Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  bitly kullananları bekleyen tehlike

  Hürriyet Haber
  21.04.2016 - 07:16 | Son Güncelleme: 21.04.2016 - 07:19

  bit.ly gibi bağlantı kısaltıcılar işleri kolaylaştırıyor olabilir. Ama bunun da ağır bir bedeli var!

  İnternet üzerinde gezinirken, bağlantı kısaltıcıları kullanan hemen herkes, tehlikelerini de düşünmüş olmalı. Sadece bir blog yazısını kaydederken bu kısaltıcıların kullanımı büyük bir sorun yaratmasa da, evinizin yolunu tarif eden bir Google Maps rotasını kısalttığınız zaman büyük bir sorun ile karşılaşabilirsiniz. 

  En çok hangi uygulamaları kullanıyoruzEn çok hangi uygulamaları kullanıyoruz?

  Cornell Tech araştırmacılarının sundukları yeni bir makale, bağlantı kısaltıcılar hakkındaki mahremiyet şüphelerini, özellikle Google ve Microsoft tarafından bit.ly kısaltma aracı kullanılarak hazırlanan bağlantılar hakkında, ortaya çıkartmakta. Bazen hassas veriler içerebilen Google Maps ve Microsoft'un OneDrive bağlantıları gibi bağlantıların altı karakterli bağlantılara kısaltılmaları, insanların rastgele karakter kombinasyonları deneyerek bu bağlantılara ulaşabilme ihtimallerini ortaya çıkartmakta. Tabii ki bu durum sıradan bir kullanıcının tehlike yarattığı anlamını taşımıyor. Hacker'lar, belli yöntemleri kullanıp harf kombinasyonlarını ardı ardına deneyerek, sizin kısaltılmış bağlantınızı ele geçirebilirler.

  Kısacası hassas bilgilerinizi paylaşırken, bağlantı kısaltıcıları mümkün olduğunca kullanmamanızda yarar var. Aksi halde kimsenin ulaşamayacağını düşündüğünüz bilgileriniz, kolayca kötü niyetli ellere geçebilir.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İNTERNETİN YOK ETTİĞİ 15 ŞEY

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı