BİTLİS HABERLERİ

Bitlis’te pomza ve perlit çalıştayı

DHA
18.05.2017 - 14:32Son Güncelleme :
DHA

Özcan ÇİRİŞ/BİTLİS,(DHA)-BİTLİS Valiliği, Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) ve Tatvan Ticaret Odası tarafından "Pomza ve Perlit Çalıştayı" yapıldı. 

Eren Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda baslayan çalıştaya, Bitlis Valisi Ahmet Çınar, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, Tatvan Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Bilal Dağdağan, kurum amirleri, akademisyenler ev İran’dan misafirler katıldı.

Çalıştay’ın açılış konuşmasını yapan Bitlis Eren Üniversite Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, eğitim ve öğretim dışında önemli görevlerinden birinin de araştırma yapmak olduğunu söyledi. Rektör Yardım, "Bunu yaparken de toplumun yararına olan konuları tespit eder, içinde bulunduğu toplumun ekonomik, sosyo-kültürel dinamiklerini öncelikli olarak çalışmaya gayret gösterir. Bu üniversitenin o topluma borcudur. Bu çalıştay çok hızlı bir şekilde organize edilerek bu aşamaya gelindi. Bundan sonra da bütün paydaşları bir araya getirerek uluslararası bir sempozyum haline dönüştürme gayretimiz olacaktır" dedi.

TÜRKİYE'NİN POMZASININ YÜZDE 70'İ BİTLİS'TE
Daha sonra kürsüye çıkan Bitlis Valisi Ahmet Çınar, Bitlis'in kalkınması için herkesin görevi bulunduğunu söyledi. Çınar, "Kurumlarımızın, STK’larımızın, hocalarımızın, üniversitemizin, ticaret odalarımızın, bu şehrin kalkınmasında birey olarak her birimizin sorumlulukları var. Pomza ve perlit rezervlerinin yüzde 70’ide Bitlis’te. Amerika’ya kadar ürün gidiyor. Giderek gelişen, büyüyen, çeşitlenen bir sektör. Kozmetiğe kadar kullanılan bir ürün. Şimdi sanayimiz zayıf nerdeyse yok. Ekonomik verilerimiz düşük. Bölgemizin sorun ve sıkıntıları ortada. İşsizlik sorunu Türkiye’de en üst seviyede olan illerden bir tanesi. Milli gelir ve kalkınmışlık itibariyle de Türkiye’nin sonunda yer alıyor. Sadece pomza ve perlit ürünüyle bir çıkış yakalayabiliriz. Buradan kamyonlarla toprak göndermek bir nebze ekonomik faaliyettir. Ama bu biraz işin hamallığına giriyor. Bu Allah’ın verdiği nimeti hoyratça kullanan, kendini yormayan ucuzluğa kaçmış olur. Bu çalıştayı çok önemli. Bu çalışmaların arkasının gelmesi lazım. Bunun ürüne, üretime ve ekonomiye yansıması gerek. Üniversitemizde yeni atılımların olacağına inanıyorum" dedi. 

MİLLİ KAYNAĞIMIZI HEBA ETTİK
Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bilal Dağdağan ise pomzanın çok kıymetli olduğunu belirterek, "Biliyoruz ki pomza inşaat sektöründe, gıda, kozmetik, su damıtma, tıp alanlarında kullanılıyor. Topraksız tarımda kullanılıyor. Yıllarca milli servetimizi, milli kaynağımızı üç kuruşa heba ettik. İnşallah bu çalıştaya katılan hocalarımızdan alacağımız fikirlerle katma değeri daha yüksek seviyelere ulaştırmayı hedefliyoruz"dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bitlis haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bitlis haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bitlis’te pomza ve perlit çalıştayı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  BİTLİS NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   04:41
  • Guneş
   06:18
  • Öğle
   12:07
  • İkindi
   15:11
  • Akşam
   17:36
  • Yatsı
   19:01
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı