Biz bu sektörü kolay bulmadık

Hürriyet Haber
19.10.2008 - 11:45 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, otomotiv sektörünün kolay bulunmadığını belirterek, "Sektörün arkasında çok emek vardır, altyapısı sağlamdır. Onun için hiç sıkıntıya girmeden bu dönemde kendimizi yenileyerek yolumuza devam edeceğiz" dedi.

Tüzmen, global krizin Türk otomotiv sanayine etkileri konusunda AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin bugüne kadar otomotiv sanayinde bir değişim ve dönüşüm gerçekleştirdiğini belirterek, zamanında kendilerinin Türkiye'nin hangi sektörlerde başarılı olacağını, tehditleri ve fırsatları değerlendirdiklerini anlattı.
Otomotiv sektörünün o dönemde 4. veya 5. sırada yer aldığını, sektörün ihracatının 1 milyar doları bile bulmadığını hatırlatan Tüzmen, "Dedik ki 'biz otomotivde, kimyada, elektronikte, madende ve seramikte gideceğiz. Otomotiv sektörü de ölçek ekonomisini çok iyi yakalayan çalışmalar yaptı" dedi.
Otomotiv sektörünün ayakta kalabilmesi için rekabet avantajının olabilmesi gerektiğinin altını çizen Tüzmen, bunu sağlayan faktör şartlarının da önemine işaret etti.
Türkiye'de otomotiv sektöründe faktör şartlarının çok iyi olduğunu, yetişmiş insan gücü bulunduğunu anlatan Tüzmen, şöyle devam etti:
"Yerli sermaye ve şirket evlilikleri yoluyla yabancı sermaye, otomotiv sektörüne girdi. Sektör, faktör şartlarında çok iyi noktaya geldi. Talep şartlarında da önemli gelişmeler yaşandı. İçerdeki talep de kişi başına artan alım gücüyle önemli noktalara geldi. Dış talepte ise son derece önemli açılımlar sağlandı. Talep ve faktör şartlarındaki gelişmelere, büyüyen firmalar ve yan sanayi de önemli destek sağladı. Böylece sektörün ihracatı 1 milyar dolardan bugün 21,7 milyar dolara ulaştı. İhracat artışı yılbaşından bu yana yüzde 32,6 olarak gerçekleşti."

"UFAK TEFEK DÜZENLEMELER YAPACAĞIZ"

Kürşad Tüzmen, ABD'den kaynaklanan krizin Avrupa'da alım gücünü etkilediğini, başta panik içinde alınan kararların hane halkını ciddi bir tasarruf eğilimi içine soktuğunu anlatarak, "Orada yöneticiler çok daha soğuk kanlı ifadeler kullanabilselerdi, bu da olmayacaktı. Ama ciddi bir daralma söz konusu oldu. Bu en çok otomotiv sektörünü etkiledi" diye konuştu.
Şu anda sektörün yeni pazarlar konusunda çalıştığını anlatan Tüzmen, şöyle devam etti:
"Böyle dönemler, inişler çıkışlar olur. Bunlar sektörün kendini yenileme dönemleridir. Biz devlet olarak bu sektörün arkasında olduğumuzu söyledik. İç piyasa ve dış piyasa talep şartlarını birbirine eşitleyecek şekilde, iç talebi canlı tutabilirsek, sektör bugünleri çok rahatlıkla atlatabilir. İç talebi canlandırabilmek için biraz mali destekleri devreye sokmanız gerekir, bunun teorisi budur. Pratiğinde de bunu yapacak çalışmaları değerli bakan arkadaşlarımla birlikte gerçekleştirmeye çalışacağız. Bu sektörü biz kolay bulmadık. Bu sektörün arkasında çok emek vardır. Sektör, geleceğini ciddi bir şekilde kurduğu için altyapısı sağlamdır. Onun için hiç sıkıntıya girmeden bu dönemde kendimizi yenileyerek yolumuza devam edeceğiz. Bugünleri de ben rahatlıklıkla atlatabileceğimize inanıyorum. Ufak tefek düzenlemeler yapacağız."
Sektörü kendi birikimleriyle destekleyeceklerini belirten Tüzmen, burada imkanlar ölçüsünde maliye politikalarının da devreye sokulacağını bildirdi.
Böyle dönemlerde, yurt dışında devletlerin, sektörlerin hiçbir şekilde aşağıya inişine müsaade etmediğini ve destek verdiğini hatırlatan Tüzmen, kendilerinin de otomotiv sektörünün inişine müsaade etmeyeceklerini vurguladı.
Tüzmen, "Sektörün, ülkenin hayati sektörlerinden biri olduğunu, savunma sanayisiyle direkt organik bağı bulunduğunu bence mutlaka hepimizin idrak etmesi gerekir" dedi.
Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, otomotiv sektörünün bu yıl sonunda 20 milyar doların üzerinde bir ihracatla yine birinciliği zorlayacağını düşündüğünü söyledi.

-OTOMOTİV BEYİN VE ÖNCÜ SEKTÖR...-

İç pazarın canlı tutulabilmesinin önemine dikkat çeken Tüzmen, Türkiye'deki araç parkının gençleştirilmesi konusunda Otomotiv Distribütörleri Derneğinin (ODD) teklifini çok uygulanabilir gördüğünü belirterek, "Böylesine bir dönüşümün yapılmasının yararlı olacağını düşünüyoruz. Artık dumansız Türkiye kampanyası yapılırken, böylesine bir çalışmaya da destek verilmesi lazım ki rahat rahat karbon salınımlarının daha az olduğu bir ülkede yaşayalım" diye konuştu.
Tüzmen, vergilerin çevreci ve yeni otomobilleri teşvik edecek şekilde değiştirilmesi konusundaki teşvikin uygulamaya konulması için ellerinden geleni yapacaklarını bildirdi.
Otomotiv sektöründeki vergiler konusunda ise Tüzmen, serbest bölge kurucusu bir insan olarak, vergi alınmadığı zaman bunun nasıl yatırıma döndüğünü gözleriyle gördüğünü anlattı.
Serbest bölgeden Hindistan'a gerçekleştirilen yazılım ihracına ve yat üretimine dikkati çeken Tüzmen, bu konuda düşüncelerini şöyle açıkladı:
"(Vergi konusunda sınır illerinde 20 yıl süreyle kurumlar ve gelir vergisi alınmasın, bütün endüstrinin kayışını bu şekilde rahatlıkla yapabiliriz) diyen bir insan olarak vergi dilimlerinde otomotiv sektörüne ve ana sanayilere yapılacak düzeltmelerin çok daha faydalı olacağına inanıyorum. Bence buradaki vergi yükleri azaltılmalıdır. Tabii gelir gider dengeleri dikkate alınarak...Bunlar söylemesi kolay yapması zor işlerdir. Ancak böylesi bir karar alındığı, bu cesaret gösterildiği zaman Türkiye'nin daha fazla vergi tahsil ettiğini de gözlemlemiş bir ülkeyiz. Dolayısıyla ben, öncü ve beyin sektörlerden vergi alınmamasını her zaman savundum. Otomotiv de hem beyin hem de öncü sektördür."
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı