BİTLİS HABERLERİ

Bitlis’teki Engelliler Ücretsiz Ulaşım İstiyor

IHA
28.07.2015 - 16:13Son Güncelleme :

BİTLİSTEKİ ENGELLİLER ÜCRETSİZ ULAŞIM İSTİYOR

IHA

Türkiye Sakatlar Derneği (TSD ) ve Bitlis Merkez Engelliler Derneği (BİMED), şehir içi ulaşımda ücretsiz faydalanmak istediklerini dile getirdiler.
Engelli vatandaşların toplumda dışlandığı iddiasında bulunan dernek yetkilileri, bu sorunun bir an önce çözülmesi için gerekli adımların ivedilikle atılmasını istediler. Bitlis merkez ve ilçelerinde yaklaşık 5 bin engelli vatandaşın olduğunu belirten Türkiye Sakatlar Derneği (TSD ) ve Bitlis Merkez Engelliler Derneği Başkanı Ahmet Koçyiğit, Türkiye’nin birçok ilinde engelli vatandaşların ücretsiz ulaşımdan faydalandığını dile getirerek, bu sistemin Bitlis’te de uygulanmasını istedi. Her bireyin bir engelli adayı olduğuna dikkat çeken Koçyiğit, “Her birey bir engelli adayıdır. Engelli vatandaşlarımız bu toplumun birer fertleridir. Bu fertlere sahip çıkılmalıdır. Engelliler toplumdan dışlanmamalı bilakis topluma kazandırılmalıdır. Ama gelinen noktaya baktığımızda hala engelli vatandaşlarımız birçok sorunla karşı karşıyadır. Kimse gerçek anlamda bu sorunlara eğilmemektedir. Engelli vatandaşlara 3 ayda bir verilen engelli maaşıyla baş başa bırakılmıştır” dedi.
Koçyiğit, şehir içi belediye otobüslerinde engelli vatandaşların ücretsiz faydalanması gerektiğini dile getirerek, “Türkiye’nin birçok ilinde engelli vatandaşlar şehir içi ulaşımlarda ücretsiz faydalanmaktadır. Bu sistemin Bitlis içinde uygulanmasını istiyoruz. Daha önce defalarca belediye yetkilileriyle ve belediye başkanlarıyla görüşerek bu isteğimizi dile getirdik. Maalesef 16 aydır dile getirdiğimiz bu isteğimize duyarsız kalındı. Sadece yüzde 70 raporu olan engellilerimize öğrenci tarifesi üzerinde ücret alınıyor. Ama bizler bu engellilerimizin mağduriyetlerinin göz önünde bulundurularak, yüzde 40 ve üzeri raporu olan tüm engelli kardeşlerimizin il ve ilçelerde şehir içi belediye taşımacılığında ücretsiz faydalanmasıdır. Bunu defalarca belediye yetkililerine ve diğer etkili ve yetkili kurumlara bildirmemize rağmen kimse ilgilenmiyor. Tüm yetkilileri engelli vatandaşların sorunlarını çözmeye davet ediyorum” diye konuştu.
Koçyiğit, engelli vatandaşlara engel olmayacak ortamların oluşturulması gerektiğini ifade ederek, kaldırımlar başta olmak üzere tüm resmi ve özel kurum ve sektörlerde engelli vatandaşların durumları göz önünde bulundurularak dizayn edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bitlis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bitlis ilinden Bitlis’teki Engelliler Ücretsiz Ulaşım İstiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Temmuz 2015 tarihinde saat 16 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bitlis’teki Engelliler Ücretsiz Ulaşım İstiyor haberi güncellenecektir.

BİTLİS NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:29
 • Guneş
  07:13
 • Öğle
  12:17
 • İkindi
  14:44
 • Akşam
  16:59
 • Yatsı
  18:32
Sayfa Başı