Gündem Haberleri

  Biz hata yaptık sizler yapmayın

  Hürriyet Haber
  23.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yunan Meclis Başkan’ından Türk öğrencilere

  Gelecekte ülkelerinin kaderlerinde aktif rol almaya aday 19 Türk genci, Yunanistan'ın başkenti Atina'da kendilerine kardeş olarak seçtikleri okulların öğrencilerini ziyaret ederek dostluk ve barış adına zeytin ağacı dikti. Yunanistan Meclis Başkanı Kaklamanis, Türk öğrencilere ‘‘Biz politikacı olarak hata yaptık, sizler yapmayın. Bir arada olursak üçüncü ülkeler bizi ayırmakta güçlük çeker’’ diye seslendi.

  Yaşanan deprem facialarının ardından Türkiye ile Yunanistan arasında gelişen dostluk bağlarına yeni halkalar ekleniyor. Öğretmenleriyle Atina'ya giden Türk öğrenciler, Yunanistan'da bir dizi temasta bulunarak dostluk adına yeni bir girişimi başlattılar. Yunanistan Meclis Başkanı Apostolos Kaklamanis, Türk öğrencileri kabul etti ve ‘‘Her şeyi büyüklerden beklemeyin, zira biz sizlerden çok şeyler bekliyoruz’’ dedi. Politikacıların geçmişte birçok hatalar yaptığına dikkat çeken Kaklamanis, ‘‘Bizler hatalar yaptık, sizler yapmayın. Geleneklere ve kültüre saygılı olun. Bizler bir arada oldukça üçüncü kişi ve ülkeler bizleri ayırmakta güçlük çekerler’’ diye konuştu.

  İKİ AKILLI İNSAN

  Türk öğrenciler, üzerlerinde Türk ve Yunan bayrakları ile Atatürk ve Venizelos'un fotoğraflarının basılı olduğu tişörtler giyerek kaklamanis'i ziyaret ettiler. Bundan çok etkilenen Kaklamanis, ‘‘Bu iki insan, hem kalp hem de akıl olarak çok güçlü olduklarını göstermiştir. İlişkilerin en kötü olduğu yıllarda bile akıllarını ülkelerinin, halklarının çıkarları içinkullandılar’’ dedi. Türk öğrenciler aynı tişörtten bir tanesini Kaklamanis'e hediye ettiler.

  Türk öğrenciler, meclisten sonra Glyfada semtindeki 12'nci Glyfada İlköğretim Okulu'nu ziyaret etti. Yunan öğrencilerin coşkuyla karşıladığı Türk öğrenciler, burada birbirlerine karşılıklı hediyeler verdi. Türk ve Yunan öğrenciler okulun bahçesine birlikte zeytin ağacı dikerken, okul müdürleri Nurşen Kayatürk ve Efstafios Velmahos da okul duvarına bir plaket taktı. Türk öğrenciler daha sonra Egaleo semtindeki Özel Diamantopaulau Eğitim Kurumu'na gitti. Burada Yunanlı öğrencilerin söyledikleri dostluk ve barış şarkılarıyla karşılanan Türk çocukları, ellerindeki Türk ve Yunan bayraklarını sallayarak sevgi gösterilerine karşılık verdi. Yunan televizyonlarının ve gazetelerinin büyük ilgi gösterdiği gezide, Türk gençler arkadaş oldukları Yunan öğrencileri Türkiye'de ağırlamak istediklerini belirterek İstanbul'a davet etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı