"Biz de her yere uçmak istiyoruz"

Hürriyet Haber
11 Kasım 2009 - 18:09Son Güncelleme : 11 Kasım 2009 - 18:11

Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Türk Havayolları (THY) gibi istenilen zamanda istenilen yere uçmak istediklerini söyleyerek, “Tek ricamız, havayollarını korumayalım, misafirleri koruyalım” dedi.

 Londra'da Pegasus Havayollarının tanıtım gecesi düzenlendi. Geceye, Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Satış Direktörü Güliz Öztürk, Pegasus KKTC Genel Müdürü Zeki Ziya ve çok sayıda davetli katıldı.

Ali Sabancı'nın sunum yaptığı davetin resepsiyon kısmında ise, Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Yiğit Alpogan ve eşi Bernev Alpogan, Başkonsolos Bahadır Kaleli ve KKTC Londra Temsilcisi Kemal Köprülü yer aldı.

Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, THY'nın Stansted Havaalanından Sabiha Gökçen'e uçuşlarının başladığının anımsatılması üzerine, şöyle konuştu:

“Biz de THY gibi, istediğimiz zaman istediğimiz yere uçmak istiyoruz. Belli ülkelere havacılık hizmetini Türkiye'den THY veriyor. Bu kimseye fayda sağlamıyor. Çünkü THY bir kamu kuruluşu, fiyatlar yükseldikçe misafirler uçmuyor. Tek ricamız, havayollarını korumayalım, misafirleri koruyalım.”

Rekabetin artmasıyla pazarın daha çekici hale geleceğini de kaydeden Sabancı, “Bugün sadece bizden 4 kat büyük bir THY var. Pegasus, bundan sadece 4 yıl önce, 2005'te başladı. Serbest rekabet istiyorum, bir imtiyaz istemiyorum” dedi.

İngiltere'ye ilişkin iki hedeflerinin olduğunu da kaydeden Sabancı, birincisinin pazar payı edinmek, ikincisinin de bundan kar etmek olduğunu bildirdi. Sabancı, şu anda pazar payı edinmek üzere olduklarını kaydederek, İngiltere-Türkiye arasındaki Pegasus uçuşlarını artırmayı hedeflediklerini belirtti.

"BİR GÜN GELECEK KKTC'YE DİREKT UÇUŞLAR YAPILACAK”

Pegasus'un KKTC uçuşlarıyla ilgili bir soru üzerine de Ali Sabancı, KKTC'nin ve Ercan'ın bugünkü durumunun sürdürülebilir bir durum olmadığını söyleyerek, “Bir gün gelecek oraya direkt uçuşlar yapılacak. Yapılmak zorunda. Bir gün gelecek KKTC'deki otel yatırımlarını karşılayacak, otelleri dolduracak direkt uçuşlar yapılacak” dedi.

Uçuşların durdurulduğu günler yaşadıklarını, nedenini sorduklarında yanıtı alamadıklarını da kaydeden Sabancı, “Ama artık o günler geçti, artık herkes Pegasus'u tescilli bir marka olarak görüyor” diye konuştu.

Hem KKTC hem de Türk hükümetinden bir talebi olduğu söyleyen Sabancı, şunları kaydetti:

“Kıbrıs'ın gazı yok, altını yok, petrolü yok, tek bir fırsatı var, o da turizm. KKTC hükümetinin, havayolunu mu koruyacağı, yoksa misafiri mi koruyacağına karar vermesi lazım. Tek ricamız, herkes eşit şartlarda savaşsın ama mutlaka da rekabet olsun.”

Pegasus Havayolları KKTC Genel Müdür Zeki Ziya da, Kıbrıs Türk Hava Yollarından (KTHY) sonra Pegasus'un yüzde 32'lik bir pazar payı olduğunu söyleyerek, Pegasus'un KKTC'ye 2006'dan bu yana seferler düzenlediğini kaydetti. 2009'daki ekonomik krize rağmen, KKTC'de hava taşımacılığında ilk 9 ayda yüzde 12'lik bir artış olduğunu, bunun sebebinin de Pegasus pazarda olması olduğunu sözlerine ekledi.

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı