Bitlis Haberleri

BİTLİS HABERLERİ

  Bitlis’te büyükbaş hayvanları telef eden hastalık araştırılıyor

  DHA
  15 Mart 2017 - 11:47Son Güncelleme : 15 Mart 2017 - 11:48

  Bitlis’te büyükbaş hayvanları telef eden hastalık araştırılıyor

  Özcan ÇİRİŞ- Fettah YEŞİLYAPRAK/BİTLİS, (DHA)- BİTLİS’te son aylarda ortaya çıkan bir hastalık büyükbaş hayvanların telef olmasına neden oluyor. Veteriner hekimler hastalığa Sarmonella mikrobunun sebep olabileceğini ve insanlara da bulaşma ihtimali olduğunu söyledi.
  Bitlis’in merkeze bağlı Kokarsu Köyü Çubuklu mezrasında son 2 ay içerisinde 50’ye yakın büyükbaş hayvan telef oldu. Hayvanların ölümüne neden olan ve henüz kesin teşhisi konulmayan hastalık köylüleri endişendiriyor. Köylülerden Eyüp Demirkanoğlu, önlem alınmazsa köylerinde hayvan kalmayacağını söyledi. Hayvanlardan alınan numunelerden hastalığın kesin olarak tespit edilmediğini anlatan Demirkanoğlu, "Hayvanlarımız ilk önce hızla kilo kaybediyor ve felç geçirerek telef oluyor. Telef olan hayvanlarımızın çoğu gebe olanlar. Kurtarabildiklerimize de bakmakta güçlük çekiyoruz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızdan destek istiyoruz. En azından hastalığın tespit edilmesini ve alınması gereken tedbirleri öğrenmek istiyoruz. Sadece hastalık bizde değil, diğer köylerde de görüldü. Ancak en fazla hayvan bizim köyde telef oldu" dedi.
  ANTİBİYOTİKLERE DAYANIKLI BİR MİKROP
  Bitlis'in Tatvan İlçesi'nde görev yapan veteriner Adem Yanlı, antibiyotiklere dayanıklı bir mikropla karşı karşıya olduklarını söyledi. Yanlı, "Hayvanların vitaminsiz kaldığı, bakım ve belslenme şartlarının ağır olduğu dönemlerde bu hastalık ortaya çıkıyor. Hızlı bir ölüm oluyor. Antibiyotiklere dayanıklı bir mikropla karşı karşıyayız. Bunun teşhisini de bizim şartlarımızda ortaya koymamız oldukça güç. Laboratuarlar dahi kesin bir sonuca varamadı. Erken davranıldığında ilaçla sonuç alınabiliyor. Ancak hayvan özellikle ağır gebe ise kurtulma imkanı yok" dedi.
  Bu hastalığın hayvanlara bulaşmasında birinci etkenin tüketilen saman ve otların olduğunu da belirten Yanlı, "Bölgede gezer samanı dediğimiz makinenin her türlü ot ile birlikte tarlada bulunan değişik hayvanları da parçalara ayırarak ota karıştırmasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Burada en büyük şüpheli de kamplumbağadır. Onlardaki sarmonella mikrobu bu hastalığa yol açabiliyor. Bu hastalık insanlara da bulaşması halinde tedavisi mümkün olmayan ölümlere neden olabilir. Sarmonella mikrobunun en büyük özelliği etkisini gösterdikten sonra kısa sürede kaybolmasıdır. Bu nedenle teşhis koymada sıkıntı yaşanabiliyor" dedi.
  Bitlis Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri ise büyükbaş hayvan ölümlerini yaşandığı Kokarsu Köyü'ne veteriner hekimlerin gönderdiğini ve konunun titizlikle incelendiğini söyledi.

  FOTOĞRAFLI

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  BitlisBugün8 ºCKısa Sağınak Yağışlı
  • Perş7 ºC
  • Cuma6 ºC
  • Cmts8 ºC
  • Pazr8 ºC
  • Pzts7 ºC
  • Salı6 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı