« Hürriyet.com.tr
MENÜ

'Biz olmasak ne yaparsınız' kavgası

Sarı lacivertlilerin temsilcisi Talat Yılmaz “Biz bu yayın havuzunda olmak istemiyoruz. Ne verilirse kabul ediyoruz. Biz olmasak ne yapacaksınız” dedi.Yeşil beyazlıların başkanı Ahmet Şan ise “Siz bizi dışlayamazsınız. Anadolu kulüpleri olmasa asıl siz ne yapacaksınız?” sözleriyle tepki gösterdi.

Ahmet Ercanlar
SON GÜNCELLEME

F.BAHÇE ile Kulüpler Birliği arasındaki kavga büyüyor. Dün yapılan toplantıda sarı lacivertli kulüp kendilerine sorulmadan Kulüpler Birliği tarafından TFF’ye başvurularak yapılan gelir dağılımı değişikliğine tepki gösterdi. Sarı lacivertliler adına toplantıya katılan Talat Yılmaz bunu kabul edilemeyeceğini belirterek “4.5 milyon TL paramız kesilmiş. Biz bu naklen yayın havuzunda olmak istemiyoruz. Köle gibi ne verilirse kabul ediyoruz. Biz olmasak ne yapacaksınız” dedi.
Konyaspor Başkanı Ahmet Şan söz alarak bu tavrın yanlış olduğunu vurgulayarak, “Bizi dışlayamazsınız. Anadolu kulüpleri olmasa siz ne yapacaksınız?” diye konuştu.

BİZ GELİNCE PARA KAZANIYORSUNUZ

TALAT Yılmaz da bu sözlerin üzerine “Asıl biz olmasak siz ne yapacaksınız. Fenerbahçe, Konya’ya geldiği zaman para kazanıyorsunuz” diyerek tepki gösterdi. Yılmaz haklarını aramak için hukukçularla konuşarak mahkemeye gideceklerini belirterek “Biz yayın havuzundan 35 milyon dolar alıyoruz. Tek başımıza satsak 100 milyon dolar para kazanırız. Buna rağmen alacağımız paradan kesinti yapılıyor. Bize de sorulmuyor” diye konuştu.

SANKİ YAŞANANLARDAN HABERLERİ YOK

TOPLANTI sonrası konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Talat Yılmaz bir çok kulübün parasının kesildiğini belirterek başka hiç bir kulübün buna tepki göstermemesini şaşkınlıkla karşıladıklarını söyledi. G.Saray’ın 5 milyon, Beşiktaş’ın da 4 milyon TL’sinin kesildiğini belirten Yılmaz iki kulübün de haberleri yokmuş gibi davrandıklarını ifade edip “Çok şaşkınım. TFF eğer paramızı vermezse mahkemeye gideceğiz” dedi.

‘Biz önce futbolumuzu temizleyelim’

KULÜPLERİN aldığı kararlardan biri de vergilerin indirilmesi için Ankara’ya gitme kararıydı. Ancak bu karara Trabzonspor’un çiçeği burnunda başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu’nun itirazı oldu. Hacıosmanoğlu, yapma-ları gerekenin önce futbol dünyasını temizlemek ardından da yüzleri olarak Ankara’ya gitmek olduğunun altını çizdi.

Gündüz maçı çok zor

Gelir kaybına neden olacağı için kulüpler Bakan Kılıç’ın teklifine sıcak bakmadı.

GENÇLİK ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın önerdiği gündüz maçlarına kulüpler sıcak bakmıyor. Antalyaspor Başkanı Hasan Akıncıoğlu hem kulüplerin hem de yayıncı kuruluşun çekinceleri olduğu vurgulayarak “Mali olarak takımlar etkilenir. Sponsorlarımız ve stat reklamlarımızın azalacağını öngörüyoruz. Ayrıca, iklim olarak da çok müsait olmadığı kanısındayız” şeklinde konuştu.

Yabancı talebine TFF reddi

Kulüpler Birliği’nde yabancı sayısının 6+2+2 olarak devam etmesini isteyen bazı kulüpler toplantı sonrası federasyona talebi iletse de karar veto edildi.

KULÜPLER Birliği Vakfı’nın dün öğlen saatlerinde yaptığı toplantıda yeni sezonda yabancı sınırlamasının 6 yabancı yerine 6+2+2 olması fikri çıkmıştı. Ancak akşam saatlerinde bir araya gelen Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yetkilileri bu görüşü kabul etmedi. Kulüpler Birliği Başkanı Halil Ünal ve beraberindeki Vakıf yetkilileri toplantı sonrası soluğu TFF binasında aldı. Teklifin Federasyon’a iletilmesinden sonra TFF Başkanı Yıldırım Demirören 2,5 saatlik bir toplantı gerçekleştirdi.

Kararda büyükler etkili oldu

BU toplantıda Yıldırım Demirören, geçen yıl haziran ayında bu kararı kulüplerin bilgisi dahilinde aldıklarını ve bunun sadece federasyonun değil kulüplerin de o gün için ortak görüşü olduğunu belirterek bundan taviz vermeyeceklerini gelen heyete iletti.
F.Bahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor başta olmak üzere bazı kulüplerin TFF’nin yabancı kontenjanı konusunda aldığı mevcut kararın uygulanması yönünde oldukları belirtmeleri TFF’nin bu vetosunda etkili olduğu öğrenildi.

Fener ‘hayır’ demişti

FENERBAHÇE, Külüpler Birliği toplantısı sonrası yabancı futbolcu sınırlaması kuralının uygulanması konusundaki kararlılıklarının tam olduğunu duyurdu. Külüpler Birliği Vakfı’nda varılan karardan hemen sonra açıklamada bulunan sarı lacivertliler resmi siteden şu açıklamada bulundu: “Kulübümüzün bu konudaki kararlılığı tamdır. Türk futbolunun sevk ve idaresi anlık ve kısa vadeli kararlarla yönetilemeyecek kadar ciddi bir iş ve görevdir. Dolayısıyla bu kararların değiştirilmesi ya da yeniden düzenlenmesi hukuken ve fiilen mümkün değildir.”


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler