Bitlis Haberleri

BİTLİS HABERLERİ

  Bitlis’te resim sergisi açıldı

  DHA
  03 Mart 2017 - 18:01Son Güncelleme : 03 Mart 2017 - 18:02

  Bitlis’te resim sergisi açıldı

  Özcan ÇİRİŞ / BİTLİS,(DHA)-TÜRKİYE Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (GESAM) tarafından Bitlis’te yağlı boya, sergisi açıldı. 32 eserin sergilendiği sergi 1 hafta boyunca açık kalacak.

  Bitlis Kültür Merkezi Sergi salonunda gerçekleştirilen sergi açılışına Bitlis Valisi Ahmet Çınar, Bitlis Eren Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sabir Rüstemli, Tatvan Kaymakamı M. Ali Özkan, bazı kurum amirleri ve sanatçılar katıldı. Açılışta konuşan Bitlis Valisi Ahmet Çınar, sanata ve sanatçıya gereken önemin verilmediğini belirterek, şöyle konuştu:

  "Sanatsal anlamda çok parlak olmayan bir durumumuz var. Buradaki başka meşguliyetlerin fazlalığından olsa gerek. Ancak herkesin en çok ihtiyaç duyduğu şey sanattır. O olmadan bir toplumun gelişmesi ve kalkınması mümkün değildir. Çünkü Allah bile her şeyi estetik üzerine yaratmıştır. Kuranı kerimi bile gönderirken, bir anayasa metni gibi gönderebilirdi. Ama onu bir şiir kitabı olarak göndermiş. Onda da bir estetik var. Ama maalesef biz tam tersine islam toplumu olarak resme günah, müziğe günah, ona günah buna günah diyerek, Allah her şeyi estetik üzerine yaratmasına rağmen o kendi sığ yorumlarımızla bu işin önünü kesmişiz. Fakat bu konuda yeni yeni uyanışlar var. Bu da sevindirici bir yönüdür. Bütün sanatçılar bizim baş tacımızdır. Toplumun içerisinde onlara yön veren mesajlar ileten kişilerdir. Ben herkesin eline sağlık diyorum. Şehrimize de hoş geldiniz diyorum. Burada tanıtım konusu da bir sorun olmuş. Bu sergiyi daha geniş kesimlere ulaştırarak daha çok insanı buraya toplamak gerekirdi. Bu da bizim eksiğimiz olsun"

  GESAM Yönetim Kurulu Üyesi Nezih Demirtepe ise asıl amaçlarını sergi açmak değil, telif hakları konusuna dikkat çekmek olduğunu söyledi. Demirtepe, "GESAM Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü bünyesinde 30 yılı aşkındır çalışmaları bulunan GESAM telif haklarını korumak için uğraşıyor. Bizim işimiz aslında sergi açmak değil. Telif haklarını hatırlatmak için bir vesile olsun diyoruz. Bu sergi 64’ncü sergimiz. Manisa’dan başladık. Sıra buraya geldi. Bir hafta süre ile açık kalacak" diye konuştu.

  Konuşmaların ardından sanatçılar ve sergiye katılanlar sergiyi gezdi. Açılış katılım sertifikalarının verilmesi ve ikramın ardından sona erdi.  FOTOĞRAFLI

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  BitlisBugün8 ºCKısa Sağınak Yağışlı
  • Perş7 ºC
  • Cuma6 ºC
  • Cmts8 ºC
  • Pazr8 ºC
  • Pzts7 ºC
  • Salı6 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı