« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Biz de mi hakem odası basalım

Eğer soyunma odası basılacaksa onun da alasını yaparız.

İsmail ER
SON GÜNCELLEME
KARABÜKSPOR beraberliğiyle şampiyonluk yarışında büyük yara alan ve zirvenin uzağında kalan Beşiktaş’ta hakem kararları sabırları taşırdı. Geçen hafta Galatasaray Başkanı Adnan Polat’ın hedef aldığı hakemlere dün de siyah beyazlılar ağır bir dille yüklendi. Kulüp Basın Sözcüsü Mete Düren’in ardından, Futbol Komitesi Başkanı ve Asbaşkan Serdal Adalı ile yönetici Cengiz Zülfikaroğlu basın toplantısı düzenlerken hakem kararlarına olan tepkilerini dile getirdiler.
BJK Nevzat Demir Tesisleri’ndeki toplantıda Adalı, basının karşısına Başkan Yıldırım Demirören’in çıkmasını planladıklarını, ancak ilerleyen günlerde verilecek muhtemel cezalardan dolayı toplantıyı kendilerinin yapma gereği duyduğunu söyledi.

Yıldırım’a gönderme

Adalı, büyük özverilerle futbola katkı vermeye çalışan kendilerinin, hakemler tarafından deyim yerindeyse düşman muamelesi gördüklerini savunarak, “Fedakarlıklarla transfer yaptığımız emeklerimiz masa başı oyunlarla alt edilmektedir” dedi.

Serdal Adalı, basın toplantısında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ı da eleştirdi. Yıldırım’ın hakem odasını bastığı yönünde çıkan haberlere değinen Adalı, “Devre arasında bir neden yokken ‘Hakem hataları olmazsa şampiyon oluruz’ diyen ve devre arasında hakem odasını basmayı adet haline getiren kişi ve kişiler maalesef medya tarafından takdir görüyor ve övülüyor. Türk futbolundaki yerini bilen Beşiktaşlılar olarak Türk futbolunu kimler yönetiyor merak ediyoruz. Türk futbolu nereye gidiyor? Biz Beşiktaş olarak hiçbir zaman böyle bir şeyi onaylamıyoruz. Soyunma odası da basılacaksa onun da alasını yaparız” diye konuştu ve şunları söyledi:

Golü Türkiye gördü ama 4 hakem görmedi

ALMEİDA’nın şutunda topun kale çizgisini geçtiğini tüm Türkiye gördü, ancak maçtaki 4 hakem göremedi. Bunu görmüyorlarsa tek yapacakları şey hakemliği bırakmak. Canımız yandığında medya önünde yaptığımız açıklamaların futbolun marka değerine zarar verdiğine inanmıyoruz. Ancak Türk futbolunu idare edenler tarafından ifade edilen marka değerine maalesef kendileri tarafından beceriksizce zarar verilmekte.

Birileri iyi takım yapıp, iyi futbol oynamakla bu işlerin olmayacağını anlatmak istiyorsa, tarihi yanılgı içindeler. İlerde de bunu görecekler. Takımdaki yıldız oyuncularımızın yaşadıkları sertliğe dikkat çekmemize rağmen hakemler futbol dışı anlamsız sertliğe prim tanıyarak rakiplere cesaret vermekteler. Kimseden yardım ya da ayrıcalık istemiyoruz. Futbolcularımıza basit kartları acımasızca çıkaran hakemlerin en azından hak edilen kartları rakip oyunculara da cesurca göstermelerini bekliyoruz.

Hocamızın geçen hafta tribüne gönderilmesine tepkiliyiz. Hakemlere ağzına geleni ana dilinde, Türkçe ifade eden rakip takım yetkililerini duymayan ya da anlamayan yetkililerin aynı hoşgörüyü bize de göstermelerini rica ediyoruz. Pozisyon gereği itiraz eden oyuncularımıza kart göstermek için hazır bekleyen hakemlerin aynı kartları adeta kendilerini döven oyunculara da göstermesini istiyoruz.

Hep aynı güçler karşımıza çıkıyor

YÜKSELİŞE geçtiğimiz dönemlerde hep böyle hatalarla karşı karşıya kalıyoruz. Nedendir bilinmez uzun yıllardır Beşiktaş’ın bir yerlere gelmek için adımlar attığı anlarda gizli güç diyemeyeceğimiz kişiler tarafından maalesef bu tip hakem olaylarıyla ve saha kapatmalarla karşı karşıya kalıyoruz. Bunlar bizi yıldırmayacak. Güzel futbolumuzu oynamaya devam edeceğiz. Sadece bizim taraftarlarımız değil, diğer takım taraftarları da güzel futbolumuzu izlemeye devam edecek.

Şerefli ikincilikle yine övünürüz

YAPTIĞIMIZ yıldız transferlerden sonra futbolun konuşulduğu birçok yerde Beşiktaş takip ediliyor. İyi şeylerle bahsedilmeyi hak eden ülkemizi bu tip olaylarla rezil etmeye kimsenin hakkı yok. 80 milyonluk bir ülkede halen bir elin parmaklarını geçmeyen hakemlerle uluslararası alanda yer alıyoruz. Niye bu sayıda kalındığını da Oğuz Sarvan’a sormak istiyorum. Biz Beşiktaş’ız, ayrıcalık istemiyoruz. Nasılki geçmişte şerefli ikinciliklerimizle övündüysek yine övünürüz. Türk futbolunu bu hale getirenler bundan sonra neyle övünecekler, merak ediyoruz. Sabrımız yavaş yavaş taşmaya başladı. Beşiktaşlılık duruşumuz kurumlara ve kurullara müdahale etmeyi uygun görmez. Doğru da bulmuyoruz. Ama biliyoruz ki o kurumlarda yer alan Beşiktaşlılar camianın haklarını savunmak için her şeyi yaparlar. Yapamıyorlarsa istifa etmelerini bekliyoruz.

Saha dışı olaylar bizi bağlamaz

BURSASPOR ile yaptığımız maçta saha dışındaki olaylardan dolayı ceza aldık. Önümüzde şimdi Fenerbahçe derbisi var. Bu maçta saha dışında yaşanabilecek olası olaylardan sorumlu olmayacağız. 2 hafta sonra oynanacak derbi maçında hakemlerin bu taraflı tutumları devam ederse ne yapacağız? Arzu etmediğimiz olayların nedeni maalesef hakemler olacaktır. Taraftarlarımız tezahüratlarıyla hakem kararlarını kibarca uyaran, futbolu bilen bir kitledir. Görüyoruz ki dünkü hakemlerle ilgili tezahüratlarla Türk futbolunun geleceği ile ilgili kaygılarda fazlasıyla haklılar.

Beraberliğe şartlanmıştı

KARTAL göz de, şahin göz de koysanız hakemler maçımıza şartlanmış olarak çıkıyorlarsa bu pozisyonu değerlendirmenin imkanı yok. Mustafa Kamil Abitoğlu’nun ismini gördüğümde endişelenmedim. Ama gördük ki şartlanarak maçın berabere bitmesi için yönetim gösterdi. Ancak bundan sonra en sert tepkiyi sorumlular görecek. Hiçbir federasyon yöneticisi maçlarımıza gelmiyor.

Fırat Aydınus Beşiktaşlı değil

İSTANBUL BŞB maçını yöneten hakem Fırat Aydınus, hep Beşiktaşlı olarak bilindi. Fırat Aydınus ise Beşiktaşlı olmadığını ispat etmiştir. Ya da Beşiktaşlı olmadığını ispat etme mecburiyetinde bırakılmıştır. Bizim maçlarımızı yöneten hakemlerden sadece bir veya ikisi iyi yönetim gösterdi. Diğerleri yıldızlarla dolu Beşiktaş’ın maçlarındaki baskıyı kaldıramıyor.

MHK’nin başına yabancı gelsin

HERKES tarafından dillendirilen bir yabancı hakem konusu var. Birkaç kulüp dışında bütün kulüpler hakem hatalarından şikayetçi. Zaman zaman gündeme gelen yabancı hakem konusunu hiçbir zaman onaylamadık. Ama böyle giderse hakem kurulunun başına yabancı birinin getirilmesini uygun bulabiliriz.

Avrupa maçlarında sıkıntı yaşamıyoruz

BEŞİKTAŞ Futbol Komitesi üyesi Cengiz Zülfikaroğlu da, Karabük maçında içeri giren topu gol olarak değerlendirmeyen hakemin o işi yapmaması gerektiğini söyledi. Zülfikaroğlu, UEFA Avrupa Ligi’ndeki maçlarında hakem hataları konusunda sıkıntı yaşamadıklarını belirtip, “Beşiktaş’a karşı bir politika var. Eskiden beri Beşiktaş’a karşı kararlar çok kolay uygulanıyor” dedi.

Topu hep yayıncı kuruluşa atıyorlar

Üç kulvarda mücadele eden tek takım olmamıza rağmen maalesef çarşamba günü akşam saat 20.00’de maç yapıp cumartesi günü de saat 16.00’da oynamamıza anlam veremiyoruz. Bu konuda ne zaman federasyon yetkililerine müracaat ettiysek topu hep yayıncı kuruluşa attılar. Bunun da böyle olmadığını biliyoruz.

Bunları da Beğenebilirsiniz