İZMİR HABERLERİ

Biyolojik molekül çalışmasında Türk imzası

AA / Efsun Yılmaz
23.03.2016 - 14:35 |Son Güncelleme :

Behçet ve Ailevi Akdeniz Ateşi hastalıklarının tedavisi için Ege Üniversitesi ve TRPHARM'ın işbirliği ile geliştirilen ve RHP-104 adı verilen biyolojik molekülün Faz 1 klinik çalışmaları başlatıldı

AA / Efsun Yılmaz

İZMİR (AA) - Behçet ve Ailevi Akdeniz Ateşi hastalıklarının tedavisi için Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma-Uygulama Merkezi (ARGEFAR) ve TRPHARM şirketinin işbirliği ile geliştirilen ve RPH-104 adı verilen biyolojik molekülün Faz 1 klinik çalışmaları başlatıldı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, ARGEFAR Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Göksel, Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Uğur Önsel Türk ve sağlık alanında faaliyet gösteren TRPHARM şirketinin Başkanı Tuygan Göker, üniversitenin eski senato salonunda biyolojik molekül çalışmalarına ilişkin basın toplantısı gerçekleştirdi.

Rektör Yılmaz, dünyanın gelecekte en önemli sorunlarının sağlık, su ve çevreyle ilgili olacağını, bu çerçevede ARGEFAR Faz 1 Kliniği'nde çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Ege Üniversitesi bünyesinde birden fazla ilaç geliştirme çalışması yürütüldüğünü ifade eden Candeğer Yılmaz, bölgede görülme sıklığı yüksek Ailevi Akdeniz Ateşi ve Behçet hastalıklarının tedavilerinde kullanılmak üzere bir aday molekül geliştirildiğini, bu molekülün Türkiye'deki ilk Faz 1 çalışmasını da ARGEFAR'da yapacaklarını ifade etti.

İlaç geliştirme konusunda akademik çalışmayı gerçekleştirdiklerini, ilacın ruhsatlandırılması için sürecin devam edeceğini dile getiren Prof. Dr. Yılmaz, yatırımcı firma TRPHARM ile ilacın 5-8 yıl arasında piyasaya çıkabileceğini bildirdi.

- "Kişiye özel tedavi uygulanacak"

ARGEFAR Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Göksel de ilaç geliştirmede uzun bir sürecin söz konusu olduğunu, ilaçların önce hayvanlarda denendiğini, güvenli ve etkili olması durumunda insanlarda Faz 1 çalışmaları başlatıldığını anlattı.

Araştırmalar kapsamında geliştirilen biyolojik ajanın spesifik bir hedefi belirlediğini ve etkisini baskıladığını dile getiren Göksel, "O ajanla dünyada ilk Faz 1 çalışmasını gerçekleştireceğiz. Bütün ilaçlar piyasaya çıkmadan sağlıklı bireylerde güvenlik ve etki açısından araştırılıyor. Bu molekülle ilk çalışma olacak." dedi.

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Uğur Önsel de yenilikçi tedaviler sayesinde Türkiye'de son 20 yılda ortalama yaşam süresinin 6 yıl uzadığını belirterek "İlaç hastalığın oluş mekanizmasına doğru hareket edecek. Cilt altı enjeksiyon yöntemiyle uygulanması hedefleniyor. Kişiye özel tedavi uygulanacak." diye konuştu.

TRPHARM Başkanı Tuygan Göker de Türkiye'nin sadece yurt dışındaki ilaç çalışmalarını takip eden ve çok uluslu klinik programlara katılmaya çalışan bir ülke olmaktan çıkacağını, TRPHARM'ın Türkiye'de biyoteknolojik ilaç üretilmesine destek vereceğini ifade etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Biyolojik molekül çalışmasında Türk imzası hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Mart 2016 tarihinde saat 14 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Biyolojik molekül çalışmasında Türk imzası haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

20 Ekim 2019, Pazar
 • İmsak
  05:56
 • Güneş
  07:18
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  16:05
 • Akşam
  18:35
 • Yatsı
  19:51
Sayfa Başı