« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bitlis'in gururu

Atlet Sevgül Kahraman, bir ilki başararak milli takıma girmeyi başaran ilk Bitlisli bayan atlet oldu.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Atletizm Milli Takım Antrenörü ve Atletizm Bitlis İl Temsilcisi Fadıl Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bursa Uludağ'da düzenlenen Dünya Yıldızlar Dağ Koşusu Challenge Şampiyonası milli takım seçmelerinde, Bitlisli bayan atlet Sevgül Kahraman'ın Türkiye üçüncülüğünü elde ederek, milli takıma girdiğini söyledi.

Bitlis'ten ilk kez atletizm branşında bir bayan sporcunun milli takıma girdiğini ve bunun mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Kara, şöyle konuştu:
“Seçmelerde iyi bir performans sergileyen Sevgül Kahraman, Türkiye üçüncüsü oldu. Kendisini kutluyorum ve başarılarının devamını diliyorum. Sevgül Kahraman, 2009 yılında atletizme başladı. Kahraman, Adilcevaz'da ilköğretim okulunu bitirdikten sonra, ailesi okula göndermek istemiyordu. Sevgül Kahraman beni aradı ve ailesinin kendisini okula göndermediğini söyledi. Ben de bu konuyu ildeki yetkililere ilettim. Ardından Kahraman'ın yaşadığı Adilcevaz'ın Mollafadıl köyüne gittim ve genç kızın ailesini, kızlarını okutmaları yönünde ikna ettim. Kahraman'ı Bitlis merkeze getirdikten sonra, Bitlis Belediye Başkanı Fehmi Alaydın, bütün masraflarını karşıladı. Sevgül Kahraman atletizme başlayarak, Bitlis Spor Lisesi sınavlarını kazandı ve şu anda eğitimine devam ediyor.”

Sevgül Kahraman'ın Fenerbahçe Kulübüne de transfer olduğunu anımsatan Kara, yaptıkları çalışmalarla Kahraman'ın kendisini yetiştirdiğini ve çok iyi bir bayan atlet olduğunu ifade etti.

Kara, Kahraman'ın Uludağ'da yapılan milli takım seçmelerine katıldığını ve iyi bir performans sergilediğini vurguladı.

“KAHRAMAN'IN BAŞARISI ÖRNEK OLACAK”

Sevgül Kahraman'ın elde ettiği başarının kentte yaşayan diğer kızlara da örnek olacağını ve onları da spor yapmaya teşvik edeceğini kaydeden Kara, Bitlis'ten ilk defa atletizm branşında milli takıma bayan sporcu vermenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Kara, Kahraman'ın, 25 Haziran'da Slovenya'nın Gorenjavas kentinde yapılacak Dünya Yıldızlar Dağ Koşusu Challenge Şampiyonası'na katılacağını bildirdi.

“BİR GÜNDE 4 SPORCUMUZ MİLLİ TAKIMA GİRDİ”

Uludağ'daki milli takım seçmelerinde ayrıca, genç erkeklerde Sönmez Dağ'ın Türkiye 2'ncisi, Yetkin Tunçtan'ın Türkiye 3'üncüsü, ilk defa büyük erkekler kategorisinde yarışan Rıdvan Bozkurt'un da Türkiye 4'üncüsü olduğunu belirten Kara, bir gün içinde biri bayan olmak üzere milli takıma 4 sporcu vermenin gururunu yaşadıklarını söyledi.

Kara, başarılarının devam edeceğine inandığı bu sporcuların 12 Haziran'da Sırbistan'ın Dimitravgrad kentinde düzenlenecek Balkan Dağ Koşusu Şampiyonası'na katılacaklarını söyledi.

Dünya Dağ Koşusu ve Balkan Dağ Koşusu Şampiyonaları'nda birinciliği hedeflediklerini bildiren Kara, şampiyonalara sıkı bir şekilde hazırlandıklarını kaydetti.

Bursa'da 10 Temmuz'da yapılacak Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonası'na da katılacaklarını da belirten Kara, bu şampiyonayı çok önemsediklerini ve birinciliği elde ederek kürsüye çıkmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler