BİTLİS HABERLERİ

Bitlis’e İlk Defa Çocuk Psikiyatri Uzmanı Atandı

IHA
01.07.2015 - 14:20 Son Güncelleme :

BİTLİS'E İLK DEFA ÇOCUK PSİKİYATRİ UZMANI ATANDI

IHA

Bitlis’te çocukların psikolojik sorunlarına eğilebilmek amacıyla Bitlis Devlet Hastanesi bünyesinde ilk defa bir çocuk psikiyatri uzmanı atandı.
Bitlis Devlet Hastanesinde günlük poliklinik yapan uzman doktor Seda Aybüke Sarı, genellikle psikoloji sorun yaşayan 0-18 yaş gurubundaki çocukların sorunları ile ilgilendiklerini belirtti. Yaklaşık 1 ay önce Bitlis’e atadığını, daha çok aile ve çocuklar arasındaki psikolojik bozuklukların ele alındığı bir dalda hizmet vermeye çalıştıklarını ifade etti. Uzman Doktor Sarı, çocuklarda korkular, alt ıslatma, psikolojik sorunlar, ölüm sonrası yaşanan travma, boşanmalar sonrası yaşanan travmalarla karşı karşıya kalan çocuklarla, ailelerin sorunlarına çözüm bulmak amacında olduklarını söyledi. Çocuk psikiyatrisi olarak amacının ruhsal açıdan sağlıklı ve mutlu çocuklar yetiştirmek olduğunu ifade eden Sarı, “Aynı zamanda erken müdahalelerle erişkinlikteki ve gençlikteki sorunları azaltmak, suç oranlarını azaltmak gibi hedefleri olan bir branşta çalışıyoruz. Koruyucu ruh sağlığı hizmetinin yanında tedavi hizmeti de veriyoruz. 0-18 yaş gurubunda olan çocukları aileleri ile birlikte değerlendiriyoruz. Genel olarak dikkat eksikliği, hiperaktif bozukluğu, otizmli çocukların sorunları, davranış bozuklukları, psikiyatrik bozukluklar, tikler ve takıntılar, öğrenme güçlüğü, derslerle ilgili başarısızlıklar, konuşma bozuklukları, kekemelik gibi birçok alanda çocuklara sağlık hizmeti sunuyoruz. Burada ilaç tedavisini en aza indirgeyerek, tamamen psikolojik olarak tedavi hizmeti de bizim alanımıza giriyor. Ayrıca, ailede ölüm ve boşanma sebebiyle çocuklarda yaşanan sorunlarda da danışmanlık hizmeti verebiliyoruz” dedi.
Poliklinik olarak tam kapasite ile çalışmaya henüz başlamadıklarını, bunun sebebinin ise birimin tam anlaşılamadığını ifade eden Uzman Doktor Suna Aybüke Sarı, “Muayene süremiz uzun dönemi alabiliyor. Hem çocuğu hem de aileyi tanımamız açısından zaman ihtiyaç duyuyoruz. Yani çocuklar bizler ailenin bir yansıması olarak başvuruyorlar. Genelde ailenin sorununu temsil ediyorlar. Ayrıca madde kullanımı ve adli konulara da bakıyorum. Bitlis’e ilk defa böyle bir branşta atama yapıldığı için henüz hastalarımız tam anlamıyla konuyu anlamış değiller. Ancak ilerleyen zamanlarda polikliniğimize başvuran hasta sayısında artış yaşanacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bitlis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bitlis ilinden Bitlis’e İlk Defa Çocuk Psikiyatri Uzmanı Atandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Temmuz 2015 tarihinde saat 14 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bitlis’e İlk Defa Çocuk Psikiyatri Uzmanı Atandı haberi güncellenecektir.

BİTLİS NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:13
 • Guneş
  06:55
 • Öğle
  12:09
 • İkindi
  14:45
 • Akşam
  17:02
 • Yatsı
  18:32
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı