BİTLİS HABERLERİ

Bitlis’te Kanser Taraması

IHA
01.09.2015 - 10:53Son Güncelleme :

KETEM GÖREVLİSİ DOKTOR CANSEN AYDIN

IHA

Bitlis Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) tarafından kadınlara yönelik kanser taraması yapılıyor.
Bitlis Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) görevlisi Dr. Cansen Aydın, rahim ağzı, meme ve bağırsak kanseri taraması yaptıklarını söyledi. Günlük ortalama 30 hastaya kanser taraması yaptıklarını ifade eden Aydın, "KETEM polikliniğimizde rahim ağzı kanserini 5 yılda bir yapmaktayız. Rahim ağzı kanseri taramasını 30 yaş üstü kadınlara yönelik yapıyoruz. Rahim ağzı kanseri ancak Smear Testi ile erken tanısı konulabilir ve erken tedavi edilebilir. Meme kanseri taramasını ise 35 yaş üstü kadınlara yapıyoruz. Meme kanseri için 40 yaşından sonra 2 yılda bir momokrafi çekiyoruz. 50 yaş üstü kadınlara ve erkeklere yönelikte bağırsak kanseri taramasını yapıyoruz" dedi.
Kanser taramalarının vücuda hiç bir yan etkisi olmadığını ve Türkiye’de 10 kadından birinin meme kanserine yakalandığını vurgulayan Aydın, "Erken teşhis için her kadının bize başvurarak tarama yapması gerekiyor. 20 yaşını doldurmuş her genç kızın bize başvurması gerekiyor. Kanser tarama sonuçlarını Ankara’ya gönderiyoruz, 15 gün içerisinde sonuçlar elimize ulaşıyor. 30 yaşını doldurmamış bayanlar ise bilgi amaçlı bize başvurabilirler. Kanser belirtilerinden biri de aşırı kilo kaybıdır. Hasta, 6 ay içerisinde çok fazla kilo kaybı yaşıyorsa hemen bize başvurması gerekmektedir. Özelikler ailede kanser olanların polikliniğimize gelmesini öneriyoruz" ifadelerini kullandı.
KETEM polikliniğinde çalışan Dr. Cennet Tali ise, her işin başı sağlık olduğunu ifade ederek, Bitlis Devlet Hastanesi’nde gerekli kanser taramalarının ücretsiz yapıldığını belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bitlis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bitlis ilinden Bitlis’te Kanser Taraması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Eylül 2015 tarihinde saat 10 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bitlis’te Kanser Taraması haberi güncellenecektir.

BİTLİS NAMAZ VAKİTLERİ

22 Mayıs 2018, Salı
 • İmsak
  03:06
 • Guneş
  04:48
 • Öğle
  12:14
 • İkindi
  16:05
 • Akşam
  19:28
 • Yatsı
  21:03
Sayfa Başı