BİTLİS HABERLERİ

Bitlis’te ‘Mera Islah ve Amenajman Projesi’ uygulanmaya başlandı

DHA
12.04.2018 - 10:54Son Güncelleme :
DHA

Özcan ÇİRİŞ/BİTLİS,(DHA)-BİTLİS ve çevresindeki mera alanlarının ıslahı ve hayvan varlığının kaba yem ihtiyacını artırarak, verime yansıtılması için uygulanan proje kapsamında 380 dekarlık alana tohumlama yapıldığı belirtildi.

Bitlis Gıda, Tarım ve hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 6 farklı projenin daha uygulanacağı, ‘Mera Islah ve Amenajman Projesi’ kapsamında Tatvan ilçesine bağlı Adabağ köyünde uygulama yapıldığı ifade edildi.

3 yıl sürecek projede 380 dekarlık alana 1990 kilogram yonca tohumu ekildiği belirtilen açıklamada, amacın, köyde bulunan düşük verimli meraların durumunun düzeltilmesi, düzensiz yapılan otlatmanın bir sisteme kavuşturulması, meralara olan aşırı baskının kaldırılması için kaba yem üretimini arttırmak olduğu vurgulandı.

Ayrıca proje kapsamında, meralar ve tarla tarımı içerisinde yem bitkileri alanlarını ve birim alana olan verimi yükselterek, hayvanların kaba yem açığını gidermek suretiyle hayvan başına olan verim düşüklüğünü gidermek olduğnu dile getiren İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fatih Asak, “Bu yıl içerisinde farklı ilçelerimizde 6 proje daha hayata geçirilecek. İl Müdürlüğümüzce Hayvancılığımızın gelişme noktasındaki her türlü projeden çiftçilerimizi yararlandırmak için azami gayret göstereceğiz” dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bitlis haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bitlis haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bitlis’te ‘Mera Islah ve Amenajman Projesi’ uygulanmaya başlandı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı