Eğitim Haberleri

  Bitlisli kızlar, 2014'te okullu oldu

  AA
  31.12.2014 - 15:01 | Son Güncelleme:

  Bitlis'te kız çocuklarının eğitime kazandırılması amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında, tüm kızların okula kazandırıldığı belirtildi.

  İl Milli Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde gönüllü öğretmenler tarafından kent merkezi, ilçe ve köylerde yürütülen kız çocuklarının eğitime kazandırılması çalışmaları, sonuç verdi.

  Bölgenin değerlerini göz önünde bulundurmaya çaba gösteren İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ilk olarak kent genelinde sadece kız öğrencilerin barınacağı pansiyonlar hazırladı. Daha sonra gönüllü öğretmenlerden oluşturulan ikna ekibiyle köy köy gezerek kızlarını okula göndermeyen aileleri ikna eden müdürlük, yıl içinde yaptığı çalışmalarla kentte okula gönderilmeyen tüm kız çocuklarını eğitime kazandırdı.

  İl Milli Eğitim Müdürü Mürteza Oğur, kentte yıl içinde yaptıkları eğitim faaliyetlerini değerlendirdi. Oğur, bölgede eskiden beri var olan kız çocuklarının eğitime kazandırılması sorununu bu yıl tamamen çözüme kavuşturduklarını bildirerek, şöyle konuştu:
  "Kız çocuklarımızla ilgili en büyük sorunumuz onları okula yerleştirmekti. Bölge muhafazakar bir yapıda olduğu için velilerimiz karma bir yerde çocuklarını okutmak istemiyordu. Onun için kent genelinde imam hatip liselerini kız erkek diye ayırdık. Kız pansiyonlarımızın sayısını artırdık. Bu çalışmalarla kızlarımızı dışarıda bırakmadık. Aileler ve çocuklarımız da eğitime büyük rağbet gösterdi. Kızların eğitime kazandırılması anlamında çok iyi bir durumdayız."

  "Eğitimde başarı oranını diğer yıllara oranla yüzde 4 artırdık"

  Kentin eğitimdeki başarısını da 2014 yılında yüzde 4 artırdıklarını anlatan Oğur, öğrencileri YGS, LYS ve TEOG'a hazırlamak için de destek kursları açtıklarını belirtti.

  Oğur, okullarda açılan kurslarda öğrencilerin herhangi bir ücret ödemeden sınavlara hazırlandığına değinerek, "Üniversite sınavlarına hazırlanan öğrenciler için maddi durumu iyi olmayanlara kitap desteği sunacağız. Genel anlamda ilimizde sınıf ortalamaları 28 öğrenciden oluşuyor" dedi.

  "Eğitime 45 milyon liralık yatırım yapıldı"


  2014 yılında eğitime büyük yatırımların yapıldığını ve bu yatırımların hayırsever iş adamlarının desteği ile olduğunu söyleyen Oğur, bu yıl 183 derslik, 68 lojman, 5 spor salonu ve 400 kişilik iki yemekhane, 300 öğrenci kapasiteli pansiyon yapıldığını dile getirdi.

  Oğur, yapımı devam eden 11 projeleri olduğuna işaret ederek, eğitime 45 milyon liralık yatırım yapıldığını sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı