlerini sahaya yansıtacaklarını söyleyen Doğan, Trabzonspor maçında seyirci desteğine ihtiyaçları olduğunu ifade ederek, “Şu ana kadar kendini deplasmanda hissedecek hiçbir takımla oynamadık. Çünkü Ankara'ya gelen büyük takımların seyircileri, bizim taraftarlarımızdan çok daha fazla. Trabzonspor'un da Ankara'da çok seyircisi var. Bu bakımdan başkentli futbolseverlerin Trabzonspor maçında seyirci avantajını bizden yana çevirmelerini istiyoruz” dedi.

Fikstür bakımından ikinci yarıda dezavantajlı olduklarını belirten Doğan, “Bu dönemi en az kayıpla kapatmaya çalışacağız. Futbolcularımızın topsuz alanda zaafları var. Bu zaafları gidermeye çalışıyoruz. Şayet hem fikstür dezavantajını lehimize çevirip hem de futbolcularımıza topsuz alanda da oyun disiplininden kopmamayı aşılarsak Gençlerbirliği daha iyi olacak” diye konuştu.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler