Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Biz hazırız Suriye hazır mı

  Ümit ÇETİN
  05 Eylül 2013 - 01:29Son Güncelleme : 05 Eylül 2013 - 02:08

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal el Mikdat’ın, “ABD’nin Suriye’ye bir operasyon düzenlemesi halinde Türkiye’yi vururuz” sözlerine, “Ülkemiz böyle bir duruma hazırdır. Suriye buna hazır mı, onu bilemem” karşılığını verdi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a da “Suriye’den ayrıl” çağrısı yapan Erdoğan, G-20 zirvesi için Saint Petersburg’a hareketinden önce Esenboğa Havaalanı’nda konuştu:

  PUTİN’İN AÇIKLAMASI ENTERESAN

  “Suriye de rejim kimyasal kullanıldığını kabul ediyor. Ancak bunu, ‘Biz yapmadık muhalifler yaptı’ diyor. Kendi içerisinde de kimyasal silah kullanıldığını ifade edenler de olmaya başladı. Sayın Putin’in ‘Eğer böyle bir şey bize getirilir, açıklanırsa bizim de duruşumuz değişecektir’ şeklinde bir açıklaması var. Bu da bir şeyi gösteriyor; şimdi Sayın Putin’in ‘Askeri müdahaleye karşıyız’ derken, ‘Burada kimyasal silah olması halinde taraftarız ya da yanında yer alırız’ gibi bir yaklaşımın içine girmesi çok enteresandır.

  ÖLDÜRMEK SUÇ MU DEĞİL Mİ?

  Neticesi ölüm olan saldırıda ne kullanırsanız kullanın bize göre bu suçtur. Bu bir insanlık suçudur. Yani uçaklarla, helikopterlerle, keskin nişancılarla, tankla, topla öldüreceksin suç olmayacak, kimyasal silah kullanırsan suç olacak. Bir defa öldürmek suç mu, değil mi buraya bakmak lazım. 100 bini aşkın insan öldürülüyor. Buna ses çıkarmayacaksınız. Ama ‘Bu kimyasal olduğu için suçtur’ diyeceksiniz. ‘Eğer bu bize ispatlanırsa o zaman biz bunu BM’de destekleriz’ diyeceksiniz. Doğrusu bunu anlamakta ben zorlanıyorum. Suriye ile ilgili bir koalisyonun içerisinde olmaya hazır olduğumuzu söyledik. Bunu bir gönüllüler koalisyonu olarak da değerlendiriyoruz.

  OBAMA’YLA GÖRÜŞECEĞİZ

  Zirvede, Obama’nın yarın açılışta bulunup, ayrılacağına dair bir haber geldi. Ama buna rağmen kısa da olsa bir görüşme yapma imkanımız olacak. Aynı şekilde Putin orada gelen bütün ülkelerle görüşmeler yapacaktır, ev sahibidir. Sayın Putin ile de görüşmemiz olacak. Bizim konumumuz farklı. Çünkü biz şu anda özellikle Suriye konusunda, 911 kilometre sınıra sahip ve burada belli sıkıntıları yaşayan bir ülke olmamız hasebiyle, öyle zannediyorum ki bu görüşmeyi iyi değerlendiririz. Türkiye’nin koalisyonun içerisinde yer almasına hazırız. Bunu bir gönüllüler koalisyonu olarak da değerlendiriyoruz. Onlar bir müdahaleye hazır olduklarını, olabileceğini, bunları açıklıyorlar. G-20 Zirvesi, bu konuları görüşme bakımından çok çok önemli bir zirve olacak. Gerek kolektif görüşmede, gerekse ikili görüşmelerde bunları gündemimize alacağız, gündemimizde tutacağız.

  ESAD SURİYE’DEN AYRIL

  (Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal el Mikdat, ABD’nin Suriye’ye bir operasyon düzenlemesi halinde Türkiye’yi vururuz açıklaması) Ülkemiz böyle bir duruma hazırdır. Suriye buna hazır mı, onu bilemem. Gelen istihbarat raporları var. Bizim askeri düzeyimiz gayet iyi. Ama onların durumunu az çok biliyoruz. Beşar neye dayanarak, güvenerek böyle bir açıklama yapar, onu da bilmiyorum. Suriye halkı yaşam mücadelesi veriyor. Siz ülkenizi, kendi insanınızı yönetemiyorsunuz. Temenni ederim ki barışı, güvenliği sağlayamadığı Suriye’ye, Suriye halkına daha fazla zulüm etmez ve Suriye’den ayrılır.

  MISIR ELÇİSİ’Nİ GÖNDERİYORUZ

  Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı’yı Mısır’daki durumu müzakere etmek için Türkiye’ye çağırmıştık. Bunun ardından da kendisini tekrar gönderiyoruz. Ama Mısır’daki şartlar çok daha farklı istikamette gelişirse bunu yeniden farklı bir şekilde değerlendiririz.

  CHP, DARBE TECRÜBESİNİ PAYLAŞIR

  CHP’nin Mısır’a gitmesini kendisi açısından önemsiyorum. Demokrasiye, darbelere bakışı açısından tecrübeliler. Türkiye tecrübeleri onlara yetmiyor ki dışarıdaki darbe deneyimlerinden bir şeyler kazanmak ya da kendi darbe deneyimlerini aktarma gayreti içerisinde olacaklardır. CHP yönetiminin veya CHP’den gidecek olanların ne Irak’a ne Mısır’a verebileceği hiçbir şey yoktur. Olsa olsa alabileceği bir şey vardır. Ve yahut da işte Mısır’da darbe yönetimine ‘işte biz de böyle darbeler yaptık’ veya ‘böyle darbelerin arkasında bulunduk, askeri darbe şöyledir, sivil darbe böyledir’ gibi bunlar noktasında bir paylaşımı olabilir.”

  ERDOĞAN’IN HEDEFİ RUSYA VE ÇİN

  Başbakan Erdoğan’ın G-20 temasları çerçevesindeki asıl hedefi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinden Suriye müdahalesini veto eden Rusya ve Çin’i ikna etmek olacak. St. Petersburg’da bugün ya da yarın Putin’le ikili görüşme yapacak olan Erdoğan’ın, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’le de biraraya gelebileceği kaydedildi. Putin’in tavrındaki yumuşamanın ardından Jinping’in pozisyonu da önem kazandı. Taraflar randevu için girişimlerde bulunurken Erdoğan’ın böyle bir görüşme halinde yanında getirdiği belgelerle Jinping’i ikna etmeye çalışacağı belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı