BİTLİS HABERLERİ

Bitlis’te Camiler Ve Din Görevlileri Haftası

IHA
15.10.2015 - 15:13Son Güncelleme :

BİTLİSTE CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI NEDENİYLE PROGRAM DÜZENLENDİ

IHA

Bitlis İl Müftülüğü tarafından ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ nedeniyle bir program düzenlendi.
Bitlis İl Müftülüğü tarafından ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ nedeniyle Bitlis Kültür Merkezi’nde bir program düzenlendi. Düzenlenen programa Bitlis Valisi Ahmet Çınar, İl Müftüsü Abdülkerim Akbaba, Eren Üniversitesi İslam İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Yüceer, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, kurum amirleri ve çok sayıda din görevlisi katıldı. İstiklal Marşı’nın ardında okunan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan İl Müftüsü Abdülkerim Akbaba, camilerin asıl unsurunun cemaat olduğunu vurguladı. Akbaba, beldelerin imarından daha çok; kalplerin, kafaların ve gönüllerin imarının önemli olduğunu hatırlatarak, “Bu gönül imarını yapacak olanlarda Peygamber (sav) varisi olan siz değerli imamlarsınız. Bundan dolayı sorumluluğumuz gerçekten çok büyük. Ülkenin en karamsar anında bile 8-9 yaşındaki çocuğa kadar caminin imamı ümit oluyordu. Bu toplumun ıslahı elbette alimler ve amirlerin ıslahıyla olur. Bu ağır yükümlülüğün altında olan biz din görevlileri canla başla çalışarak toplumumuzu kazanmaya çalışmalıyız” dedi.
Programda günün anlamına binaen konuşan Vali Çınar, din görevlilerin haftasını tebrik ederek, icra ettiği görevin ne kadar önemli olduğunu hatırlattı. İslam dininin okumaya ve eğitime verdiği önemi hatırlatan Çınar, İslam coğrafyasının içinde bulunduğu zulümlerin sebeplerine dikkat çekti. Çınar, “İslam coğrafyasına bakın Afganistan, Tunus, Libya, Irak, Suriye, nereye bakarsanız bakın kötü bir manzara var. Kavga, kan, kul hakkı, haram, pislik, cahillik içinde. Allah kitabını gönderdi. Akıl verdi. İnsanı yarattı. İmkan verdi. Sistemini kurdu. Emirleri verdi. Ama durum kötü. Öyleyse bizde bir eksiklik var. Bir gayri Müslim bir din seçecekse bu manzara karşısında İslam’ı aklına bile getirmez” dedi.
Herkesin ‘biz Kur’an-ı anlasaydık bunlar olmaz’ diyerek işin içinde sıyrılmaya çalıştığını ifade eden Çınar, “Herkes ‘biz Kur’an-ı anlasaydık bunlar olmazdı’ diyor. O zaman bu yüce kitabı anlayalım. Aslında bizde anlamıyoruz. Ama din önce medeniyettir. Önce cemiyettir. Önce insan ve insanlıktır. Öyle diyor yüce kitabımız. ‘Bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibidir. Sizin en hayırlınız insanlığa faydalı olanınızdır’ deniliyor. Namaz kılmak kolay, fazla zaman almıyor. Oruç tutmak kolay biraz aç kalıyoruz. Ama cömertlik zor, çünkü cepten gidiyor. Komşularımızda bir yangın varsa ateşe atlamak zor. Cemiyette gönüllü işler yapmak zor” ifadelerini kullandı.
Dinin içine bir sürü hikaye sokulmaya çalışıldığının altını çizen Vali Çınar, “Bu tertemiz İslam dininin bize emrettiğini öğrenelim. Bilgilenelim ve bilinçlenelim. Kafamıza göre yorumlarla hareket etmeyelim. Kur’an ve sünnet ne dediyse onu yapalım. Sahabeler o gün Peygamberi nasıl sevmişlerse bizde öyle sevelim. Onun için siz din görevlilerine çok iş düşüyor. İmam demek lider demektir. Cenab-ı Allah bizleri Kur’andan ve sünnetten ayırmasın” diye konuştu.
Programın sonunda İl Müftülüğü’nce hayırseverlere ve emekli olan imamlara plaket, Vali Ahmet Çınar ve Eren Üniversitesi İslam İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Yüceer’e de çiçek verildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bitlis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bitlis ilinden Bitlis’te Camiler Ve Din Görevlileri Haftası hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Ekim 2015 tarihinde saat 15 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bitlis’te Camiler Ve Din Görevlileri Haftası haberi güncellenecektir.

BİTLİS NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:28
 • Guneş
  07:12
 • Öğle
  12:16
 • İkindi
  14:44
 • Akşam
  16:59
 • Yatsı
  18:31
Sayfa Başı