Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Biz gelmeye hazırız siz konseyi ikna edin

  Hasan TÜFEKÇİ/ANKARA
  11.10.2003 - 01:51 | Son Güncelleme: 11.10.2003 - 01:51

  Ankara, Türk askerine karşı olan Irak Geçici Yönetimi'nin ikna edilmesi koşuluyla ABD ile müzakerelere hazır olduğunu bildirdi. ‘‘Iraklıların egemenliklerine kavuşmaları için asker göndermek istiyoruz’’ mesajı veren Dışişleri, ülkenin yeniden yapılandırılmasında da katkıya hazır olduğunu belirtti.

  TÜRKİYE, Irak'a asker göndermede Washington yönetimi ile müzakerelere başlanması için ABD'ye, ‘‘Biz müzakereye hazırız. Ancak bunun için Irak'ta Türk askerine karşı olanları ikna etmeniz gerekir’’ mesajını verdi. Ankara'nın bu görüşü, önceki gün Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal tarafından ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelmann'a iletildi. Müzakerelerin başlamasına temel olacak bu görüşmede Ziyal, Ankara'nın görüş ve değerlendirmelerini Edelman'a şu çerçevede anlattı:

  MÜZAKEREYE HAZIRIZ

  Tezkerenin kabulünden sonra biz her an müzakere yapmaya hazırız. Başmüzakerecimiz Büyükelçi Deniz Bölükbaşı olacak. Bu görüşmelere başlayabilmemiz için, Irak'taki geçici yönetimde Türk askerine karşı olanları ikna etmeniz gerekiyor. IKDP Lideri Mesud Barzani'nin son açıklamaları ışığında, bu grupların Türk askerinin varlığına karşı direnişini ‘tutarsız’ buluyoruz.

  ÖNCE GÖREV YERİ

  Irak'a ne kadar asker göndereceğimiz, müzakere sürecinde görev yerinin tam olarak netleşmesinden sonra belli olur. Görev yeri ve asker sayısının yanı sıra, lojistik destek, bu desteğin ne şekilde karşılanacağı, ikmal yolları gibi konuları da görüşmemiz gerekecek.

  İŞGALCİ DEĞİL DOST

  Türkiye, Irak'a ‘işgalci değil, dost olarak ve Iraklıların egemenliklerini bir an önce kendi ellerine alabilmelerine yardımcı olmak amacıyla’ asker göndermek istiyor. Irak'ta sadece askeri varlığımızla değil, ülkenin yeniden yapılandırılmasına katkı sağlayacak birimlerle de bulunmayı arzu ediyoruz.

  KÜRTLER NEDEN KARŞ

  Diplomatik kaynaklar, ABD ile müzakerelerin önümüzdeki hafta başlaması olasılığını gerçekçi görmüyorlar. Aynı kaynaklar, Kürt grupların Türk askerini hedef alan açıklamalarının, ‘‘ABD'den alınan bazı sözlerden cayıldığı endişesinden’’ kaynaklanabileceğini de belirttiler.

  Ne zaman gidiyorlar?

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, dün ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Mitch McConell başkanlığındaki heyeti AKP Genel Merkezi'nde kabul etti. Görüşmede TBMM’nin tezkere kararına teşekkür ettiklerini belirten McConnell, ‘‘Minnettarız’’ dedi. McConnell ve beraberindekiler Erdoğan'a, bu karardan sonra Türk askerinin ne zaman ve nereye gideceği konusunda da sorular sordular. Erdoğan da bu konudaki görüşmelerin Genelkurmay Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü söyledi. Erdoğan, hükümetin bu görüşmeler sonunda karar vereceğini belirtti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı