Bitlis Sigara Fabrikası'nda özelleştirmeye tepki

Hürriyet Haber
10.10.2007 - 11:58 | Son Güncelleme:

Tek-Gıda İş Sendikası Bitlis Şube Başkanı Can Murat Yenisöz, Bitlis Sigara Fabrikası'nın özelleştirme ihalesi kararına şiddetle karşı çıkacaklarını belirtti.

Yenisöz yaptığı yazılı açıklamada, bu yanlış ihalenin gerçekleşmesi halinde ildeki işsizlik oranının yüzde 40'ları aşacağını ifade etti.Ülkenin en köklü kuruluşlarından biri olan Tekel'in, Bitlis için çok stratejik öneminin bulunduğunu ifade eden Yenisöz, şunları söyledi:

“Fabrika 80 yıldır Bitlis'in işsizliğine ve istihdamına büyük katkı sağlamıştır. Yaprak Tütün İşletme Müdürlüğü yüzlerce çalışanıyla, Bitlis tütününün devamlı alıcısı olmuş, ekicilerin göç etmesini önlemiştir. Ancak bugün gelinen noktada, sigara fabrikamız 135 çalışana ve tek vardiyaya düşürülmüştür. Fransa ve Mısır gibi ülkelerde özelleştirme ve kapatılma uygulamaları durdurulmuştur. Türkiye'nin en geri kalmış ili Bitlis'in, tek fabrikası kapatılma veya özelleştirme yerine yeniden yapılandırılmalı, ürün yelpazesi genişletilmeli. Ayrıca, Bitlis ismiyle yeni sigara üretilmeli. Modernize edilmiş ürün yelpazesi, genişletilmiş fabrika, işçi ihtiyacını da doğuracaktır. Dolayısıyla ilimizin yüzde 40'ları geçen işsizliği yine Tekel ile giderilecektir.”

TEKEL'in sıkıntılarını, ihtiyaçlarını basına açıklayarak, dosyalar hazırlayıp tüm milletvekillerimize ve TEKEL Genel Müdürlüğüne bildirdiklerini ifade eden Yenisöz, bundan sonra da eksikliklikleri ve yapılması gerekenleri basına ve kamuoyuna açıklamaya devam edeceklerini kaydetti.

Yenisöz, Özelleştirme İdaresi'nin, ekim ayının ikinci yarısında Tekel'in sigara bölümünün özelleştirilmesinde ihale ilanı vereceğini anımsatarak, Tek Gıda İş Sendikası olarak, sosyal yönü ve bölgeler arası dengesizliği hiç düşünülmeyen bu ihaleye şiddetle karşı çıkacaklarını kaydetti.

Yenisöz, “Bu özelleştirme geçekleşirse, 80 yıldır il ekonomisine büyük katkı sağlamış olan Bitlis Sigara Fabrikası'nda üretim yapılamayacak. Bu yanlış ihalenin gerçekleşmesi halinde, ildeki işsizlik oranı yüzde 40'ları aşacak. Biz bu konudaki tarihi sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın” ifadelerini kullandı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı