BİTLİS HABERLERİ

Bitlis’te büyükbaş hayvanları telef eden hastalık araştırılıyor

DHA
15 Mart 2017 - 11:47Son Güncelleme : 15 Mart 2017 - 11:48

Bitlis’te büyükbaş hayvanları telef eden hastalık araştırılıyor

DHA

Özcan ÇİRİŞ- Fettah YEŞİLYAPRAK/BİTLİS, (DHA)- BİTLİS’te son aylarda ortaya çıkan bir hastalık büyükbaş hayvanların telef olmasına neden oluyor. Veteriner hekimler hastalığa Sarmonella mikrobunun sebep olabileceğini ve insanlara da bulaşma ihtimali olduğunu söyledi.
Bitlis’in merkeze bağlı Kokarsu Köyü Çubuklu mezrasında son 2 ay içerisinde 50’ye yakın büyükbaş hayvan telef oldu. Hayvanların ölümüne neden olan ve henüz kesin teşhisi konulmayan hastalık köylüleri endişendiriyor. Köylülerden Eyüp Demirkanoğlu, önlem alınmazsa köylerinde hayvan kalmayacağını söyledi. Hayvanlardan alınan numunelerden hastalığın kesin olarak tespit edilmediğini anlatan Demirkanoğlu, "Hayvanlarımız ilk önce hızla kilo kaybediyor ve felç geçirerek telef oluyor. Telef olan hayvanlarımızın çoğu gebe olanlar. Kurtarabildiklerimize de bakmakta güçlük çekiyoruz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızdan destek istiyoruz. En azından hastalığın tespit edilmesini ve alınması gereken tedbirleri öğrenmek istiyoruz. Sadece hastalık bizde değil, diğer köylerde de görüldü. Ancak en fazla hayvan bizim köyde telef oldu" dedi.
ANTİBİYOTİKLERE DAYANIKLI BİR MİKROP
Bitlis'in Tatvan İlçesi'nde görev yapan veteriner Adem Yanlı, antibiyotiklere dayanıklı bir mikropla karşı karşıya olduklarını söyledi. Yanlı, "Hayvanların vitaminsiz kaldığı, bakım ve belslenme şartlarının ağır olduğu dönemlerde bu hastalık ortaya çıkıyor. Hızlı bir ölüm oluyor. Antibiyotiklere dayanıklı bir mikropla karşı karşıyayız. Bunun teşhisini de bizim şartlarımızda ortaya koymamız oldukça güç. Laboratuarlar dahi kesin bir sonuca varamadı. Erken davranıldığında ilaçla sonuç alınabiliyor. Ancak hayvan özellikle ağır gebe ise kurtulma imkanı yok" dedi.
Bu hastalığın hayvanlara bulaşmasında birinci etkenin tüketilen saman ve otların olduğunu da belirten Yanlı, "Bölgede gezer samanı dediğimiz makinenin her türlü ot ile birlikte tarlada bulunan değişik hayvanları da parçalara ayırarak ota karıştırmasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Burada en büyük şüpheli de kamplumbağadır. Onlardaki sarmonella mikrobu bu hastalığa yol açabiliyor. Bu hastalık insanlara da bulaşması halinde tedavisi mümkün olmayan ölümlere neden olabilir. Sarmonella mikrobunun en büyük özelliği etkisini gösterdikten sonra kısa sürede kaybolmasıdır. Bu nedenle teşhis koymada sıkıntı yaşanabiliyor" dedi.
Bitlis Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri ise büyükbaş hayvan ölümlerini yaşandığı Kokarsu Köyü'ne veteriner hekimlerin gönderdiğini ve konunun titizlikle incelendiğini söyledi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bitlis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bitlis ilinden Bitlis’te büyükbaş hayvanları telef eden hastalık araştırılıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Mart 2017 tarihinde saat 11 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bitlis’te büyükbaş hayvanları telef eden hastalık araştırılıyor haberi güncellenecektir.

  BİTLİS NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Temmuz 2017, Perşembe
  • İmsak
   02:55
  • Guneş
   04:57
  • Öğle
   12:29
  • İkindi
   16:22
  • Akşam
   19:40
  • Yatsı
   21:25
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı