BİTLİS HABERLERİ

Bitlis’te Sebzeler Soğuktan Naylonla Korunuyor

IHA
31.10.2015 - 14:11Son Güncelleme :

BİTLİSTE SEBZELER SOĞULTAN NAYLONLA KORUNUYOR

IHA

Bitlis ve ilçelerinde havaların iyiden iyiye soğumaya başlamasıyla sebze bahçelerinde kalan ürünlerin soğuktan etkilenmemesi için üzerleri naylon poşetlerle kapatılıyor.
Yazdan arta kalan fasulye, domates, patates, lahana ve biber gibi sebze ürünlerini soğuktan korumak için ya başlarına poşet bağlayan ya da üzerlerini komple naylon çadırlarla örten vatandaşlar, bu sayede aralık ayı sonuna kadar bahçelerinde yetiştirdikleri sebzeleri soğuktan koruyor. Bu sayede hem ürünleri soğuktan koruyan vatandaşlar hem de yılın büyük bölümünde hormonsuz doğal şartlarda yetişmiş ürünlerden tüketmiş oluyor. Patatesler bahçelerde kazılan çukurlara bırakılıp üzeri naylonlarla sarılıp soğuktan korunurken, tam dolgunlaşan dolmalık lahanalar ise poşetlere giriyor. Domates ve biberlerin üzerleri de naylon çadırlarla tamamen kapatılıyor ve bu sayede ürünler soğuyan havanın yan etkilerinden korunmuş oluyor. Bitlis ve ilçelerindeki çoğu vatandaşın sebzelerini soğuktan korumak için bu yöntemi uyguladığını belirten çiftçi Suphi Avcil, üzerleri poşetlerle örtünerek soğuktan korunan ürünlerin aralık ayı sonuna kadar tüketilebildiğini söyledi. Domates ve biberlerin üzerlerine naylon çadırlar attıklarını, dolgun ve hassas olan lahanaları ise poşetlere geçirdiklerini anlatan Avcil, “Bu sayede sebze bahçelerimizdeki yazdan arta kalan fasulye, domates, patates, lahana ve biber gibi sebze ürünlerimizi soğuktan koruyoruz. Ve aralık ayının sonuna kadar marketten sebze almadan bu bahçelerimizden sebze ihtiyacımızı karşılayabiliyoruz. Bu sayede hem ekonomik oluyor hem de tamamen organik hormonsuz sebze tüketmiş oluyoruz” dedi.
Muhyettin Kaygın isimli çiftçi, sebzelerin üzerlerini gece kapattıklarını, gündüz havalar ısınmaya başladığında ise açtıklarını anlattı. Sebzelerin akşam saatlerine doğru üzerlerini kapattıklarını dile getiren Kaygın, “Şimdilik gündüzleri az da olsa havalar ısınıyor, güneş yüzünü gösteriyor. Bu yüzden gece poşette kalan sebzelerin gündüzleri üzerlerini açıyor hem güneş görmesini hem de hava almasını sağlıyoruz. Belli bir müddet daha havalar bu şekilde devam edecek, daha sonra ise havalar iyice soğuduğunda gece gündüz üzerlerini kapalı tutacağız” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bitlis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bitlis ilinden Bitlis’te Sebzeler Soğuktan Naylonla Korunuyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Ekim 2015 tarihinde saat 14 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bitlis’te Sebzeler Soğuktan Naylonla Korunuyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı