ÇANKIRI HABERLERİ

Biyolojik Çeşitlilik ve Biyokaçakçılık Çalıştayı

AA / Özgür ALANTOR
11 Aralık 2014 - 17:19Son Güncelleme : 11 Aralık 2014 - 17:19

- Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yorulmaz: - "Günümüzde Avrupa'da yayılış gösteren birçok hayvanın gen kaynağı Anadolu'da, Türkiye'de"

AA / Özgür ALANTOR

ÇANKIRI (AA) - Çankırı Karatekin Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tarkan Yorulmaz, Avrupa'da yayılış gösteren birçok hayvanın gen kaynağının Anadolu'da olduğunu söyledi.

Yorulmaz, Çankırı Karatekin Üniversitesi ile Orman ve Su İşleri Bakanlığınca düzenlenen "Biyolojik Çeşitlilik ve Biyokaçakçılık Çalıştayı"nda Türkiye'nin biyokaçakçıların hedefinde bulunduğunu anlattı.

Biyolojik çeşitliliğin aynı zamanda yaşam çeşitliliği anlamında da geldiğini belirten Yorulmaz, "Türkiye'nin biyolojik çeşitliliği zengin. Bu, olumlu bir durum ama aynı zamanda biyolojik kaçakçılığın cazibe merkezi haline geldiği için dikkat edilmesi gereken bir durum" ifadesini kullandı.

Biyolojik zenginliklere sahip çıkılması gerektiğine dikkati çeken Yorulmaz, "Biyolojik varlıklarımıza sahip çıkmadığımızda başka ülkeleri zengin etmiş olacağız ya da teknolojik olarak daha iyiye gitmelerini sağlamış olacağız. Biyolojik kaçakçılıkta kaçırılan şeyin ne işe yaradığını sorgulamamak gerekir. O, bizim değerimizdir, buranın ürünüdür. Belki de ileride bu konudan yararlanacağız. Bu işe böyle bakmak lazım" diye konuştu.

Türkiye'nin biyolojik çeşitliliğin ne olduğunun iyi bilinmesi gerektiğini aktaran Yorulmaz, ulusal ölçekte korunması gerekli türlerin belirlenmesinin ihtiyaç olduğunu anlattı.

Yorulmaz, "Bilimsel araştırmaların önü açılmalı" diyerek, şunları kaydetti:

"1700'lü yıllarda yarasalarla ilgili dünyaya Türkiye'den tanıtılan birçok tür var. Biz ne kadar bilimsel çalışmaların önünü açarsak yabancılar için özgün olma durumu ortadan kalkar. Bugün Türkiye'nin biyokaçakçılığa konu olmasının sebebi birçok konuda açığımızın olması. Birçok alanda çalışılacak konunun hala olmasıdır. Bunun önüne geçmek için bilimsel araştırmaların önünü açmak gerek.

Çankırı, hem Batı Karadeniz hem de Orta Anadolu'nun biyolojik çeşitliliğine sahip. Günümüzde Avrupa'da yayılış gösteren birçok hayvanın gen kaynağı Anadolu'da, Türkiye'de. Milyarlarca yıl önce dünya buz devrini yaşamış. Daha kuzey bölgelerden buzullar aşağı inerken soğuktan kaçan türlerin sığındığı yer orta Anadolu olmuş."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Çankırı haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Çankırı haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Biyolojik Çeşitlilik ve Biyokaçakçılık Çalıştayı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ÇANKIRI NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:55
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   16:46
  • Akşam
   19:42
  • Yatsı
   21:18
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı