ANKARA HABERLERİ

Biz insanları eğitiyoruz

Hürriyet Haber
11 Ağustos 2012 - 18:48Son Güncelleme : 11 Ağustos 2012 - 18:49

Hürriyet Haber

Gamze KOLCU

KÖPEKLERİN sahiplerini tanrı gözüyle gördüklerini ve insan sevgisi olmadan yaşayamayacaklarını belirten Dost K9 Köpek Eğitim Merkezi’nin sahibi Erkan Dişoğlu, köpek sahibi olanların ve olmayı düşünenlerin ilgisini çekecek bilgileri Ankara Hürriyet ile paylaştı.
Bugüne kadar 3 bin 700 den fazla köpek eğittiğini ve köpek eğitimiyle insan eğitiminin eşit derece öneme sahip olduğunu ifade eden Dişoğlu, “Doğru bir birliktelik için eğitim şart. Biz merkezimizde köpekleri değil, insanları eğitiyoruz. Herkes eşofmanlarını giyiyor ve kendi köpeğini kendisi eğitiyor. Çok daha bilinçli ve doğru olan bu yöntem sayesinde, köpek sahipleri kontrol edebilen bireyler oluyor. Kötü köpek yoktur, kötü köpek sahibi vardır. Yani ırkı ne olursa olsun bilinçsiz köpek sahibi, köpeği yozlaştırır ve yüzlerce sorun çıkar” dedi.

Doğumhane ve balayı odası

Merkezin, dört dönüm arazi üzerine kurulu, 80 köpek kapasiteli Türkiye’deki en modern köpek eğitim okullarından birisi olduğunu söyleyen Dişoğlu, “Merkezimizde doğumhane ve balayı odası, açık gezinti ve kapalı eğitim alanları var. Pansiyon hizmetinin yanı sıra sosyalleşme alanları da mevcut. Köpek sahiplerinin hafta sonlarında gelerek piknik yapmalarına da olanak sağlıyoruz. Dost K9’da ayrıca kişilere özel köpek temini de yapıyoruz. Eğitimlerimiz, yaklaşık dört hafta sürüyor” dedi.
İnsanlara, köpek edinmeden önce yaklaşık 1.5 saat boyunca ders verdiklerini ve bu süre zarfında onlara yol arkadaşı edinmenin zorluklarını ve güzel yanlarını anlattıklarını belirten Dişoğlu, şunları söyledi:
Sözleşme tek taraflı feshedilemez

“Kontrol edilemeyen bir yol arkadaşı sorunları da beraberinde getirir ve hayat her iki taraf için de zorlaşır. Bizler, köpek sahiplenmek isteyen misafirlerimize öncelikle yol arkadaşı edinmenin zorluklarını ve güzel yanlarını anlatıyor yani onlara danışmanlık hizmeti de veriyoruz. Olası sorunları ve çözüm yollarını bildikten sonra edinilen köpek, mutluluğu da beraberinde getiriyor. Herkes, istediği anda köpek satın alabiliyor, sıkıldığında, evde en ufak bir problem yaşadığında köpeği barınağa ya da sokaklara atıyor. Bu birliktelikte sözleşme asla tek taraflı feshedilemez. Bu konu bir yasa ile düzenlenmeli ve gerçekten bakabileceğine inanılan kişilere köpek verilmeli.”

Mesleğimi söylerken utanırdım

TV'de köpek eğitimi ile ilgili Hayvanım Benim isimli bir program yapmaya hazırlandığını belirten Dişoğlu, programda sokak köpeklerini de sahiplendireceklerini ifade etti.
Köpek eğitimi konusunda son yıllarda farkındalığın arttığını, 22 yıl önce işe başladığında mesleği hakkında konuşurken utandığının altını çizen Dişoğlu, “22 yıl önce it denen o canlı şimdilerde çok popüler ve Türk insanının ihtiyacını karşılayacak bir yol arkadaşı oldu” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Biz insanları eğitiyoruz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Ağustos 2012 tarihinde saat 18 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Biz insanları eğitiyoruz haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:56
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:50
  • Yatsı
   21:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı