İZMİR HABERLERİ

Biz kabul ettikçe yeni istekler geldi

Elif DEMİRCİ/İZMİR, (DHA)
06.08.2017 - 11:48Son Güncelleme :

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZDENİZ A.Ş. ile Türkiye Denizciler Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden uzlaşma çıkmayınca 12 Temmuz'ta işçiler greve gitti, vapurlar yolcu taşımadı.

Elif DEMİRCİ/İZMİR, (DHA)

 

Görüşmelerden 23 gün sonra uzlaşma çıktı ve grev 3 Ağustos'ta bitti, vapurlar yeniden çalışmaya başladı. Sendikacılarla inatlaşmakla, işçinin sorunlarıyla ilgilenmemekle eleştirilen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, toplu sözleşme görüşmeleri sürerken basına açıklama yapmayı doğru bulmadığını belirterek, uzlaşma sağlandıktan sonra perde arkasını DHA'ya anlattı. Kocaoğlu, uzlaşmadaki gecikmenin sendikanın her oturumda daha fazla hak talep etmesinden kaynaklandığını öne sürerek,
şöyle konuştu


ADİL OLMAYA ÇALIŞIYORUM
"İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bütün şirketlerinde geçmişten bu yana ücretler Türkiye ekonomisinin kaldırabileceğinden fazla. Ben de bu konuda göreve geldiğimden bu yana adil olmaya çalışıyorum. Enflasyonun üzerinde bir iki puan da refah payı vererek sözleşmeleri yapmaya çalışıyorum. Altta kalmış düşük ücret alan varsa, fazla zam yaparak denge tutturmaya çalışıyorum. Bunun adı toplu pazarlık. Sendika işçinin ücretinin yüksek olmasını isteyecek biz de İzmirli'ye hizmet edeceğiz, yatırım yapacağız. Pazarlık ederek yatırım olanaklarımızı azaltmayacak bir yöntemle ücretleri vermeye çalışacağız. Onlar üyelerinin hakkını koruyorlar biz de 4 milyon 250 bin İzmirli'nin hakkını koruyoruz. Görüşmeler şöyle başladı; 2. sicil diye bir şey var. Bugüne kadar uygulanmamıştı. Biz bu toplu sözleşme sürecinde 2. sicili uygulayalım ve bu denizcilerin zammını bu yıl 2. sicille telafi edelim, yüzde 25 zam verelim dedik. Bizim şirketimiz 2. sicile geçmemişti. Biz 2. sicile geçelim dedik ama bunun karşılığında deniz personeline zam yapmayalım enflasyonun çok üzerinde zam yapmış oluyoruz dedik. Bu arada mahkemeye başvurmuşlar 'İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2. sicile geçmesi  zorunludur' diye karar çıktı. O karar gelinceye kadar sendika ve işçi bize 'yüzde 25 olan 2. sicil zammını verirseniz problem yok' demişlerdi. Toplu sözleşme bunun üzerine şekillenmişti. Kara personeline de yüzde 10 zam yaptık. Arasını da iyileştirin dedik. Sonra bu iş kilitlendi, greve gittiler. Sendika bu süreç içinde bizi hiç aramadı. Basın yoluyla 'başkan sahip çıkmıyor, görüşmüyor' dediler. Başkanla görüşmek isteyen adam, Özel Kalem'ini arar, randevu ister, gelir derdini anlatır, uyuşur uyuşmaz. 'Aradı mı' diyorum sekreteryaya, yok aramadı.


KAPTAN MAAŞI 6.900 TL
Kocaoğlu, sorunun çözümü için Ankara'ya gidip TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ile görüştüğünü ve birçok taleplerini kabul ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:
"Atalay’a 'Deniz personeline yüzde 5 daha verelim kara personeline yüzde 2 verelim bu şekilde bitsin' dedik. Başkan arka odaya geçti, telefon etti, 'Kaptanlara (26 kişi) ayda 29 TL daha ver maaşları net 6 bin 900 TL olsun' dedi. Onu da verdik. Biz de haber verdik, 'Yarın gelecekler anlaşacaklar' dedik. Bunun üzerine arkadaşlar gidince işte 'Kara personeline şu kadar istiyoruz bayramlarda 1 artı 2 değil, 1 artı 3 istiyoruz. Yani bir bayram çalışacak hem ana yevmiyesini alacak hem de iki yevmiye alacak. 2 yevmiye olmasın 3 yevmiye olsun gibi iş sulanmaya başladı. Arkadaşlar görüştüler. Bu arada ben de görüştüm. Beni aradı sendika başkanı lütfetti. Kaptanların yevmiyesine zam istediler. Yeniden 2 TL daha verelim dedi. 110 TL ise 112 TL. İlgilenmiyor bakmıyor konuşmuyor diyorlar ya bana 'Tamam, 2 TL daha veriyoruz imzalıyor musunuz' dedik. TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay ile görüştüm. Bayramı versen başka bir şey çıkarıyor. İş imzalanamayacak boyuta geldi. Her verdiğim cepte ve durmadan yeni istekler geliyor. İZDENİZ ile yürüttüğümüz toplu pazarlık iyi bir sonuç olmadı. Tuttular 'oylama yapacağız' dediler. Çarşamba akşamı oylama yaptılar. Oylamadan grevi durduralım kararı çıktı. Toplu sözleşmeyi perşembe günü saat 11.00'da imzaladık saat 15.00'te gemiler çalışmaya başladı."


ASFALT YAPAMAZ HALE GELİRİZ
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, sendikaların 'daha fazla' anlayışı olduğu sürece grev olmaması için verilecek ücretlerin belediyeyi yatırım yapamaz, asfalt yapamaz, kentin ve belediyenin hizmetlerini sürdüremez duruma getireceğini öne sürdü, şöyle konuştu;
"Bu olay beni üzdü. İşçiyi 23 gün yevmiyesinden etti. İzmirli’ye zarar verdi. Toplu ulaşım çok hassas bir konu. Anayasa Mahkemesi, toplu ulaşımda grev yasağını kaldırınca böyle bir durumla karşı karşıya kaldık. Grev yasağı olduğu dönemlerde de zaten pazarlık usulü yapıyoruz. Grev yapılabilmesi, vatandaşın mağduriyetinin belediyeye yansımasına belediyenin köşeye sıkıştırılmasına, sendikacı arkadaşlarımızı uzlaşmaz 'daha fazla daha fazla alayım' anlayışına götürdü.


HAKSIZLIK DÜŞÜNÜLMÜYOR
Şimdi geçtiğimiz günlerde kamuda 190 bin işçiyi ilgilendiren toplu sözleşmede yüzde 7.5 artı birinci yıl yüzde 5 ve seyyanen 80 TL zamlar verildi. Oradaki net değil brüt ücret 2 bin, 3 bin lira arasında sonuçlandı. Bizde kaptanların 6 bin 900 TL net ücretinden söz ediyoruz. Bir tarafta 3 bin TL ücret, hangi kademeden bakarsanız bakın brüt olarak en az alan işçimiz devlet işçisinden iki katını alıyor. '2. sicil benim hakkım, üstüne devlet 7.5 artı 5 verdi onu da ver.' Böyle bir pazarlık olmaması gerekir. Ben işçimin hakkıyla çalışanımın hakkıyla vatandaşımın hakkını dengelemek zorundayım. Kimse işçiye fazla para verdik diye bize ne aferin der ne de herhangi bir karalama yapar. Ben bu belediyeyi vicdanımla yönetiyorum. Kimseyle de inatlaşmıyorum. Bu süreci ben basına haber vermedim çünkü bu
bir pazarlık. Pazarlık kamuoyunda yapılmaz. Belediye başkanından basın yoluyla randevu istenmez. İşin her bakımdan disipline edilmesi gerekir. Bitti herkese hayırlı olsun ama toplu ulaşımda grev hakkı olduğu müddetçe sendikalar da bu pencereden baktıkları müddetçe sendika olan belediyelerde toplu sözleşmelerde grev kaçınılmaz olacaktır. Yoksa grev olmaması için vereceğimiz ücretler belediyeyi yatırım yapamaz, asfalt yapamaz, kentin ve belediyenin hizmetlerini sürdüremez duruma getirir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Biz kabul ettikçe yeni istekler geldi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Kasım 2017, Perşembe
  • İmsak
   06:06
  • Guneş
   07:47
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   15:48
  • Akşam
   18:06
  • Yatsı
   19:35
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı