« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Biz mucizeyi gerçekleştirdik

Ankaragücü'nde yönetim görevini, bilindiği gibi Gökçekler yok hükmünde sayılması nedeniyle devraldıklarını belirten Başkan Cengiz Topel Yıldırım, Türkiye Spor Yazarları Ankara Şubesi'nde düzenlediği basın toplantısında, sarı-lacivertli takımla ilgili birçok konuya açıklık getirerek yarın yapılacak olan kongrenin ertelendiğini belirtti.

ERCAN ATA - ANKARA / DHA
SON GÜNCELLEME

Yıldırım, açıklamasında şu ifadeleri kullandı; "Ankaragücü'nde tarih 2 yıl geriye sarıldı ve zaman tünelinde önce 2009 yılına dönüş oldu. Geldiğimiz tablo ile bıraktığımız tablonun görülmesinde fayda görüyorum. 2009 Mart ayında göreve geldiğimizde, futbolcuların antrenmana çıkmadığı, takımın küme düştüğü herkes tarafından anlaşıldığı bir durumdu. Gemi karaya oturmuştu. O dönemde görev alacak kahramanlar aranıyordu. Ankaragücü sevdamız uğruna göreve geldik ve mucizeyi gerçekleştirdik. Mayıs ayının 2. haftasında liglerin bitmesine 1 hafta kala ligde kalmayı becerdik. O dönemlerde fark etmediğimiz gelişmelerle karşı karşıya kaldık. Önce denetleme kurulu, sonra delege imzası, ardından mahkemelerle görevden çekilmemiz istendi."

Ankaragücü Başkanı Cengiz Topel Yıldırım, "O dönemki yönetimin Gökçekler ile anlaştığı iddia edildi. 30 Mayıs tarihindeki gazetelerde aynen yazıyor. İki Onursal Başkan anlaştı. Biz o oluşumun içinde olmadık, görüşmelerin hiçbirinde yer almadık. Biz ne yapmıştık da 5 gün sonra bizi uzaklaştırmak için çaba sarf ettiler. Bundan hiçbir bilgimiz olmamasına rağmen biz takımı yeni sezona hazırladık" dedi.

"HOCANIN İSTEDİĞİ TÜM FUTBOLCULARLA ANLAŞTIK"

Başkent ekibinin başkanı, "Hocanın istediği tüm futbolcularla anlaştık, geçmiş sezon alacaklarını ve yeni sezon peşinatlarını ödedik. Kadromuzdan ayrılan futbolcuların geçmiş dönem alacakları kalmıştı sadece. Ankaragücülü olan kimsenin karşısında duramayacağı bir teklif vardı. 5 milyon TL para, stat, tesisler... vs. karşısında duramazdık. Hiçbir engel ya da hiçbir koşul gütmeden geri çekildik" diye konuştu.

"DENETLEME KURULU'NUN DENETLEME SIKINTISI VAR"

Yıldırım, Denetleme Kurulu'nun denetleme sıkıntısı olduğunu dile getirerek, "30 Ağustos tarihinde genel kurul yapıldı. O tarihteki genel kurulda bizim dönemimiz denetlenemediği için işlem görmedi. Denetleme Kurulu'nun denetleme sıkıntısı var. Denetleme Kurulu, tüm dönemleri incelemek zorundadır. Bizden ilk geldiklerinde 26 Mart'dan bu güne denetleme talep etmişlerdir. 4 sayfalık talep yazısı teslim edilmiştir. 5 Ekim tarihinde teslim edilmek üzere sözlenmiştir. 30 Eylül tarihinde Maliye Bakanlığı denetlemesi başlamıştır. Tüm evrakların maliye denetlemesinde olduğunu bildirmemize rağmen kamuoyuna yanlış aktarılmıştır. Bizim de istediğimiz budur. Bu denetlemeyi madem yapamadınız, şimdi yapın diyoruz. 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren başlayacaksınız. Bizi ve Gökçek dönemini yapacaksınız, ardından bizim son dönemimizi denetleyeceksiniz. Bu denetleme olmadan kongreye gitmenin bir manası yoktur" ifadelerini kullandı.

"ANKARAGÜCÜLÜYÜM DİYENLERE CEVAP VERMEKTEN İŞ YAPAMAZ OLDUK"

Sarı-lacivertli kulübün başkanı, "Ankaragücülüyüm diyenlere cevap vermekten iş yapamaz olduk. Bizden 4 sayfa talepde bulunacaksınız, 2 sayfa nizam ile geçiştireceksiniz. Sadece Cengiz dönemi denetlenecek, Gökçek dönemi denetlenmeyecek. Neden? Bu denetlemeden neden kaçılıyor. Tüm yönetim kurulundaki arkadaşlar olarak tüm denetleme yapılacaktır. Denetleme Kurulu'nun bu değişikliğinin nedenini soruyorum. Bu güne kadar hiç kimseye isim vererek belge açıklamadım. Gökçek döneminde bir basın toplantısında bazı belgeler olduğu, imzalar olmadığı söylendi. 100 bin Euro'luk bir belge olduğu görünüyor. Bu belgede imza olmadığını gelince biz de görüyorum. 21 Ocak 2009 tarihinde ödendiği iddia edilen para ile ilgili bize yazı geliyor. O şekilde bir para alınmadığına dair. Biz Denetleme Kurulu'na bu belgeyi söyledik. Araştırın, doğru sonucu genel kurula getirin diyor. 100 bin Euro'luk imzasız belgeyi işlerinin yoğunluğundan dolayı görmezlikten görüyorlar. 11'de randevu veriliyor. Tüm istedikleri evrakları hazırlıyoruz. Cengiz Topel Yıldırım'ın ve 1 Ocak 2009'dan itibaren tüm evrakları hazırlıyoruz. Evrakları incelemeden rapor hazır diye açıklama yapılıyor. 3 saatte evrakları incelemeden rapor hazırlanıveriyor. Bir konuda belge hazırlıyorsanız bunun bir nüshası muhatabına gelir. Bize şu saat oldu muhatabına verilir. 3 saate 6 ayı bitiyorsanız 18 saatte Gökçek dönemini de bitirin. Ama bir imtina var" dedi.

"HİÇBİR KOŞUL İLE HİÇBİR ÖN ŞART İLE KULÜBÜ DEVRALMADIK"

Ankaragücü Başkanı Cengiz Topel Yıldırım, "Biz bu oluşumun hiçbir yerinde yoktuk. Elimizden geldiğince destek olduk. Gökçek ve arkadaşları ile geldiğimizden beri görüşmelerimiz oldu. Görüşmelerin içeriği yardımcı olacağınızı söylediniz. TFF'den ve diğer alacaklarda icralarınız var. Ya kaldırın ya da erteleyin şeklinde oldu görüşmelerimiz. 4-4.5 milyon TL para gelecekken şu saat itibari ile bu paralar icralara gitti. Kulübe de dönmedi. Hiçbir koşul ile hiçbir önşart ile kulübü devralmadık. Altını çizerek ifade ediyorum. 10 gün önce devir gerçekleşseydi %50 bu durum daha iyi olurdu. O devir bazı kişilerce engellenmek istendi" diye konuştu.

Yıldırım, "5 Ağustos tarihinde Salim Sırrı Türker tarafından kayyum talebi ile dava açıldı. Kayyum olarak atanması istenenler Kemal Ünsal, Serdar Özersin ve bir kişi daha var. Hatırlarsınız 17 Ağustos'tan 1 gün önce Osman Kolsuz ile toplantı yaptık. Orada birisi bir kağıt uzatarak kendini mi aklamaya çalışıyorsun dediler. Ben o kişilerin bunu sormayacak kadar akıllı olduklarını düşünüyorum. Biz o tarihte kulübü devralacaktık. 1 hafta erteleme oldu. Takımı sahaya çıkmayı becermişken birilerinin kayyum talep etmesini anlamıyorum. Genel Kurul var, çıkın aday olun. Kemal Ünsal şartların olgunlaşmasını bekliyormuş. Kemal Ünsal'ı buralara getirdim diye Cemal Aydın kamuoyundan özür dilemişti. Bir yandan Denetleme Kurulu üzerinden kulübü denetletmeyeceksiniz, bir taraftan da Cengiz Topel, Gökçek dönemini denetlenmiyor diyeceksiniz" ifadelerini kullandı.

Sarı-lacivertli kulübün başkanı, "Tüm evrakları bir odada topladık. Bu evraklar denetlenecek. Bu denetleme olmadan da Genel Kurul yapılmasının anlam ve önemi yoktur. Gelecekler, o dönemleri denetleyecekler. Kongreye gelmeyip mahkemeye gidenleri de göreceğiz. Ayın 2'sinde görüşmesi var. Tüm tespitlerimizi Denetleme Kurulu'na sunacağız. O dönemler denetlenecek. Eline senet alan icraya gitmiş. Senetler yenilenmiş, bu senetler neyin nesi birisi söylesin. Bu senetleri bu çekleri denetleyecek olan Denetleme Kurulu'dur" şeklinde konuştu.

Başkent ekibinin başkanı, "30 Ağustos 2009'da ben bu kulübü devrettim. 2 yıllık dönemde malum şahsa böyle bir çek bulamadım. Her şey icra denip duruyor ya, borcun yoksa itiraz et. Bu eylemlerimi duyanların çırpınışlarını görüyor ve hissediyorum. Denetleme yapılacak, Denetleme Kurulu raporu hazırlayacaklar. Onlar hazırlamazlarsa biz o raporları sunacağız. Tüm çıkanları kamuoyu ile paylaşacağız. Denetleme yapmazlarsa onlarla da ilgili işlem yapacağız. Kongreyi 15 gün erteliyoruz. Bu şartların oluşmasını bekleyen arkadaşlara, benim aday olmayacağımı ifade etmek istiyorum" dedi.

Yıldırım, "Ayın 2'sinde belki arkadaşlar kayyum olarak gelecekler. Kulübü genel kurula götürmek için geliyorlarmış. Biz zaten gideceğiz. Ama dediğimiz şekilde denetleme olmadan olmayacak. Bu takımın yaşamasını sağlayan yönetici arkadaşlarımızla ayın 16-17'sine genel kurulu erteleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

"ANKARAGÜCÜ, ANKARAGÜCÜ TARAFTARLARININDIR"

Ankaragücü Başkanı Cengiz Topel Yıldırım, "Kendini kulübü babasından miras kaldı diye düşünenlere söylüyorum, o dönem bitti. Ankaragücü, Ankaragücü taraftarlarınındır. Ben bunun için mücadele ediyorum. Başkan adayı değilim ama 2 yıllık dönem gibi suskun olmayacağım. Her gün belge bilgi ile konuşacağız. Her gün birileri konuşuyor. Konuşanlara bakıyorum imza atanların arasında delege olmayanlar var. Kulübün tüm üyelerin kim olduğunu bilen biri hiç bize söylememiş. Ankaragücü'nü kendilerinin sahibi zannediyorlar. Biz kimseyi üye yapmadık, böyle bir kararımız yok. 25 kişilik bir üye listesi daha geldi. Biz üye yapmadıysak bu genel kurulda arkaya eklenen 25 kişinin nasıl üye olduğunu anlamış değilim. Denetleme Kurulu bunu da araştıracak. Nazim Pekkan Sevinç, Atilla Aydın ve Cem Cebeci. Bu isimlerin Ankaragücü taraftarlığını tartışmıyorum" diye konuştu.

"TEMİZ BİR ANKARAGÜCÜ İÇİN NELER YAPACAĞIMI 10 GÜN İÇİNDE HERKES GÖRECEK"

Yıldırım, "Biz zaman sevdamızla başımızı büktük. Artık İrlandalıları temizleyeceğim. Başkan olmam da gerekmiyor. Temiz bir Ankaragücü için neler yapacağımı 10 gün içinde herkes görecek. Ankaragücü sevdalıları arkadaşlarıma laf ediyorlar. Kredinizi tüketiyorsunuz. Ne yapacakmışız? Genel Kurul yapacakmışız? Bir kişi Cengiz Topel ve arkadaşlarına hırsız diyebildi mi? 8 maçtır durum ortada. Kimse bize küfretti mi? Bizim durumumuzu biliyorlar. Yeni yönetim yarın gelip gol mü atacaklar. Ankaragücü'nün geleceğini şekillendirecek 20 gün yaşayacak. Bu günlere bu kulübü kimler getirdi. Bunları herkes görecek. Bizler konuşmuyoruz, bu duruma getirenler konuşuyor. Taraftar sahip çıkacak, oyuncularımız çaba sarf edecek. Ankaragücü'nün geleceği açısından bu mücadeleyi vereceğiz" dedi.

Sarı-lacivertli kulübün başkanı, "Bu işin sorumluları ortaya çıkacaklar, nasıl kurtaracaklarını açıklayacaklar. Kurtarmıyorlar mı? Ankaragücü bu günleri kurtarır. Biz oturacağız, araştırtacağız, araştıracağız, ilgililere soracağız. Ankaragücü eski yöneticilerinin üzerlerinde avans görünüyor. Talep ediyoruz. Ödemezlerse icra göndereceğim. Ankaragücü ortada kalmaz. Bırakmayacaklar var. Umarım bize ihtiyaç kalmaz. Ankaragücü'nü ortada bırakmayız. Kimse çıkmazsa arkadaşlarımla yine çıkar mücadelemizi veririz" şeklinde konuştu.

Başkent ekibinin başkanı, "Denetleme Kurulu ilk hepsini istedi noterden, sonra istemiyoruz dediler. Gökçek dönemini denetlemeyecekler 7 yıldır Denetleme Kurulu'ndalar. Her dönemi denetlediniz. Onu da denetleyin. Arkamızdan konuşuyorlar. Bizim yanımızda istemiyoruz diyorlar çıkınca vermiyorlar deniyor. Bağımsız denetleme kurumları ile görüştüm. En az 3 ayda imza atabileceklerini söylediler. İmzasız bir raporun fayda sağlamayacağını söylediler. Ben o fotoğrafı zaten çektim. Maliye'nin yapacağı denetleme de 10-15 günde tamamlanacağını söylüyorlar. Önceki dönem bağımsız denetleme raporunda yazılanları gösteriyoruz. Onlara bile bakmıyorlar. Raporu ve eklerini pazartesi günü noter kanalıyla isteyeceğim. Birilerinin ofisinde denetleme raporu yazma işi bitmiştir. Ankaragücü daha önce 2 tane kağıt ile denetlenmiş. Eski raporları yan yana koyuyorum. Sadece tarihler değişmiş. Adam gibi gelin denetleyin. İmtina etmeyin. Kim ne yaptıysa ortaya koyun. İşlerine geleni yazıyorlar. Biz buradayız, arayın sorun. Niye peşlerinizde koşturuyorsunuz. Bizim ibramız ertelendi. Ama bizim bölümleri görüşmediler. İtiraz ettik, gittik dava açtık" " ifadelerini kullandı.

Ankaragücü Başkanı Cengiz Topel Yıldırım, şu ifadelerle sözlerini tamamladı; "2 bilanço lafı edenlere de bir cevap vereyim. Bizlerin 1 kitapçı, 1 bilançosu var. Bunu iddia edenler bu 2 bilançoyu ortaya koyacaklar. Öyle konuşacaklar. Koyamıyorlarsa bir daha konuşmasınlar. Gelir gider hanesini okumayı bilmeyenler bu konuda kelime ve laf yapmasınlar. İkinci bir mavi kitapçık olduğun ortaya koysunlar, koyamıyorlarsa hukukçuyum falan demesinler, adam diye sokakta gezmesinler."

Öte yandan Cengiz Topel Yıldırım, Onursal Başkan Cemal Aydın'a çevresi zarar verdiğini ve kendisinin bireysel olarak çok farklı bir insan olduğunu belirtti.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler